×
Mobilā versija
+7.3°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
30. aprīlis, 2014
Drukāt

NEDĒĻAS FILMA: Transcendence
 (1)

ReklāmfotoReklāmfoto

Akurāt simts miljonus dolāru izmaksāja Kristofera Nolana iecienītā, oskarotā operatora Volija Fistera debija režisora amatā, radot zinātniskās fantastikas filmu “Transcendence”. Tās virzienā raida pamatotu kritiku, ko izraisījušas spēlītes ar formu, un jau kārtējo reizi Džonija Depa filmogrāfijā tapis ne tas glaimojošākais ieraksts.

Mākslīgais intelekts kinomākslā jau labu laiku ir aktuāla tēma, un to par galveno vadmotīvu savai debijai režisora amatā izvēlējies arī operators Volijs Fosters, taču diezin vai viņam tas būtu izdevies bez laba cīņubiedra Kristofera Nolana atbalsta, turklāt tieši viņš iejuties izpildproducenta lomā, tā iepūšot arī finanšu elpu dārgā, uz vizuālām baudām balstītā zinātniskās fantastikas filmā, kuras centrā ir Džonija Depa atveidots zinātnieks. Vilam Kasteram konkurentu nav, taču viņa nāve būtu vairāk nekā izdevīga, tāpēc, kad, saindēts ar kādu radioaktīvu materiālu, viņš atvadās no šīs pasaules, pateicoties sievai Evelīnai, Kasters turpina dzīvot kā mākslīgais intelekts, arvien vairāk un vairāk alkdams sagrābt savās rokās varu pār visu pasauli, kas viņu padara par īpaši bīstamu un teju neapturamu.

Zinātnieki un viņu radītie monstri, labākā drauga loma un uzticīga sieva – tik klišejiski elementi nav izzuduši pat no 21. gadsimta zinātniskās fantastikas filmām un iekļaujas tajās ne tik organiski kā melnbaltā kino laikos, kad biedēja Frankenšteins un misters Haids. Taču tas arī nav galvenais klupiena punkts Fistera debijas filmā, kas sirgst ar lielām problēmām stāstījuma attīstībā un arī varoņu, viņu darbības motivācijas pamatojumā. Taču, ja jau pats Džonijs Deps piekritis piedalīties šajā daudzmiljonu budžetā, vai tad tā nav garantija vismaz lieliskai izklaidei? Un te nu diemžēl jāapbēdina viņa fani, jo pēdējos gados biežāk parādījies dzeltenajā presē, ne vērā ņemamās filmās, šis 80. gadu superzēns ir zaudējis ožu uz patiešām interesantiem materiāliem un nu jau gadus desmit principā uz lielā ekrāna atražo… pats sevi.

“Transcendence” gan liek aizdomāties par datorpaaudzes šausmām un to, kas notiktu, ja kāds patiesi radītu mākslīgo intelektu, tehnikai liekot valdīt pār pasauli, cilvēkiem un viņu prātiem. Taču šī virstēma atklāta tik virspusīgi un plakātiski, ka nodrillētajos dialogos nevar saklausīt nevienu patiesības noti, kur nu vēl lūgt tai noticēt. Taču neticīgo nav vairākumā, jo nedēļas laikā pēc oficiālās nonākšanas Amerikas kino distribūcijā Fistera filma atpelnīja trešdaļu no ieguldītajiem dolāriem, tādējādi skaidri uzrādot, ka: 1) Džonija Depa vārds vēl joprojām nodrošina lielisku reklāmu, neskatoties uz filmas kvalitāti, 2) nav nepieciešams Amerikas ārējo ienaidnieku apveltīt ar Tuvo Austrumu vai Krievijas iedzīvotāju vaibstiem – itin labi vispārīgas panikas sēšanai der arī jaudīgs dators, kas apveltīts ar šķietami humānu dabu, 3) izcakināta forma un action ir vienīgie, kas spēj noturēt uzmanību kinostāstos par tuvāku vai tālāku nākotni, jo stāsta virzība, aktieru sniegumi un sakāmais lielākoties vienkāršoti līdz maksimumam, pēc iespējas lielāku uzmanību vēršot uz datorizētās bildes kvalitātēm.

UZZIŅA:


“Transcendence”

ASV, Lielbritānija, Ķīna, 2014.

Režisors: Volijs Fisters

Lomās: Džonijs Deps, Rebeka Hola, Pols Betanijs, Morgans Frīmens, Keita Mara, Kilians Mērfijs

No 2. maija “Kino Citadele”, “Cinamon”

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Autore taču vispār nav sapratusi filmas domu.

    “Kasters turpina dzīvot kā mākslīgais intelekts, arvien vairāk un vairāk alkdams sagrābt savās rokās varu pār visu pasauli, kas viņu padara par īpaši bīstamu un teju neapturamu. Zinātnieki un viņu radītie monstri, labākā drauga loma un uzticīga sieva – tik klišejiski elementi…”

    Klišejiska ir bijusi tevis pašas domāšana, šo filmu skatoties, jo tās doma ir pavisam par kaut ko citu. Tik prasti pārprast saturu ir jāprot. Īpaši, ja skaities “kino kritiķis”, kurš publicējis Latvijas lasītākajā laikrakstā…

Draugiem Facebook Twitter Google+