×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
5. septembris, 2012
Drukāt

EK sāk izmeklēšanu pret “Gazprom”

Foto - AFPFoto - AFP

Eiropas Komisija paziņojusi, ka ierosinājusi pret Krievijas enerģētikas gigantu “Gazprom” lietu par konkurences ierobežošanu.

“Eiropas Komisija uzsākusi oficiālu izmeklēšanas procedūru, lai noskaidrotu, vai Krievijas dabasgāzes ražotājs un piegādātājs “Gazprom” nav ierobežojis konkurenci Centrāleiropas un Austrumeiropas tirgos, pārkāpjot pret trestiem vērstās Eiropas Savienības normas,” teikts EK izplatītajā paziņojumā. Brisele paudusi bažas, ka “Gazprom”, iespējams, “ļaunprātīgi izmanto savu dominējošo tirgus pozīciju”.

Izmeklēti tiks trīs iespējamie pārkāpumi – iespējamā tirgu sadalīšana, “ierobežojot gāzes brīvo plūsmu starp ES]dalībvalstīm”; iespējamā gāzes piegāžu diversifikācijas bremzēšana; iespējamā “negodīgu cenu uzspiešana patērētājiem, gāzes cenu piesaistot naftas cenām”. EK pārstāvis pavēstīja, ka minētais attiecas uz situāciju tādās ES dalībvalstīs kā Igaunija, Latvija, Lietuva, Polija, Slovākija un Ungārija. “Nevar izslēgt, ka atkarībā no izmeklēšanas rezultātiem tā tiks paplašināta uz citām valstīm,” atzina ES konkurences komisāra Hoakina Almunijas pārstāvis.

Par uzsākto izmeklēšanu informēts gan “Gazprom”, gan ES attiecīgo dalībvalstu konkurenci uzraugošās iestādes. EK norāda, ka šī lieta tiks uztverta kā prioritāra. Kopumā ES importē 60 procentus no tās patērētās gāzes, un ceturtdaļa no patērētās gāzes nāk no Krievijas.

Lietuva jau atzinīgi novērtējusi EK lēmumu sākt izmeklēšanu pret “Gazprom”. “Agrāk šķita, ka šis jautājums rūp vienīgi Lietuvai, mums trūka atbalsta, bet šodien man tiešām liels prieks – uzskatu, ka šī izmeklēšana uzsākta pamatoti,” intervijā radiostacijia “Žiniu radijas” norādījusi seima spīkere Irēna Degutiene. Savukārt enerģētikas ministrs Arvīds Sekmoks atgādinājis, ka Lietuva lūgusi EK palīdzēt panākt, lai “Gazprom” īsteno skaidru, godprātīgu un nediskriminējošu dabasgāzes piegāžu politiku un lai dabasgāzes piegādes noteikumi Lietuvai balstītos tikai uz ekonomiskiem argumentiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+