×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
6. decembris, 2013
Drukāt

EK: “South Stream” ir pretrunā ES likumiem (1)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Eiropas Savienības enerģētikas komisārs Ginters Etingers paziņojis, ka sešu bloka dalībvalstu divpusējie līgumi ar Krieviju par gāzes vada “South Stream” būvi ir pretrunā ES likumiem un tāpēc tos nepieciešams pārskatīt.

“Skaidrs, ka katra cauruļvada projektam jābūt saskaņā ar Eiropas likumiem. Esam izanalizējuši starpvaldību likumus saistībā ar “South Strem” būvi un aicnām dalībvalstis šos likumus pārskatīt,” teikts Etingera pārstāvja presei izplatītajā paziņojumā. Par EK lēmumu pārskatīt cauruļvada būvi Etingers informējis arī Krievijas enerģētikas ministru Aleksandru Novāku. Krievija starpvaldību līgumus par “South Stream” būvi noslēgusi ar sešām ES dalībalstīm – Bulgāriju, Ungāriju, Grieķiju, Slovēniju, Horvatiju un Austriju –, kā arī Serbiju.

EK pārstāvis Klauss Dīters Borkhards arī informējis, ka pret dalībvalstīm var tikt pielietotas “tiesiskas procedūras”, ja tās ignorēs EK atzinumus par “South Stream” būves neatbilstību ES likumiem, raksta interneta vietne “EUObserver.com”. EK norāda, ka saskaņā ar bloka likumiem enerģētikas uzņēmumiem ir jānošķir enerģijas resursu ieguve un izplatīšana. Taču ar Krieviju noslēgtie starpvaldību līgumiem sniedz Maskavai ekskluzīvas kontroles iespējas gan pār gāzes ieguvi Sibīrijas gāzes laukos, gan pār gāzes piegādāšanu patērtētājiem ES. EK paziņojusi, ka tā vairs nevar apturēt jau uzsākto gāzes vada būvi, taču tai ir iespējas liegt gāzes transportēšanu pa šo cauruļvadu.

Pērnajā decembrī Bulgārijā un Serbijā tika uzsākta cauruļvada “South Stream” būvniecība, bet tā atklāšana tiek plānota 2015. gadā. Gāzes vads dos iespējas Krievijai piegādāt gāzi uz Eiropas valstīm, apejot Ukrainu. Tādējādi Kijeva zaudēs miljardiem eiro lielas naudas summas, kuras tā būtu varējusi nopelnīt no Krievijas gāzes tranzīta caur savu teritoriju.

Vienlaikus EK paziņojusi, ka nule izplatītajai prasībai dalībvalstīm pārskatīt ar Krieviju noslēgtos līgumus nav nekādas saistības ar Briseles un Kijevas saurnām par brīvās tirdzniecības līgumu.

Tikmēr Krievijas enerģētikas gigants “Gazprom” izplatījis paziņojumu, kurā pauž nožēlu par EK iebildēm, kas radušās tikai tagad, kad cauruļvada būve jau uzsākta. “Cauruļvada “South Stream” būvniecība turpināsies kā plānots un saskaņā ar vietējiem likumiem un starptautiskajiem standartiem,” teikts “Gazprom” izplatītajā paziņojumā. “Atlikušie jautājumi, kas saistīti ar ES regulām un ES enerģētikas likumu, var tikt risināti paralēli cauruļvada būvniecības procesam.”

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. “Atlikušie jautājumi, kas saistīti ar ES regulām un ES enerģētikas likumu, var tikt risināti paralēli cauruļvada būvniecības procesam.”

    Var risināt un var nerisināt. ES un Ukrainai būtu izdevīgāk, lai gāzes vads paliek puspabeigts, jo nauda būs iztērēta, bet atdeves nebūs un ja krievi cels gāzes cenu, vienmēr pastāv iespēja šo gāzi nepirkt nodrošinot sevi ar sašķidrināto gāzi būvējot termināļus.

Draugiem Facebook Twitter Google+