Dabā
Zaļā dzīvošana

Elīna Kolāte: Ko Tu vari darīt, lai planētai klātos vieglāk?4


Elīna Kolāte
Elīna Kolāte
Elīna Kolāte

Ar trīs padomiem zaļākai dzīvei dalās vides žurnāliste un Pasaules Dabas fonda (PDF) aktīviste Elīna Kolāte, pie viena skaidrojot skeptiķiem, kāda jēga vienai stundai bez apgaismojuma, ko šajā sestdienā, 24. martā no plkst. 20:30 līdz 21:30 darīt aicināja “Zemes stundas” atbalstītāji.

 

“Zemes stunda” vairāk ir simbolisks žests, kas palīdz radīt noskaņu, līdzīgi kā tas notiek svētkos un piemiņas dienās, un padomāt par savu ietekmi uz konkrēto jautājumu – šinī gadījumā, ko tu vari darīt, lai planētai klātos vieglāk. Patiesībā mums būtu jārunā nevis par vienu stundu, bet zemes gadu. Izrēķināju, ka gadā ir 8760 stundas, tātad vienā stundā teorētiski varētu ietaupīt vienu 8760. daļu no patērētās elektrības. Man ir efektīvāki ieteikumi, kā taupīt resursus.”

 

• Nomaini apgaismojumu uz LED spuldzēm un atslēdz no kontakta visas elektroierīces, kad tās nelieto.

Kad PDF birojā nomainījām apgaismojumu uz LED spuldzēm un uzlikām pagarinātājus, lai elektroierīces, izņemot ledusskapi, ejot projām no darba, varētu vienkāršāk atslēgt, elektrības patēriņš samazinājās par piektdaļu. Pasākums nekādi neietekmēja mūsu komfortu birojā.

Fakts

Apgaismojums patērē aptuveni ceturto daļu no mājas elektroenerģijas patēriņa. Telpās, kur gaisma deg vismaz četras stundas dienā, ir vērts iegādāties attiecīgas jaudas LED spuldzi. Tā var atmaksāties pāris gados.

Elektroenerģijas patēriņš notiek, arī slēdzim atrodoties kontaktligzdā, lai gan ierīce netiek darbināta.

Avots: AS “Latvenergo” Energoefektivitātes centrs

 

• Nekrāj nederīgas vai nevajadzīgas drēbes, sarīko ar draudzenēm apģērbu apmaiņas pasākumu.

Ar draudzenēm un paziņām ik pēc pāris mēnešiem vai vislabāk pirms svētkiem satiekamies, lai atbrīvotos no liekajām drēbēm un atrastu ko jaunu. Parasti no šiem pasākumiem aizeju ļoti apmierināta, jo esmu atdevusi apģērbu, kas man vairs nebija vajadzīgs, un ieguvusi par velti kaut ko foršu. Kas paliek pāri, ziedojam labdarībai.

Fakts

Saistītie raksti

Labdarības organizācijas pieņem ziedojumus un pēc tam tos izdala maznodrošinātām un trūcīgām ģimenēm, kā arī bezpajumtniekiem. Informācija par mantu ziedošanas vietām tīmeklī: www.ziedot.lv, www.Riga.lv.

 

• Sekojiet līdzi norisēm politikā – kuras partijas, politiķi patiešām dara zaļus darbus un kuri tikai mēģina izlikties.

Pati sekoju līdzi politiķu darbiem un no sirds iesaku arī citiem, īpaši šogad, kad tuvojas Saeimas vēlēšanas. Izsekot līdzi notikumu maiņai varas gaiteņos nebūs viegli, taču par aktuālākajiem jautājumiem informācijas medijos netrūkst, kaut vai par iepakojuma depozītu sistēmas ieviešanu. Kad būs pieejamas partiju programmas, vērtēsim, vai tās piemin vides aizsardzības jautājumus un ko konkrēti piedāvā. Uzreiz būs redzama atšķirība starp patiesu vēlmi un izpratni un formālu ierakstu saukļu garā.

Fakts

Saeimas vēlēšanas notiks 2018. gada 6. oktobrī.

LA.lv