×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
5. augusts, 2014
Drukāt

Ko ar preambulu darīt. Saruna ar Egilu Levitu
 (47)

Foto-Karīna MiezājaFoto-Karīna Miezāja

Pirms divām nedēļām – 22. jūlijā – stājās spēkā Sa­tversmes preambula. Satversmes preambulas projekta autora, juridisko zinātņu goda doktora un profesora, Eiropas Savienības Tiesas tiesneša Egila Levita sākotnēji ierosināto variantu Saeimas deputāti tika vērtējuši, arī šo to izņemot ārā, taču rezultātā mūsu valsts konstitūcija ir ieguvusi ievaddaļu, kurā formulēti Latvijas valsts pastāvēšanas negrozāmie mērķi. Ar Egilu Levitu sarunājās “LA” žurnālisti Voldemārs Krustiņš un Dace Kokareviča.

V. Krustiņš: – Preambula ir pieņemta un oficiāli iedarbināta. Kā jūs kā idejas un teksta autors vērtējat gala iznākumu, vai tas jūs apmierina un vai tas darbs būtu vēl kaut kādā veidā turpināms? “LA” no pirmās dienas šo ideju atbalstīja. Bet redzam, ka zināma cīņa ap preambulu nav rimusies. Joprojām notiek diskusijas par šīs preambulas tapšanas politisko motivāciju.


E. Levits: – Esmu ļoti apmierināts ar rezultātu. Tas no mana sākotnējā varianta nedaudz atšķiras, taču ne būtiski. Gala variantā nav ietverts “valstsnācijas” jēdziens. Domāju, ka to vajadzēja ietvert. Bet šī izmaiņa tika izdarīta, lai panāktu, ka preambula tiktu pieņemta. Jo tam vajadzēja Saeimas deputātu divu trešdaļu balsu vairākumu.

– Kompromiss…


– Neliels. Tas, ko nozīmē diskutētais valstsnācijas jēdziens, ir izklāstīts preambulas tekstā, un iespējams, ka ir pat labāk, ka tekstā ir atklāts šī jēdziena saturs. Jēdziens aizstāts ar izskaidrojumu, bet saturs ir tieši tas pats. Valstsnācijas jēdziens ir labs šī satura kopsavilkums, un to noteikti var un vajag lietot sabiedriskajā telpā, medijos. Jo tad, ja mums ir mazākumtautības, jājautā, kas ir latvieši Latvijā. Un latvieši nav mazākumtautība, bet latvieši ir valstsnācija. Ja mēs neatzītu mazākumtautības, tad būtu cita konstrukcija. Bet, tā kā Sa­tversmes 114. pantā ir ierakstīts, ka mums ir mazākumtautības un ka Latvijas valsts tās respektē, tad elementārs taisnīgums un godīgums prasa, ka mums jārunā arī par latviešiem. Preambula to arī pareizā un līdzsvarotā veidā dara.

Pievienot komentāru

Komentāri (47)

 1. Ieviešam Briseles,Māstrihtas,Lisabonas progresīvo ienākuma nodokli un 6% PVN likmi pārtikai Latvijā!

 2. Vēl lielāks paldies profesorei Čepānei (Vienotība)par Pilsoniskās savienības laikrakstā”Baltā Vārna”(Marts/2010,Nr.9),kā arī laikrakstos “Laiks” un “Brīvā Latvija”publicēto interviju
  ,par drosmīgo “PRET”Saeimas nesenajā balsojumā par padomju atjaunošanu valsts uzņēmumos!

 3. Juris>andris tomašūns Atbildēt

  Tieši tā! Ejam tālāk! Kādēļ stāvam? Vēl Baltijas kazaku pulks Latvijā un Rodina.lv,kas sludina,ka visa Baltija ir sensena slāvu zeme!

 4. Preambula jau ir! Atbildēt

  Vēl tikai atliek sīkums:jāatjauno pirmskara Latvijas ienākuma nodokli pēc maksātspējas principa ar atbilstošu neapliekamo minimumu!

  • vēl tikai atliek tāds “sīkums”, kā “liberālo” komunistu atstātā “5.kolonna”, no kuras jātiek vaļā – pirms Putins “sniedz tai palīdzību”.

   • un ja to nevar un arī negrib liberālā V, nemaz jau nerunājot par politiskiem avantūristiem no ZZS, tad atliek vien cerēt uz konservatīvo NA. Un par to arī vairākumam jānobalso!
    Ņemsim vērā, ka nevienas citas partijas, par kuru būtu pārliecība, ka tā neies kopā ar “vienoto Krieviju”, – vienkārši nav…!

 5. Edvīns Purlīcis Atbildēt

  Jā,vēlēšanas tuvojās.Sarosījušies sorosisti,levitisti un,velns zin kā viņus visus tur sauc.Izdomas ģenijs,
  “prāta gigants“,kurš veselu mēnesi cerējis un sacerējis latviešu glābšanas riņķi -preambulu.Biju šorīt
  piestaigājis tepat pie ražas vācējiem, un ,runājot par šo un to ,pajautāju ko viņi domā par Satversmes
  preambulu;man pretī raudzījās 8 acu pāri lielā izbrīnā; kas tas par bambāli un tamlīdzigi.Biju tirgū,apjau-
  tājos tur šajā sakarā;jautāja cik tas maksā un kā to lieto.Tā,lūk“,kungi un dāmas“,tas domāt jums
  ne latvju tautai- radītājai!!!

  • Vatņik, tu zini, kurp tev ir jādodas…
   Te tu esi svešs un tavs “viedoklis” ir lieks. Neuzbāzies, bet dodies…

 6. Satversmes preambula visvairāk ir vajadzīga pašiem latviešiem, lai visiem būtu skaidrs, ka latvieši ir šīs zemes valstsnācija, kuru dēļ Latvijas pastāv un pastāvēs. Egils Levits būtu ļoti piemērots Valsts prezidents, bet diez vai vājie un nodevīgie politiķi viņu virzīs.

 7. Milzīgs paldies E.Levitam par fundamentālo darbu pie Preambulas!!

  Krieveļu bariem protams Preambula nepatīk, tas ir dabiski, citādi nav iedomājams. Drīz viņiem būs jāpamet Latvija, tad iestāsies svētīgs klusums.
  Un latviešu koloborantiem vajadzēs atkal sarkt savu stulbību dēļ.

 8. Levita kungu par prezidentu. Tauta balsojiet.

 9. Satversmes preambula norāda mūsu kopējās vērtības. Visiem tās nav jāpieņem, katrs jau var dzīvot arī pa savam, bet tiem daudzajiem latviešiem, kas jūt atbildību pret Latviju, tās ir svarīgas. Paldies Egilam Levitam!

 10. Pēc Levita kunga teiktā sanāk, ka preambula domāta lai atkal sašķeltu Latvijas iedzīvotājus un sadalīt to 2 grupās.

  Kāpēc šāds sadalījums nav maksājot nodokļus?

 11. Ko ar preambulu darīt? Свернуть трубочкой и засунуть…..Вот нам всем вообще фиолетово. Сами придумали, сами и разбирайтесь. Ведь сколько раз не говори халва, халва – во рту слаще не станет. Вот и живите теперь в своём этнографическом «раю». Последний пусть не забудет выключить свет.

  • tak beidz tās savas glupības tiražēt!Etnogrāfisko “raju”jau jūs paši gribat visā pasaulē ieviest,visur uzspiežot savu valodu un “tautiešu tiesības”-pat ar ieročiem terorizējot tos,kuri negrib krievu etnogrāfisko “raju”.

 12. Ļoti laba Egila Levita intervija. Katrs vārds ir vietā!

 13. nost krieviskumu! Atbildēt

  Latvijā turpinājas rusifikācija:
  1. Rīgas ielu nosaukumi: Puškina, Gogoļa, Turbeņeva ielas (krievu imperiālisma atbalstītāji, pierādīja savu naidu pret Eiropu)!
  2. 2 piemenekļi Puškinam Rīgā!

 14. Preambula varbūt drīzāk ir domāta latviešiem pašiem, lai apzinātos sevi kā rietumeiropiešus, nevis kā kaut kādus puskrievus.
  Ir bēdīgi noraudzīties, kā latviešu vairums sarunā ar krievu tūlīt pāriet uz krievu valodu, pārzin visas krievu “slavenības” un seriālus, skatās krievu propagandu televīzijā, kā Latvijas hokejisti spēlē krievu nevis skandināvu līgā u.t.t. Būtu laiks sāk saprast, ka krievu laikmets te jau ceturtdaļgadsimtu kā beidzies, un saprast, ka esam tomēr piederīgi Eiropai.

  • Grūti saprast,vēl grūtāk levitiešiem atzīt savu skaisti sarakstīto frāžu neatbilstību reālijām:
   “Latvijas sabiedrība ir izveidojusies par dziļi netaisnīgu sabiedrību…” Vita Matīsa Docteur e Sciences Politiques Université de Genève (UNIGE). SKOLOTĀJU KONGRESS 2009

 15. … Sakara ar jautajumu: kas ir latviesu nacijas ‘LATVISKA DZIVESZINA’ :

  LEVITS: ‘IZKRISTALIZEJUSIES VESTURISKA PIEREDZE – … TAS IR DAINAS UN LATVIESU TRADICIJAS …’

  SPECIFISKI … TA IR LIDZ SIM LATVIETIM, LIDZIGI LIETUVIETIM, VINU SENCU IEDVESMOTAIS DIEVISKAIS GARS. TAS PRASA ARI LATVIETIM IZTEIKT SAVADAKU PASAULE PIENEMTAM, KADREIZ PRETEJU, ATTIEKSMI UN ATBILDIBU PRET DIEVU, DABU UN DZIVES DARBU.
  TAS IR SPEKS KAS IR ATLAVIS ARI LATVIETIM IZTURET VAIRAKU TUKSTOSU GADU ILGSTOSO CINU PAR SAVU GARIGO UN MIESIGO EKSISTENCI, PARVARET NESKAITAMU AGRESORU UZMAKSANOS, TO TIRANIJU UN IZVEIDOTO GENOCIDU.

  NESKATOTIES UN PAR SPITI TA OKUPANTU VAI KOLONISTU AIZLIEGUMIEM, NOLIEGUMIEM, SIS GARS IR PASARGAJIS UN SAGLABAJIS VINA SENCU ETISKO UN MORALO STAJU !!! TAS IR UNIKALI IERAKSTITS MUSU DAINAS UN TRADICIJAS NO MUSU SEN SENCIEM, KURU DZIVESZINA TIKA IZKRISTALIZETA CAUR GADU TUKSTOSIEM, TIEM NESKARTIEM PARDZIVOJOT VESTURISKO ETIKAS UN MORALO VERTIBU DEGRADACIJAS UN RELIGISKO TRADICIJU ATDZIMSANAS PROCESU … KO SOCIOLOGI UN VESTURNIEKI SAUC PAR ‘LIELO TRANSFORMACIJU’ … BALTU TICIBAI VAI DZIVESZINAI PALIEKOT KA VIENIGAI NESKARTAI, LABESTIBAS PILNAI, LOGISKAI, DABAS LIKUMU IZPRATNE VEIDOTAI PRAGMATISKAI IZDZIVES FILOZOFIJAI …

  … SIS GARS ARI STAV PAMATA MUSU SATVERSMEI … TAMDEL, ‘… CITA VEIDA LABA/SLIKTA PIEREDZE … KRUSTNESU, ZVIEDRU, POLU, KRIEVU LAIKI, JAUNLATVIESI, OTRAIS PASAULES KARS VAI TO KOPEJA VESTURISKA PIEREDZE’ – NEVAR BUT PAR PAMATU – ATJAUNOTAI LATVISKAI DZIVES ZINAI!!

  … ARI TO APZINAS LEVITS, UN UZDOD NAKAMAI LATVIESU PAAUDZEI, PEC SEPTINDESMIT GADU ILGAI GARA TUMSAI, ATKLAT VELREIZ PILNIBA, APGUT UN TURPINAT IZPLATIT SIS UNIKALAS LATVIESU DZIVESZINAS VESTIJUMU …

 16. Tomēr tas nav tas ko es cerēju un gaidīju.Lēni un neaturami tiek virzīts, teikts no mūsu deputātu
  puses ,jā tāda kā Latviešu valoda pagaidām pastāv,LATVIEŠU NĀCIJAS VISPĀR NEEKSISTĒ ir tikai
  LATGAĻI,LĪVI un KURŠU,SĒĻU,ZEMGAĻU pēcnācēji kuri savā starpā sarunājas tai saucamajā LATVIEŠU
  valodā. TĀ APGALVO, ZZS,un Lielkrievu nacionālsocālistiskā(boļševiku)partija kas sevi dēvē kā (SC)

 17. Egils Levits ir izdarījis pamatīgu darbu. Par to viņam liels paldies! Tas ir viņa otrais lielais darbs pēc Neatkarības deklarācijas. Abos gadījumos viņam bija jāpārvar Latvijas valsts pretinieku, ciniķu un skeptiķu pretestība. Ar pacietīgu skaidrošanu un konsekvenci domāšanā un darbībā viņš to paveica. Ceru, ka Egils Levits sekos Inetas Ziemeles piemēram un turpinās darbu Latvijas vadībā. Viņš būtu ļoti labs Valsts prezidents – nacionāls, demokrātisks, tāds, kuru uzklausītu arī Eiropa!

  • Bez levitiešu aktivitātēm Latvijas kampēji nebūtu varējuši īstenot ne priHvatizāciju,ne denacionalizāciju,ne arī konsolidāciju. Ja tagad iecerētu pilnīga saplūšana ar ES kodolu, tad tiešām labāku kandidātu neatrast.
   Nāc, glabēj’, nāc,lai vestu tautu pretim rēgainajām Briseles zvaigznēm!

   • Katrs solis, kas aizved tālāk no kremļa zvaigznēm ir solis uz uzvaru! Mēs runājam par reāliem, nevis par hipotētiskiem draudiem. Brisele, starp citu, arī dabuja smagi karot par savu brīvību, tākā tur mūs sapratīs ātrāk nekā visādi edgeveidīgie.

    • Sen zināma ir šo levitiešu “uzvarētāju” filosofijas būtība:
     “Tā ideja / Ir gluži tukša, ir līdzeklis vien, / Kas turīgo aprindu nolūkiem dien./(..)
     “Viss miljons latviešu bojā lai iet, / Kad vietā viens latviešu miljonārs zied!”
     Rainis, “Pusideālists”

     • Jānis Liepa

      Tev laikam pļutins nav samaksājis par iepriekšējiem komentāriem , ka tik ļoti centies izrādīt savu pretlatviskumu ?

 18. Kautgan Latvijas birokratija Atbildēt

  un administracija ir galvenokart joprojam promaskavistu rokas … visus sos gadus… ir gan iespejams pret to znaudzosiem spiedieniem ar neatlaidibu sekmigi cinities. Preambula ir viens sads piemers un tas ari klus par specigu ieroci saja cina.

 19. andris.tomašūns Atbildēt

  Labs darbs padarīts. Ejam tālāk, lai suņi rej.

  • Paldies Levitam un Čepānei par darbu! Viņi ieies vēsturē, pretstatā tironiem, kažokiem u.c. kosmopolītiem.
   Taisnība Levitam, ka Saskaņas centram preambula ir kā dadzis acī, viņi taču sapņo par Latviju kā krievu guberņu nevis neatkarīgu valsti.

 20. LA žurnalistiem vajadzēja jautāt arī Levita viedokli par to, kā risināt Latvijas deokupācijas un dekolonizācijas jautājumu. Ir pēdējais laiks šiem jautājumiem ķerties klāt!

 21. Ja jau Preambulai, kā te daži “edge” izsakās, nav nozīmes, tad kāpēc tā visiem spēkiem demagoģiski jāapkaro? Tātad Levita kungs izdarījis labu darbu, un Čepānes kundze, lai saeimā Preambula tiktu pieņemta, to pašu. Paldies viņiem par to!
  Daudziem saskaņiešiem un viņu līdzsskējējiem tagad būs daudz grūtāk apšaubīt Latvijas valsts nacijas pamatus, bet tas nenozīmē, ka izpratne par Preambulas nepieciešamību ir skaidra arī katram latvietim. Te daudz pārmetumu pelnījuši mediji.
  Kad LNT tiek vizualizēti Preambulas atbalstītāju procenti, nekur netiek skaidrots, kad, kur un cik cilvēkus intervētāji aptaujājuši. Uz ielas LTV1 žurnāliste satiktai visai izbiedētai sievietei noprasa: vai preambula vajadzīga? Sieviete, cenzdamās jautātājas sejā nolasīt vajadzīgo atbildi, nedroši atbild: domāju, ka nē. Neseko ne jautājums, kāpēc, ne arī cenšanās uzzināt, vai sieviete tādu Preambulu vispār lasījusi, vai par to kaut ko dzirdējusi. Ko te vēl piebilst…

  • Karot vajag pret depopulāciju,emigrāciju,bezdarbu,nabadzību,korupciju,parādiem – citādi vēl vajadzēs daudzus Nacionālās attīstības plānus,master-plans vai levit-ambulas sacerēt,lai “reņģēdājiem” būtu par ko priecāties kā pirms 25.gadiem priecājās:
   Visiem LTF biedriem!
   “(..) Mēs redzam nākotnes Latviju kā demokrātisku valsti, kurā visiem pilsoņiem neatkarīgi no to nacionālās un sociālās piederības, politiskās un reliģiskās pārliecības, ir nodrošinātas vienādas tiesības. Latvijai ir jābūt humānisma valstij, kurā valda likums, ekonomiska augšupeja un plašas garīgās kultūras attīstības iespējas jebkurai etniskai grupai.” Latvijas Tautas frontes Domes valde (LTF Domes valde, LTF valde) «Padomju Jaunatne», 1989. gada 2. jūnijā, Nr. 105

 22. Levitu par prezidentu! 🙂

 23. Preambulai ir jēga tad, ja ir atzītas tautas tiesības uz pašnoteikšanos. Sākarā ar to Krievijas agitprops šodien meklē ceļus to noliegt. Tam deļ viņi ir gatavi pat noupurēt Ļenina vārdu. Jaunā “teorija” runā par vēsturiskām zemēm un konvencijām starp lielvalstīm, kas ir primārs. Gadījumam, kad pašnoteikšanas tiesības tiek atzītas paliek vel iespēja neatzīt tautu par nāciju. Piemēram šodien Krievijas “vēsturnieki” cenšās iestāstīt, ka ukraiņi vispār nav nācija – un tāpēc nekādas pašnoteikšanas. No tā visa jāsecina, ka Preambula nepasargās Latviju, to ir jādara itkatram un katru dienu. Preambula, kā saka, tikai saliek punktus, padara implicītas zināšanas par eksplicitām un tas ir ļoti svarīgs.

  • Visu valstu oligarhi,miljonāri un kampēji,savienojaties!

  • Kāda nācija tad Krimā balsoja par pašnoteikšanos?Pat par tādu etnisku grupu-krimieši-nekur nav dzirdēts.Tomēr Krievija organizēja Krimā referendumu par pašnoteikšanos.Tāpat ar tām Luhanskas un Doņeckas Tautas republikām-kaut kādi dubultstandarti,tovārišč Edge.

 24. Nav brīnums ,ka daudziem nepatiktu redzēt Levita kungu Prezidenta krēslā – PĀRAK GUDRS…

  • Kā liecina aptaujas, vdusmēra latvietim pašreizējais pa prātam, jo ir tāds pats kā viņi, Levits patiešām pārāk gudrs. Būtu labi, ja Levits tiktu virzīts prezidenta amatam, par tādu nebūtu jākaunas.

 25. Vērojot esošos procesus un to sekas – depopulāciju,emigrāciju,bezdarbu,nabadzību,korupciju,parādus –
  var droši iedzīt nagliņu sirdsnamiņā,lai preambulu uzkārtu blakus pirms 24.gadiem radītajam produktam “4.maija deklarācija”.

  • Sirdsnamiņā vajadzētu iedzīt bišķi lielāku naglu , kur pakarināt bijušos čekistus un viņu rokaspuišus .

   • “….pat to viņi nav spējīgi izdarīt,” kā savulaik ironiski izteicās Šarls de Golls; – tā tagad skaidri redzams šo levitieši propagandas pasākumu bezjēdzīgums, ja ņemam vērā reālijas pēc 1990.g.4.maija.
    Šī LA intervija akurāt’ kā apraksti iz sociologa A.Zinovjeva grāmatas “Rēgainās virsotnes/Зияющие Высоты/The Yawning Heights,1976”.

 26. sociāli atstumtais Atbildēt

  ļoti žēl , ka E.Levita k-gam nekur pienācīgu svaru neieņem nacionāli patriotiskā stāja , proti ,
  ka L A T V I J A S valsts ir izcīnīta a r A S I N ī M !

 27. Soross ļoti apmierināts ar rezultātu.

 28. Perambula ir vajadzīga,pat ļoti,bet tā tomēr neaptur latviešu izmiršanu un emigrāciju,pret ko zāļu pašlaik nav un neviens tās īsti nemeklē.

Draugiem Facebook Twitter Google+