Uncategorized

Gaujā ielaisti trīs miljoni nēģu mazuļu 0

LETA

Lai papildinātu zivju krājumus, Carnikavas novada dome jūnija sākumā Gaujā ielaida aptuveni trīs miljonus nēģu mazuļu, aģentūru LETA informēja pašvaldības preses sekretāre Sandra Baltruka.

Zivju audzētavas “Brasla” speciālisti sadarbībā ar Carnikavas novada pašvaldības pārstāvjiem 4.jūnijā Gaujā posmā no Siguldas līdz Murjāņiem ielaida iepriekš mākslīgi pavairotos nēģu kāpurus. Katrs no tiem bija aptuveni viena milimetra resnumā un nepilna centimetra garumā.

Gaujā ielaistie nēģu kāpuri tika mākslīgi pavairoti zivju audzētavā “Brasla”. Vispirms tika veikta nēģu ikru slaukšana, tad ikri tika ievietoti speciālos aparātos, kas nodrošināja to inkubāciju. Vēlāk no ikriem izšķīlās kāpuri, kuri nobriestot sasniedza stadiju, kad ir spējīgi ierakties smiltīs, un tad tie tika ielaisti Gaujā.

Speciālisti stāsta, ka tagad Gaujā ielaistie nēģu kāpuri trīs gadus pavadīs upē, pēc tam migrēs uz jūru, kur atkal barosies pāris gadu, lai pēc tam atgrieztos nārstot Gaujā. Tā kā viens nēģis izaug aptuveni sešu līdz septiņu gadu laikā, kādu no šogad upē ielaistajiem nēģiem būs iespējams noķert un apēst ap 2020.gadu.

Novada dome nēģu ielaišanai upē pagājušā gada nogalē piešķīra 3624 latus – tie ir līdzekļi, kurus pašvaldība par zvejas tiesību iznomāšanu ir ieņēmusi no novada zvejniekiem un novirzījusi nēģu kāpuru pavairošanai un ielaišanai Gaujā.

“Nēģis ir mūsu novada simbols un lepnums, un divas mūsu novada zvejnieku brigādes nēģu zveju piekopj vēl aizvien. Ņemot vērā to, ka valsts programmas ietvaros līdzekļi šo zivju mazuļu atražošanai katru gadu samazinās, jau laikus domājam par to, kā papildināt zivju populāciju Gaujā. Šādi veicinām, lai šo arodu varētu saglabāt un attīstīt arī nākotnē,” skaidroja Carnikavas novada domes priekšsēdētāja Daiga Jurēvica (Latvijas Zemnieku savienība).

LA.lv