×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
27. augusts, 2012
Drukāt

Cik maksā dāvināšana?

Foto - Daina BrilaFoto - Daina Brila

Nepieteicos atgūt vecāku īpašumus, to izdarīja mana māsa. Tagad viņa ar mieru man vienu zemes gabalu dāvināt. Vēl nezinu, ko ar to darīšu. Kad atguva zemi, tās kadastrālā vērtība bija ļoti maza – 1 vai 2 lati par kvadrātmetru. Tagad šī 642 m2 pleķīša kadastrālā vērtība noteikta 15 680 latu! Nekustamā īpašuma nodoklis gadā ir 109 lati!

Abas esam pensionāres, mūsu pensijas mazākas par iztikas minimumu. Kā māsai rīkoties, lai man uzdāvinātu šo zemes gabalu? Kādi dokumenti nepieciešami un cik tas maksās? Vai pensionāram kāds var dot aizdevumu? 
Alīda Rīgā

 

Latvijas Zvērinātu notāru padomes jurists Vitālijs Bogdāns paskaidroja, ka dāvinājuma līgumu var sastādīt pie notāra vai arī privāti, uzrakstot to pašiem vai lūdzot kāda jurista palīdzību.

Dāvinājuma kārtošana pie notāra šajā gadījumā maksās ap 200 latiem. Notāra amata atlīdzība būs 125,36 lati (to rēķina no dāvinājuma vērtības, šajā gadījumā – no zemes kadastrālās vērtības). Būs arī citi mazāki maksājumi. Par ieskatīšanos Iedzīvotāju reģistrā un Nederīgo dokumentu reģistrā – 9,60 lati (par 2 cilvēkiem), par ieskatīšanos zemesgrāmatā – 5 lati. Visām šīm summām klāt 21 % PVN, un kopā iznāk 169,35 lati.

 

Būs vajadzīgi trīs dāvinājuma līguma izraksti – abām māsām un zemesgrāmatai. Pirmais dāvinājuma līguma izraksts ir bezmaksas, bet par katru nākamo – 2,20 lati par vienu lappusi, plus 21 % PVN. Valsts nodeva par dāvinājuma līguma vienu izrakstu ir 75 santīmi, par trim – 2,25 lati. Jāmaksā arī valsts nodeva par to, ka notārs taisījis dāvinājuma līgumu – 2,50 lati.

 

Notārs var uzrakstīt arī nostiprinājuma lūgumu zemesgrāmatai. Ja viņš apliecinājis dāvinājuma līgumu, kurā ietverts dāvinātāja pilnvarojums apdāvinātājam gādāt par īpašuma tiesību reģistrāciju zemesgrāmatā, uz nostiprinājuma lūguma var apliecināt tikai viena – īpašuma ieguvēja paraksta īstumu, kas izmaksās 13,20 latus, klāt jārēķina arī 21 % PVN. Valsts nodeva par paraksta īstuma un personas rīcībspējas apliecināšanu uz nostiprinājuma lūguma ir 50 santīmu.

Ja dāvinājuma līgums slēgts pie notāra, var iztikt arī bez notariāli apstiprināta nostiprinājuma lūguma. To var uzrakstīt māsas pašas, aizpildot noteiktas formas veidlapu, kuru var saņemt zemesgrāmatu nodaļā, un parakstoties darbinieka klātbūtnē. Par to nav jāmaksā.

Ja dāvinājuma līgumu raksta paši, izmaksas ir krietni mazākas. Tad vajadzīgs tikai notāra apstiprināts nostiprinājuma lūgums zemesgrāmatai, uz kura notārs apliecinājis dāvinātājas un apdāvinātās parakstu īstumu un viņu rīcībspēju – 13,20 latu par katru personu un PVN, kopā 31,94 lati. Notārs ņems maksu arī par ieskatīšanos Iedzīvotāju reģistrā un Nederīgo dokumentu reģistrā – 9,60 latus, par ieskatīšanos zemesgrāmatā – 5 latus, kopā ar PVN – 17,67 lati. Tātad visi ar dāvināšanu saistītie izdevumi būs 49,61 lats – apmēram četras reizes lētāk!

Kad dāvinājuma saņēmēja gribēs zemi ierakstīt zemesgrāmatā uz sava vārda, arī par to būs jāmaksā.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+