Pasaulē
Eiropa

Dānija pabeigusi žogu uz Vācijas robežas ĀCM apturēšanai0

Foto – Ivars Soikāns/LETA

Dānija pirmdien pabeigusi būvēt 70 kilometru garu žogu uz robežas ar Vāciju, lai nepieļautu, ka ar mežacūkām valstī nonāk Āfrikas cūku mēris.

Dānijas parlaments žoga būvniecību apstiprināja pērnā gada jūnijā, valdībai brīdinot, ka Āfrikas cūku mēra izplatīšanās var negatīvi ietekmēt Dānijas cūkgaļas eksportu uz valstīm, kas neietilpst ES. Vidēji gadā Dānija uz valstīm ārpus ES eksportē cūkgaļu par 1,47 miljardiem eiro.

Žoga būvniecība sākās janvāra beigās un pēc pabeigšanas 1,5 metrus augstais žogs stiepjas gar visu Dānijas un Vācijas robežu.

Žogs ierakts pusmetru dziļi zemē, tam ir vārti robežšķērsošanas punktos un nelielas atveres, pa kurām robežu var šķērsot mazāki dzīvnieki.

Āfrikas cūku mēris nav cilvēkiem bīstama slimība, bet cūkām infekcija ir nāvējoša. Pret to nav vakcīnas. Āfrikas cūku mēris līdz šim konstatēts Baltijas valstīs, Polijā, Čehijā un Ungārijā. Pagājušajā gadā inficējušās mežacūkas tika atklātas arī Beļģijā.

Kritiķi uzskata, ka žogs uz Dānijas un Vācijas robežas kaitēs savvaļas dzīvniekiem un ir simbolisks solis pašreiz neesošas problēmas risināšanai.

Turklāt, kā atzinušas Dānijas amatpersonas, savvaļas dzīvnieki joprojām varēs iekļūt Dānijas teritorijā vietās, kur robežu šķērso ceļi un upes, jo tur žoga nebūs.

Eksperti arī norādījuši, ka vīrusa izplatībā galvenās problēmas rada cilvēki. Proti, vīruss var tikt pārnēsāts ar dubļiem automašīnu riepās vai uz kurpju zolēm.

Cenšoties nepieļaut Āfrikas cūku mēra izplatīšanos, Dānija arī palielinājusi sodanaudas par mājlopu pārvadāšanā izmantoto transporta līdzekļu nepietiekamu dezinfekciju un atvieglojusi noteikumus mežacūku medībām un izplatījusi informāciju par veidiem, kā novērst vīrusa izplatīšanos.

Žoga būvniecība izmaksājusi aptuveni sešus miljonus eiro, kas ir gandrīz divreiz mazāk nekā sākotnēji tika aplēsts.

“Mēs negaidām, ka žogs paturēs visas mežacūkas ārpus Dānijas, bet tā būs nozīmīga barjera,” norādīja projekta menedžeris Bents Rasmusens.

LA.lv
LE
LETA
Pasaulē
Meksikā narkomānu rehabilitācijas klīnikā nolaupīti 23 cilvēki
11 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Merkele Aušvicas nāves nometnē pauž “dziļu kaunu” par notikušo
11 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Porošenko brīdina Zelenski nekad neuzticēties Putinam 1
13 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Rūjienā Pūci uz tikšanos par reformu sagaida ar lauksaimniecības tehnikas rindām
4 stundas
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
Kariņš secinājis, ka pēdējā laika notikumi liek apšaubīt Rīgas domes rīcībspēju
7 stundas
MM
Mečislavs Maculēvičs
Ekonomika
Mečislavs Maculēvičs: Darba tirgus potenciāls – darbinieki 50+
6 stundas
LA
LA.LV
Sports
VIDEO: Šteinbors rāda meistarklasi “Arka” vārtos
4 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Turcija nav līdz galam apstiprinājusi NATO aizsardzības plānus Baltijas valstīm un Polijai
5 stundas