Laukos
Lauku sēta

Kā ziemā sildīt un barot fazānus? Atbild eksperts0

Foto – Valdis Semjonovs

Jautājums. Vai medību fazāniem ziemā vajag nodrošināt papildu siltumu? Kā putni jābaro? Jānis Gulbenes novadā
 

Ornitologs, mājputnu audzētājs Elvijs Kantāns stāsta, ka fazāni pacieš mūsu klimata apstākļus, – tos visu gadu var droši turēt ārā voljerā.

Putni gan necieš, ja virsū krīt sniegs vai ilgstoši līņā lietus, tomēr labāk pusi nojumes nosegt ar cieto jumtu, bet otru pusi – ar režģi vai tīklu. Tas nepieciešams, lai nekrātos ūdens peļķes, fazāniem būtu ērtāk pārvietoties. Lai voljerā putniem nebūtu jābrien pa dubļiem vai sniegu, platību ieteicams noklāt ar salmiem vai sienu.

Fazāni ziemā iztur pat -20…-30 °C, ja tie laikus jau vasaras sākumā tiek turēti laukā un ir pielāgojušies laika apstākļu maiņām. Pārvietojot putnus ziemā lielā siltumā (ap +20 °C), tie iziet no dabiskā ritma, un priekšlaikus sākas spalvu mešana. Ja nav voljera, aukstajos mēnešos putnus var turēt kūtī, bet tad nav nepieciešams mītni apsildīt.

Īpaša uzmanība ziemā jāpievērš putnu ēdināšanai – barībai jābūt bagātinātai, tā nedrīkst būt vienveidīga.

Kā pamatbarību var izmantot graudus – miežus un kviešus, kā papildbarību – rapša sēklas, auzas, griķus. Vasarā ēdina arī ar zaļumiem, nopļauto zāli, āboliem, kabačiem, ķirbjiem, pāraugušiem gurķiem. Fazāni dzīvo vidēji desmit gadus. Audzējot gaļai, putnus ieteicams kaut neilgi pirms ziemas, jo tad tie ātrāk pieņemas svarā, ir lielāks kautiznākums.

“Mazos fazāniņus izaudzēt ir grūti. Savā saimniecībā tos perinu inkubatorā. Ik gadu lielākā daļa izšķiļas tēviņu, bet mātīšu ir mazāk. Cālēni pirmajās dienās ir diezgan vārgi. Parasti otrajā dienā pēc izšķilšanās liels skaits iet bojā. Ir bijis tā, ka no 70 mazuļiem izdzīvo tikai divpadsmit,” stāsta Elvijs Kantāns.

Viņš stāsta, ka pirms 30 gadiem Latvijā mēģināja ieviest fazānus savvaļā, tomēr eksperiments neizdevās. Secinājums: putni labi pacieš ziemas salu, taču pārāk agri sāk dēt olas – februārī, martā, kad putina un ir auksts. Tādējādi gandrīz visi mazuļi aiziet bojā.

LA.lv