×
Mobilā versija
+12°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
2. jūlijs, 2016
Drukāt

Doktorante: Krievvalodīgie jaunieši sevi vēlas identificēt kā piederīgus Latvijai (19)

Foto-LETAFoto-LETA

Veiktajās aptaujās vairākos Latvijas reģionos secināts, ka krievvalodīgie jaunieši sevi vēlas identificēt kā piederīgus Latvijai, tā Cēsīs notiekošā sarunu festivāla “Lampa” diskusijā “Krievu kopiena Latvijā” sacīja doktorante Latvijas Universitātē Aleksandra Vonda.

Viņa stāstīja, ka aptaujātie krievvalodīgie jaunieši bieži vien norādījuši, ka dalījums latviešos un krievos ir ļoti šaurs, turklāt arī vecmodīgs. Krievvalodīgie jaunieši uzskata, ka mūsdienās daudz lielāku lomu spēlē tieši profesionālās prasmes.

“Ja runājam par iespēju saņemt vispārējo izglītību tikai krievu valodā, 80% aptaujāto jauniešu Latgales reģionā uzskata, ka tas būtu lielisks veids, lai attīstītu savas karjeras iespējas Krievijas teritorijā,” viņa sacīja, norādot, ka citos reģionos krievvalodīgo jauniešu atbildes bijušas atšķirīgākas.

Doktorante arī secinājusi, ka paši skolotāji nav ieinteresēti izmantot bilingvālos instrumentus. “Te nu rodas jautājums – cik pašas skolotājas un skolu vadības ir ieinteresētas īstenot bilingvālo izglītību,” viņa sprieda.

Aptaujās secināts, ka krievvalodīgie jaunieši uzskata, ka latvieši par viņiem domā, ka ir “vatņiki”, Krievijas prezidenta Vladimira Putina atbalstītāji, kā arī okupanti. Savukārt, aptaujājot skolotājus, secināts, ka tie uzskata, ka krievvalodīgie jaunieši esot daudz aktīvāki, turklāt arī klausās cita veida mūziku. “Šeit pastāv tāda stereotipiska domāšana,” viņa pauda.

Doktorante arī norādīja, ka krievu kopiena uzskata, ka mācību krievu valodā samazināšana apdraudētu viņu identitāti, savukārt daļa latviešu sabiedrības krievu skolu saglabāšanu uztver par apdraudējumu sev.

Pievienot komentāru

Komentāri (19)

 1. No doktorantes sniegtās informācijas var saprast, ka krievvalodīgie vēlas tikt pieņemti latviešu barā, tikai viena problēma – viņi nespēj just un domāt kā latvieši… Manuprāt tas arī nav izšķirošais, jo katrs mēs, neatkarīgi no kultūras un valodas, jūtam un domājam atšķirīgi. Cits – stereotipos, cits vairāk vai mazāk ordināri – parasti, ikdienišķi, cits pilnīgi pretēji – brīvdomīgi, un tam nav nekāda sakara ar piederību konkrētai valodai un/vai kultūrai. To varētu uzskatīt pat par savstarpēju bagātināšanos! Tomēr izšķirošais ir piederība vienai konkrētai valstij, spēja identificēties ar šīs nacionālās valsts valodu un kultūru, kas nozīmē patiesībā spēju to pieņemt kā savu neatņemamu sastāvdaļu, kas citiem vārdiem sakot, nozīmē neko vairāk un neko mazāk kā mīlestību un cieņu pret valstī dzīvojošajiem. Palīdzēt šiem jauniešiem iemīlēt Latviju, latviešu valodu un kultūru ir visas valsts politikas aktuāls jautājums. Tas ir krietni svarīgāks par pēdējā laikā arvien biežāk avīzēs pieminēto Latex jeb Latvijas iespējamo referendumu – noskaņojuma izstājai no EU zondēšanai. 31.maija Latvijas Avīzē ir raksts par ANO tribīnes kārtējoreiz izmantošanu Latvijas valsts nepārdomātas politikas krievvalodīgo politikas jautājumā publiskai kaunināšanai ar visām sekām, lai gan, kā domā politologs K.Daukšts, – ātra risinājuma nav, tas jāmeklē 10-15 gadus attālā nākotnē. „…Jāveido lojalitāte pret valsti, jāveic reāli darbi, nevis ar kādiem miglainiem integrācijas līdzekļiem, no kuriem nav reālistiska labuma.“ Manuprāt viena no sakarīgākajām rekomendācijām nāk no Baltkrievijas puses un proti,- aicinājums veikt turpmākus tiesiskus, politiskus un praktiskus pasākumus, lai mazinātu nepilsoņu „fenomenu“. Esmu pārliecināta, ka Latvijas valsts piederības sajūtas stiprināšanai nepilsoņiem un viņu bērniem var palīdzēt tikai veicot reformas – pilnībā pārejot uz latviešu mācību valodu visās mācību iestādēs, sākot jau ar bērnudārzu, jo dzimtā valoda, ja to lietos mājās vai sarunājoties ar draugiem un paziņām, nekur nepazudīs, ja krievu valodu ģimene uzskatīs par svarīgu saziņas un kultūras līdzekli. Un skolās būs iespēja krievu valodu kā brīvas izvēles priekšmetu apgūt padziļināti, vismaz tādā līmenī kā padomju laikā latvieši apguva krievu valodu un literatūru, kas pavērtu izredzes krievu valodu un literatūru studēt universitātēs Latvijā un ārpus tās robežām. Toties latviešu valoda un kultūra tiks iemācīta nepastarpināti, tiešā kontaktā ar latviešiem, kas pavērs iespējas jau no mazām dienām iegūt latviešu draugus, apgūt tradīcijas nevis tikai bezpersoniski uzzināt par tām, lasīt latviešu literatūru, analizēt, sajūtot latvisko mentalitāti un būt vienkārši kopā ar vienaudžiem, neskatoties uz kultūras un\vai valodas robežām Latvijā.

  • Не зря говорят, что добрыми намерениями вымощена дорога в ад. Так и у вас. Вот так просто, совсем мило и по домашнему, вы предлагаете ликвидировать любое образование на русском языке! Очень изысканно, надо отдать вам должное. Но в реальности это означает только одно: это насильственная ассимиляция наших детей. Вы думаете, это увеличит нашу лояльность?! Как же вы ошибаетесь!

 2. tas gan, tikai viena nelaime – viņi grib dzīvot Latvijā, bet lai dzīve būtu kā Krievijā

 3. Jāņonkols no laukiem Atbildēt

  Drīzāk gan Latviju piederīgu viņiem.

 4. Точно. Молочные реки и кисельные берега, и ни одного русского вокруг – истинный рай. Такая голубая мечта национального патриота, истинного арийца и настоящего нациста! Ибо только нацист считает, что думать по русски, говорить по русски, заботиться о своей русской культуре, поддерживать образование на русском языке – всё это есть преступление в этой стране! Теория расового превосходства на практике.

  • iespejams, ka no grafista viedokļa visi, kuri nepieņem krievu vēlmi latviešus piespiest pieņemt viņu valodu un kultūru , ir nacisti, bet kas tad šādā gadījumā ir krievi, kuri vēlas savā valstī savu valodu un kultūru? Krieviem raksturīga īpašība – to, kas pašu valstī tiek uzskatīts par normālu (un tāds arī ir), citiem ir nacisma izpausme. To labi pierāda arī pats komentētājs ar savu izturēšanos – it kā zina latviešu valodu, tomēr pilnībā latviskā lapā vienalga komentārus raksta krieviski, jo ir pilnīgi pārliecināts, ka krievu valoda šeit ir jāzina visiem. Un kas tad tas ir? Cieņa pret valsti un cilvekiem, ar kuriem blakus dzīvo, vai uzspļaušana tam visam no augsta koka?

   • Ну уж нет уважаемый. Я не навязываю вам свой язык и свою культуру, не надо передёргивать. Я их защищаю от тех ваших сородичей, которые запрещают мне думать и говорить на русском языке, вот вроде того же К-К, который считает, что это преступление. Я пишу свои комментарии на русском языке, потому что мне так удобнее, только и всего. И в этом нет проявления неуважения ни к Латвии, ни к латышскому языку, это всё ваши домыслы. У вас же всегда есть выбор, вы можете не читать и игнорировать мои комментарии.

 5. ”…sevi vēlas identificēt kā piederīgus Latvijai.” Sevišķi spilgti tas izpaužas 9. maijā pie okupantu pieminekļa.

  • Взгляды на историю у нас с вами совершенно разные. Но от этого мы не перестаём принадлежать Латвии.

 6. “… latviesu paradize … ”
  🙂 🙂 🙂 !!!!!!

 7. Krievs vienmēr būs uzticīgs Krievijai.

  • Atvainojos ! Kur te ir KRIEVS ???
   Te ārdās krievvalodīgie, kuri griež zobus uz latviešiem par to, ka nedaudz latviešu vēl ir palikuši Latvijā !

   • Какие мы страшные и злые, прямо ужас. Как же вам не стыдно писать такие гадости?!

    • Grafistam.
     Strašnye i zlye tāpēc, ka pat komentārus jūs rakstāt tikai krievu valodā, nevarat neviena vārda uzrakstīt valsts valodā ( nevis latviešu valodā ), jo latviešu valoda nav viena no daudzajām šajā valstī, bet tieši valsts valoda, kuru zināt ir katra iedzīvotāja , nerunājot jau par pilsoņiem, neatkarīgi no viņa piederības jebkādai nācijai.
     Kauns ir tiem, kas neprot šo valodu.

     • Pirmkart, es esmu nepilsonis. Otrkart, nav tada līkuma, ka komentārus vajag rakstit tikai latviešu valodā. Kauns ir tiem, kas to nesaprot.

 8. Kamēr lielākajās pilsētās Latvijā priekšroka darba iegūšanai ir krievu valodas pratējiem, nebūs motivācija mācīties latviski. Un izglītība krievu valodā to tikai veicina.

  • Так работодатели требуют знания не только русского, но ещё и английского, немецкого, французского и многих других языков. Что же на них не жалуетесь.

 9. Kamēr lielākajās pilsētās Latvijā priekšroka darba iegūšanai ir krievu valodas pratējiem, nebūs motivācija mācīties latviski. Un izglītība krievu valodā to tikai veicina.

Draugiem Facebook Twitter Google+