×
Mobilā versija
+8°C
Vēsma, Fanija
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
8. februāris, 2016
Drukāt

Māris Antonevičs: Daugavpils, BBC un Krievijas vēstnieka uzsaukums (11)

Ekrānšāviņš no BBC filmasEkrānšāviņš no BBC filmas

Informācijas plūsmā gluži neviļus blakus sarindojās trīs šķietami nesaistītas vēstis, kas viena otru zīmīgi papildina.

Aizvadītajā trešdienā plašsaziņas līdzekļi ziņoja par Daugavpili, kur ar Valsts nekustamo īpašumu (VNĪ) gādību no telpām izlikts latviešu mūzikas klubs “Artilērijas pagrabi”. Pilsētā, kur dabiski veidojušos (nevis no augšas piegādātu) latviskuma aizmetņu joprojām ir ļoti maz, tiem būtu jāpiemēro īpašs aizsardzības statuss. Jo īpaši tāpēc, ka kluba nozīmību vienā balsī apstiprina gan pašvaldība, gan Kultūras ministrija. Atgādināšu, ko savulaik intervijā “LA” teica Kultūras ministrijas parlamentārais sekretārs Einārs Cilin­skis: “Padomju laikā brīvās pasaules ideoloģija lielā mērā tika ienesta ar kultūras palīdzību. (..) Domāju, ka arī mūsdienās rokmūzika varētu būt jauniešus saliedējošs instruments. Viens piemērs – Andrejs Faibuševičs Daugavpilī izveidojis latviešu mūzikas klubu “Artilērijas pagrabi”. Faktiski tā ir vienas ģimenes iniciatīva bez valstiska atbalsta, bet šī vieta ir kļuvusi par latvisku centru, kuru apmeklē gan latviešu, gan citu tautību jaunieši. Manuprāt, līdzīgi klubi ar tādu pašu vai citu nosaukumu būtu vajadzīgi arī Rēzeknē, Ludzā un citās vietās. Bet nevar gaidīt, ka cilvēki to darīs tikai par saviem līdzekļiem, patriotisma vadīti.” Izrādās, ka paralēli šai izpratnei eksistē pavisam cita pieeja, kuru bez aizķeršanās definējis VNĪ runasvīrs Arnis Blodons – galvenais “sabiedriskais labums” esot nauda.

Ar vārdu sakot – kurš dod sabiedrībai vairāk naudas, tas izdevīgāks. Tāpēc četri eiro īres maksa par kvadrātmetru, protams, ir sabiedriski nozīmīgāka par diviem eiro, un latviešu klubs var savākt mantiņas.

Skatoties plašāk, tas ir valsts drošības jautājums, ņemot vērā, ka nauda mūsdienās var būt pat efektīvāks ierocis nekā tanki. Varbūt notikušais ir iemesls pievērst pastiprinātu uzmanību VNĪ vadītāja, bijušā muitnieka Mārtiņa Tola darbībai (amatā kopš 2014. gada 1. augusta). Tai nepieciešams plašāks izvērtējums, ne tikai pārskats par finanšu rādītājiem.

Daugavpils vārds šajā vakarā izskanēja vēlreiz – britu raidsabiedrības BBC filmā “World War Three: Inside The War Room” (“Trešais pasaules karš: kara kabinetā”). Šī fikcija jau izpelnījusies plašu rezonansi un arī kritiku gan Latvijā, gan starptautiski. Daugavpils tajā parādīta kā iemesls konfrontācijai starp Krieviju un NATO, kas pāraug atomkarā. Var jau pārmest britiem provokāciju un pat propagandu, sākt mērīt kaitējumu, ko šī “spēle” nodarīs Latvijas tēlam. Tomēr nevajag aizmirst, ka scenārijs nav tapis no zila gaisa, bet diezgan daudz apspriests jau 2014. gadā, kad Krievija sagrāba Krimu un sāka hibrīdkaru Ukrainas austrumos. Par atomkaru mums nav jēgas fantazēt, taču par filmas pirmajā daļā attēlotajiem notikumiem gan vērts aizdomāties. Arī par to, kāpēc Latvija parādīta tik bezspēcīga, un par to, kas notiek vai nenotiek Daugavpilī, ieskaitot iepriekš pieminēto stāstu ar mūzikas klubu.

Viena no pirmajām ziņām, kuru izlasīju pēc filmas noskatīšanās, bija Krievijas vēstnieka Aleksandra Veš­ņakova uzsaukums Latvijā dzīvojošajiem tautiešiem cīnīties par savām tiesībām. “Vajag cīnīties un nepiekāpties spiedienam,” vēstnieka teikto sanāksmē Maskavas namā citē avīze “Vesti segodņa”. Tieši šādi paziņojumi no krievvalodīgajiem nemierniekiem bieži skan apspriestajā BBC filmā, bet te tos atskaņo kaimiņvalsts diplomāts. Vai tiešām nevienam nav iebildumu?

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. Kā – nevienam nekas nav iebilstams? Iebilstams pret LAvīzes neslēptu histērijas uzkurināšanu, paužot atbalstu nacionālās apvienības biedra neveiksmīgam biznesam. Pat Lemberga atkarīgā rīta avīze neuzdrošinās tik atklāti reklamēt savu saimnieku, kā to dara tūdaliņu rupors. Kultūras ministre nekaunās izmantot savu amatu, lai bļaustītos par savas partijas apdalītajiem biedrīšiem. Par citiem arī tā celtos un kristu, vai tikai par savas partijas biedru?

 2. Arī Liepājā rokkafejnīca bankrotēja. Nav ko nemākulīgu biznesu aizsegt ar latvietību!

  • Art.Pagrabi NEKAD nav taisījušies bankrotēt. Laikam tieši tādēļ jau bēdīgi slavenā izsole arī tika sarīkota mums aiz muguras, nezinot, jo godīgi, acīmredzot, izkonkurēt nevarēja. Šakāļu metodes …

 3. …. un tas BBC uz bildes nozime Военно Воздушные Силы ?? Koe ?

  • Es brīnos kāpēc BēBēCē nefilme filmas par viņu monarhu pāriešanu islamticiba ….. vai par konstitucionālās monarhijas nomaiņu ar šariatu un pārējiem muslimu fufeļiem …..

 4. Runasvīram, tāpat kā suņam un mācītājam, maizīte jānopelna ar muti; kurš gan labāk par izbijušu muitnieku zinās ceļu uz Brīnumlauku, kur nauda aug, bet augšminētajam vēstniekam algu maksā par SPRIEDZES UZTURĒŠANU. Kā sacīt jāsaka, katram savs “sabiedriskais labums”…

 5. Filmā viens krieviski bļauj,ka latgaļi cīnas par savu neatkarību un pievienošanai Krievijai.Vajag angļiem un ne tikai viņiem paskaidrot,ka latgaļi un attēlotie krievvalodģie izdzimteņi nav viens un tas pats.Latgaļi ir par vienotu Latviju.

 6. BBC uzmina uz Krievijas plāna varžacs – praktiski izgaismoja šo plānu par jaunu Baltijas ”atbrīvošanu” . Tāpēc tāds troksnis – zināmais jau vairs nav pārsteigums un tāpēc Krievijas TV un vēstnieks trokšņo…Tikai vai sekos kāda Latvijas varas reakcija – jā jau seko ,apmierinot Krievijas plāna sākumdaļu jau ar Valsts nekustamo īpašumu (VNĪ) gādību no telpām izlikts latviešu mūzikas klubs “Artilērijas pagrabi”. Tā ir zīme , ka plāns sāk darboties… Atkārtošos – plāns sāk darboties…

 7. Vastij, VNĪ, blodonam un Tolam pie vienas vietas “Artilērijas pagrabi” un laikam arī pie vienas vietas, ka Daugavpils ir ļoti nelatviska vieta un tāda krieviska tā arī paliks?

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Divu ātrumu Eiropa

Eiropas Parlamenta (EP) deputāti Strasbūrā notiekošās plenārsesijas laikā vakar ar Francijas prezidentu Emanuelu Makronu diskutēja par Eiropas nākotni. Šīs ir ceturtās EP deputātu debates par Eiropas nākotni ar ES valstu vadītājiem. Savā pirmajā uzrunā  Makrons aicināja uz “jaunu Eiropas suverenitāti”, ņemot vērā arvien pieaugošo autoritārismu dažās ES valstīs. Makrona reformu priekšlikumi, kuri zināmā mērā aizgūti no tā sauktās divu ātrumu Eiropas teorijas, ES līderu vidū netiek uzņemti vienprātīgi.

Vai ir pareizi Likteņdārza zemi nodot valsts īpašumā?
Draugiem Facebook Twitter Google+