×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Līga
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
1. marts, 2018
Drukāt

Augstums mani vienmēr vilinājis. Olgai Dreģei šodien 80. Sveicam! (12)

Foto - Anda KrauzeFoto - Anda Krauze

Olga Dreģe

”Lomas nedalu lielās un mazās, kāpju kalnā kā tāds alpīnists,”  ar tik spēcīgām dzīves alkām mūs fascinē izcilā Dailes teātra aktrise OLGA DREĢE, kad uz neilgu brīdi pirms mākslinieces jubilejas tiekamies Dailes teātrī.  Ar savu harismu, domu un lomu spēku Olga Dreģe valdzinājusi vienmēr. Jūsu uzmanībai – būtiski aktrises daiļrades ceļa fotomirkļi, kā viņa šobrīd jūtas pati un ko par izcilo mākslinieci saka viņas kolēģi, laika, mākslas un likteņbiedri.

Olga Dreģe: – Pirms savas jubilejas jūtos pacilāta, gandarīta, kā gan citādi, esmu taču kopā ar savējiem! Tiekties tik uz augšu! Augstums mani vienmēr vilinājis, un, kad pienāks tas brīdis, tur augšā izgaisīšu. Šobrīd lasu Karla Olafa Rozeniusa grāmatiņu ”Dieva vārds katrai dienai” un saprotu, ka nu gan man pietiek, jāpaiet malā, jādod vieta citiem. Laiks ir nežēlīgs, no tā neizbēgsim, tāpēc jāatgūstas no amoka skrējiena un “jāatlaiž” sirmie mati, lai sirmumu izbaudītu. Cienīsim katrs savu vecumu un iedrošināsim citus – arī jūs Dieviņš mīl! Dzīvē nevajag ļaunoties un īgt, baudiet dzīvi, kampiet to! Esmu gandarīta par saviem skatuves krustbērniem – Sarmīti Rubuli un Vari Vētru, viņi apveltīti ar daudziem skatuviskiem dotumiem. Prieks par Latvijas simtgadi, par godu tai pērn stādīju ozolus, tikos ar simtgadniekiem, atcerējos arī savus vecākus. Es “kā vēsturniece” saku droši – mācieties Latvijas vēsturi paši un māciet to saviem bērniem un bērnubērniem!

Sarmīte Rubule, Dailes teātra aktrise, Olgas Dreģes skatuves krustmeita: – Olgu par savu skatuves krustmāti galvenokārt izvēlējos tāpēc, ka esam mācījušās vienā skolā – Sarkaņos. Jau pamatskolā jūsmoju par aktrises talantu, viņas enerģiskumu. Patika arī Olgas lauku cilvēka sparīgums, viedums. Arī raksturā esam diezgan līdzīgas – temperamentīgas, saldām attiecībām nav vietas. Man ir asa mēle, dažreiz Olga mani noliek pie vietas ar frāzi: ”Sarmīt, tu valdies!” Viņa ir ļoti izprotoša, līdzjūtīga, un no viņas esmu saņēmusi jaukus apsveikumus, turklāt arī ar roku rakstītās atklātnītēs.

Apbrīnoju viņas neatlaidību, spītu – piemēram, pērn pirms izrādes aktrise iekrita rampas bedrē, savainojot seju, galvu. Tas bija briesmīgs negadījums, taču lomu nospēlēja un mājās negulēja, katru vakaru spēlēja izrādēs un bija jāfilmējas arī seriāla “UgunsGrēks” pēdējā epizodē. Olga Dreģe vien noteica: ”Labi, ka man vispār vēl deguns ir klāt, nav lauzts žoklis un kājas ir veselas. Dieviņš palīdzēja!”

Sarmīte RubuleSarmīte Rubule

Jānis Streičs, kinorežisors: – Tas notika sen, kad Olgas Zanīte vēl bija maza. Gadījās, ka meitiņa saslima. Aktrise to kopa ar izmisumu sirdī, jo vakarā vajadzēja steigties uz teātri. Aizkavējusies pie karsonī degošās vājinieces līdz pēdējam, Olga skrēja uz pieturu, kurai jau tuvojās trolejbuss. Lai to noķertu, viņa joza pāri zālienam un, paldies Dievam, paspēja laikā uz izrādi, kurā lieliski nospēlēja savu lomu, saņemot aplausus un ziedus no pielūdzējiem.

Taču nākamajā dienā teātrī pienāca sūdzība, kurā kāda ”kārtīga tautiete” ziņoja vadībai, ka aktrise Olga Dreģe, nekulturāli skrienot pāri apstādījumiem, dara kaunu slavenajam Dailes teātrim.

Nabaga māksliniece raudot un smejoties man to atstāstīja. Ko darīt? Rozēm ir ērkšķi. Diemžēl tāda ir tā tautas mīlestība. Galvenais, ka Zanīte izveseļojās un nu jau pati ir mamma. Un es varu palielīties, ka kopā ar Olgas mazdēlu Justu mums jau ir bijis kāds kopējs projekts.

Olga Dreģe un Jānis StreičsOlga Dreģe un Jānis Streičs

Haralds Ritenbergs, baletdejotājs, aktieris, pedagogs, 20. gadsimta 60. un 70. gadu meiteņu elks: – Ar Olgu Dreģi spēlējām filmā ”Vella kalpi” (režisors Aleksandrs Leimanis). Viņa bija vella kalpa Pētera draudzene, daiļā Anna. Cik temperamentīga, kaislīga un arī pārgalvīga Olga bija – filmēšanas laikā pat nokrita no zirga. Dzīvespriecīga un arī asprātīga – joki tā vien dzirksteļoja! Aktrise ar stingru raksturu un gribasspēku. Novēlu viņai veselību, vitālu dzīves garu un mīlestību!

Haralds Ritenbergs. Foto - Edijs Pālens/LETAHaralds Ritenbergs. Foto - Edijs Pālens/LETA

Uzziņa

Dzimusi 1938. gada 1. martā Madonas apriņķa Sarkaņu pagastā. Mācījusies Sarkaņu septiņgadīgajā skolā, tad Madonas 1. vidusskolā. 1961. gadā beigusi Rīgas Kultūras un izglītības darbinieku tehnikumu, 1962. gadā – Dailes teātra III studiju. Dailes teātrī kopš 1961. gada, taču izrādēs piedalās jau kopš 1958. gada. No 1993. līdz 1996. gadam bijusi Saeimas deputāte.

Nozīmīgākās lomas izrādēs: lēdija Anna (V. Šekspīra ”Ričards III”,1972), Agnese (H. Ibsena ”Brands”,1975), Mērija (K. Būzas ”Sievietes, sievietes”,1986), Zāra Leandere (G. Gravstrēma ”Zāra Leandere”, 1996), Stella Kembela (Dž. Kiltija ”Mīļais melis”, 2013), llga (R.Bugavičutes ”Biedre Zariņa”, 2013), Spulga (Ē. Hānberga ”Plikie un pusplikie, 2014 un ”Ērtas dzīvošanas mirklīši” 2015), Jorkas hercogiene, karaļa Edvarda IV māte (V. Šekspīra ”Ričards III”, 2014), Georgs Frīdrihs Hendelis (P. Barca ”Iespējamā tikšanās”, 2016), Vanda (J. Sapdaru ”Klusā daba ar resno puisēnu”, 2016), Kendisa Bruksa (N. Keiva ”Bannija Manro nāve”, 2017, Gada aktrise otrā plāna lomā 2016/2017) un daudzas citas.

Ievērojamākās kinolomas: Matilde ”Purva bridējā” (1966), Anna ”Vella kalpos” (1970), Marija ”Nāves ēnā” (1971), Anna ”Vella kalpos Vella dzirnavās” (1972), Jagna TV spēlfilmā ”Liktenim spītējot” (1975), Dagnija Tūtere ”Limuzīnā Jāņu nakts krāsā” (1981), Made ”Vilkatī Tomā” (1983), Olga Dreģe ”Džimlai rūdi rallallā”(2014).

 

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. DIEVA SVĒTĪBU JUMS GODĀTĀ MĀKSLINIEC,BEZ JUMS TEĀTRA ZVAIGZNĀJS NEMIRDZĒS.

 2. Brīnišķīga aktrise! Apbrīnojama! Tāds karalisks staltums! Redzēju, kā filmā savos gados šūpojas šūpolēs ar mazdēlu un smejas. Lūk, tā ir jādzīvo mums visiem! Paldies par to paraugu, ko mums visiem rāda!

 3. Šodien būtu jānāk pie Tevis ar dāvanām, bet es taisos iet ar paldies. Man ļoti liela dāvana bija “Džimlairūdi rallallā”. Noskatījos, nodomāju: “Tu re, ko Olga! Un viņa tak vecāka par mani!” Nekā nebija, ja viņa var, es ar varu!.Paldies, Olgiņ, par iebikstīšanu, neļaušanu gulēt uz dīvāna un blisināt acis.
  Lai Tev spēks un drosme, veselība un izturība, un viss, ko Tu pati visvairāk vēlies!

 4. Daudz laimes! Pirmā fotogrāfija perfekta – aktrises skaistums un fotogrāfa meistardarbs! Tagad tā nemāk.

 5. Daudz laimes!

 6. Ir veselas izrādes, kuras aizmirstas jau pēc neilga laika, ir izrādes, kuras paliek atmiņā uz mūžu. Nez kāpēc man 80 gadu vecumā atmiņa glabā tās, kurās vizuļoja Olga. Olga – aktrise. Olga – cilvēks. Grūti patekt vienkāršu “paldies”. Tā pateicības sajūta, apbrīns, līdz – jutība, sajūsmas asaras. Olga uz skatuves nespēlē, viņa dzīvo un skatītājos rada pārliecību, ka paši esam notiekošā dalībnieki. Džimlai rūdi, Olgai!!

 7. Mīļus un no sirds vēlējumus burvīgajai aktrisei daudzu sieviešu paraugam .Daudz mīlestības un laimi un garus gadus vēl nodzīvot.Ar cieņu un sajūsmu sveicu jūs apaļajā jubilejā.

 8. Ojārs Bīriņš Atbildēt

  Cik pareizi Tu aizpērn pateici – Vecums nav traģēdija. Traģēdija ir tā ka mēs jūtamies jauni. Izbaudi šo traģēdiju vēl ilgus gadus.

  Gadi nāk un gadi aiziet-
  Necenties tos turēt ciet.
  Katrs gads Tev kaut ko atnes,
  Aizejot ko paņem līdz.

  Pienesumu, kas Tev paliek,
  Vari izvērtēt tik pats.
  Pats ar savu metramēru
  Novērtēt kāds bijis gads.

  Kad Tev savākts tik daudz gadu
  Gaida ko par viņiem teiks,
  Saaicini draugus, radus
  Priecīgi lai veikto sveic.

  Bet par gadiem, kas vēl priekšā
  Kur vēl darboties Tev ļauts
  Palūgsim lai Dieva svētīts
  Būtu veikums ikdienā

  Ko tur spriest par katru gadu,
  Visus summā savelkam.
  Un par visiem Taviem gadiem
  Augstas laimes uzdziedam.

 9. Daudz, daudz baltu dieniņu, labu veselību un tādu pat dzirkstošu dzīvesprieku un humoru kā arvien !

 10. Daudz, daudz baltu dieniņu, labu veselību un tādu pat dzirkstošu dzīvesprieku !

 11. Vis jaukākai aktrisei mīļi sveicieni jubilejā! Vēl daudz daudz gadus ,lai priecē mūsu sirdis.

Draugiem Facebook Twitter Google+