Kultūra
Mūzika

Cēsīs Muzeju nakts vietā – pirmā Tautasdziesmu nakts ar dainu spēka vārdiem1

Foto: Miks Sels

Sestdienas, 19. maija, vakarā Cēsu Vēstures un mākslas muzejs tradicionālās Muzeju nakts vietā aizsāks jaunu tradīciju – Latvijas Tautasdziesmu naktis, kurās apmeklētājiem būs iespēja saklausīt un arī pašiem izdziedāt tautasdziesmas no tradicionāla dziedājuma līdz postfolkloras ritmiem, LA.lv uzzināja muzejā.

“Tautasdziesma ir mūsu tautas identitātes šūpulis, tagadne un ieskats – pamats nākotnei. Tā vēsta par mūsu tradīcijām, māca sadzīvot ar apkārt notiekošo, pieņemt to, kas jāpieņem, saskatīt un saklausīt to, kas esam, kā arī māca izdzīvot. Tas ir mūsu tautas kods,” saka biedrības “Ziemupīte” pārstāve un idejas autore Daina Vanaga.

Uz Lielās skatuves Pils laukumā uzstāsies Lielvārdes folkloras kopa “Josta”, tradicionālās dziedāšanas grupa “Saucējas”, jaunā, talantīgā dziedātāja Aleksandra Špicberga, spēcīgā vīru kopa “Vilki”, atraktīvā un enerģiskā grupa “ImantaDimanta un draugi”, latviešu pasaules grupa “Pērkonvīri” un post-folkloras grupu “Iļģi”.

“Lai dziesma nepārtrūktu, būs sasaukšanās, sadziedāšanās, savīšanās un iespējams pat sadejošanās,” stāsta Daina Vanaga.

“Ar tūkstošgadu spēku mūs stiprina latviešu tautasdziesmas. Ar mīlestību un darbu mūzikā mēs tās stiprinām šodien,” saka koklētāju ansambļa “Balti” vadītāja Valda Bagāta.

Nakts sadziedāšanās un meditācija tautasdziesmās, norisināsies Vecā Cēsu Alus Brūža teritorijā, kur ikviens būs pasākuma un mirkļa veidotājs – ieklausoties, sadzirdot, sajūtot, kā arī iesaistoties ar savu tautasdziesmu, savu spēka dziesmu. Piedalīsies etnomūziķi un folkloras tradīciju pētnieki Aīda Rancāne un Andris Kapusts, koklētāju ansamblis “Balti”, muzikālā apvienība “Rāmi Riti” un folkloras kopa “Delve”. Mijoties dziesmām, skanēs arī stāstu un ritmu apvienības projekts “Brīnumpasaka”, kura pamatā ir latviešu tautas pasaku stāstīšana, ritma instrumenti un kokle.

Saistītie raksti

“Tautasdziesmas ir mūsu identitātes stūrakmens. Kur citur, ja ne Latvijas karoga dzimtenē – Cēsīs – aizsākt jaunu un daudzsološu tradīciju – Latvijas Tautasdziesmu nakti. Mēs, Cēsu muzejs, esam pieņēmuši drosmīgu lēmumu, palūkoties un tradicionālajām Muzeju naktīm no cita skatu punkta. Piedāvājam jaunu redzējumu un saturu, akcentējot mūsu tautas nemateriālo kultūras mantojumu, pievēršot uzmanību tā saglabāšanai un nodošanai nākamajām paaudzēm. Mums ir svarīgi mācīt cieņpilnu attieksmi pret mūsu kultūru,” par sarīkojuma ideju stāsta Cēsu Vēstures un mākslas muzeja vadītāja Kristīne Skrīvere.

Ieeja pasākumā bez maksas. Visa vakara garumā paredzēts amatnieku tirdziņš ar darbnīcām bērniem un pieaugušajiem.

LA.lv
LE
LETA
Kultūra
Rīgā atklās kinoteātra “Splendid Palace” 96. sezonu
2 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
“Katram ir jābūt sava novada vērtības apziņai.” Atklās grafikas lielmeistaram Zigurdam Zuzem veltītu izstādi
19 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
Modes muzejs kopā ar Rīgas Krievu teātri iestudē izrādi par Koko Šaneli
20 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
Okupācijas muzejam var draudēt bankrots? Šodien sāk meklēt jaunu direktoru 1
2 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Vai nodokļu reforma aprija fiskālo telpu?
17 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Cerams, uz pilsētas svētkiem izlaidīs. Soctīkli paironizē par Ogres mēra aizturēšanu
11 minūtes
LE
LETA
Laukos
PVD apturējis divu “Pakistānas kebabs” uzņēmumu darbību
19 minūtes
LA
LA.LV
Ekonomika
Atklāj divreiz vairāk naudas izspiedējvīrusu paveidu
44 minūtes