×
Mobilā versija
Brīdinājums +10°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
3. septembris, 2016
Drukāt

Dānijā – pasaulē pirmais pārtikas pārpalikumu lielveikals (5)

Foto - WEFOOD/FACEBOOKFoto - WEFOOD/FACEBOOK

Pilnībā atbalstot šo projektu, jaunā veikala atklāšanā piedalījās arī Dānijas princese Mērija.

Pārtikas atkritumu samazināšana ir daudzu valstu valdību prioritāte jau desmitiem gadu, jo vismaz viena trešdaļa saražotās pārtikas tiek izmesta. Tāpēc Dānijas galvaspilsētā Kopenhāgenā atvērts pasaulē pirmais pārtikas pārpalikumu lielveikals “WeFood”, raksta britu izdevums “Independent”.

Cenas šajā veikalā būšot par 30 – 50 procentiem zemākas nekā citos lielveikalos. Šis ir pirmais šāda veida lielveikals Dānijā un, iespējams, arī pasaulē, uzsver projekta autori. Vienlaikus norādot, ka šī veikala klienti būšot ne tikai trūkumā nonākušie valsts iedzīvotāji, bet visi, kuriem rūp milzīgais pārtikas daudzums, kas nonāk atkritumos.

Par maizes un citu produktu piegādēm veikals ir noslēdzis sadarbības līgumu ar vienu no lielākajām pārtikas lielveikalu ķēdēm Dānijā “Føtex”. Veikalam ir vienošanās arī ar citrusaugļu importētājiem, miesniekiem un organiskās pārtikas ražotājiem.

Veikala īpašnieki uzskata, ka ar šādu veikalu palīdzību var būtiski samazināt pārtikas atkritumu daudzumu valstī. Šobrīd ik dienu Dānijā izmet apmēram 700 tonnas pārtikas.

Arī bijusī Dānijas vides un pārtikas ministre Eva Kera Hansena augstu novērtējusi šo iniciatīvu. Pēc viņas domām, tāda veikala radīšana ir nozīmīgs solis cīņā par pārtikas atkritumu daudzuma samazināšanu: “Tas ir smieklīgi, ka pārtika vienkārši tiek izmesta vai nonāk atkritumos. Tas ir slikti apkārtējai videi, un nauda tiek tērēta velti.” Pilnībā atbalstot šo projektu, jaunā veikala atklāšanā šā gada pavasarī piedalījās arī Dānijas princese Mērija.

Šo projektu novērtējuši arī daudzi iedzīvotāji, redzot tajā pozitīvu un politkorektu veidu, kā risināt šo jautājumu.

Dānija jau vairākus gadus aktīvi cīnās par pārtikas atkritumu daudzuma samazināšanu. Pēdējo piecu gadu laikā valstij izdevies to kopējo apjomu samazināt par 25%.

Savukārt Francija šā gada sākumā kļuvusi par pirmo valsti, kurā ar likumu lielveikaliem aizliegts izmest bojāto pārtiku vai produktus, kam beidzies derīguma termiņš. Likums nosaka, ka lielveikaliem jāslēdz līgumi ar labdarības organizācijām par tādas partikas turpmāku izmantošanu. Pretējā gadījumā veikalniekiem draud sods līdz 100 000 eiro.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Varbūt vajag pārtikas cenas samazināt, lai cilvēkiem tā ir pieejama…lai bērnu uzturā varētu lietot svaigus produktus un katrs varētu tos nopirkt?? Tāpat vajadzētu ierobežot dažādu konservantu pielietošanu pārtikā, kuru ietekme uz cilvēku organismu ilgtermiņā nav izpētīta. Ražot mazāk, lai nav jātērē resursi un jāmet ārā…

  2. Tādus veikalus vajag arī Latvijā Kāpēc sviest ārā pārtiku, kad Latvijā ir tik daudz nabagu ? Tas ir nekrietni !Vismaz paēst cilvēkiem jādod.Tad arī paliks vairāk līdzekļu ārstiem, kultūras pasākumiem utt. Pareizi , vai ne tā ?

  3. Norvēģijā arī jau sen pirms veikala slēgšanas varēja nopirkt tās dienas pārtiku par kapeikām . Bet veikals ok. Latvijā arī vajag.

  4. Dānijā jau 20 gadus atpakaļ vakaros pirms slēgšanas tās dienas produktus pārdeva ārpusē par kapeikām-gaļu,maizi,dārzeņus.

  5. vai kā vajag tādu veikalu Rīgā,Daugavpilī,Liepājā un un citās pilsētās!!!!

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +10
Alūksne +9.5
Daugavpils +8.6
Saldus +9.8
Liepāja +12.4
Jelgava +10.2
Ventspils +11.6
Limbaži +10
Madona +9.5
Rēzekne +8.3
Draugiem Facebook Twitter Google+