Foto – Andris Biedriņš

Gulbenē un Alūksnē brīvdienās svinēs tvaika bānīša 110. jubileju 0

20. gs. sākumā Vidzemes pievedceļu sabiedrība vietējā transporta vajadzībām uzbūvēja šaursliežu dzelzceļa līniju Stukmaņi (Pļaviņas) – Gulbene – Alūksne – Valka. No tās saglabājies un joprojām tiek izmantots 33 km garš dzelzceļa posms Gulbene – Alūksne, kurā kursē mazais vilciens, ko vietējie iedzīvotāji mīļi iesaukuši par Bānīti. 


Reklāma
Reklāma

 

Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 85
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā
Lasīt citas ziņas

Kopš 1998. gada tas kopā ar sliežu ceļiem, vagoniem, griezuli, depo, staciju ēkām un visu pārējo nepieciešamo aprīkojumu ir kļuvis par valsts nozīmes vēstures pieminekli.

Agrākos laikos pasažierus vizināja tvaika lokomotīves, arī vēl nesen svētku reizēs ceļā no Gulbenes uz Alūksni devās Vecgulbenes barona Volfa sievas Marisas vārdā nosauktā tvaika lokomotīve. Tagad tā atdota atpakaļ likumīgajiem īpašniekiem igauņiem – Lavasāres dzelzceļa muzejam, bet otras tvaika lokomotīves restaurācija vēl nav pabeigta, tādēļ Bānīša svētkos sestdien visu viesu pārvadāšanas smagumu iznesīs divas dīzeļlokomotīves. Dienas laikā paredzēti trīs braucieni: no Gulbenes plkst. 9; 13 (ar 46 minūšu ilgu stāvēšanu Stāmerienas stacijā, piedaloties svētku pasākumā) un plkst. 18.30. Atceļš no Alūksnes plkst. 11; 15.50 un 20.20 (ceļā 1h 20 min.).

 

Alūksnē un Stāmerienā

CITI ŠOBRĪD LASA

Gaviļnieka plašajā kultūras programmā saistošus pasākumus un nodarbošanos atradīs ikviens. Alūksnē rosība sāksies jau no plkst. 10. Uzstāsies vietējie dziedātāji un dejotāji, tostarp viesi no Pečoriem. Vēlāk turpināsies dažādas spēles un jautras izdarības, bet plkst. 18 notiks koncerts ar Antru Stafecku, Aldi Siliņu un grupām “Eolika” un “Dāmu pops”, kam sekos balle.

Stāmerienā no plkst. 11.45 ies vaļā “Bānīša 110. godu bazārs”, par kura veiksmīgu norisi rūpēsies stacijas priekšnieks aktieris Gundars Silakaktiņš. Pasaku namā bērni varēs iepazīties ar leļļu tapšanu, radošajā darbnīcā – izliet papīru Bānīša svētku rak-stam un noskatīties muzikālu izrādi “Draudzības dārzs”. Par prieku jubilejas viesiem spēlēs Rietavas pūtēju orķestris, kopa “Skutelnieki”, dejos “Zalktis” un “Poga”. Pirmo reizi notiks skrējiens apkārt Stāmerienas ezeram un lakrosa spēlēšana. Iestājoties tumsai, balle un uguņošana.

 

Radošās darbnīcas

Gulbenē starp dzelzceļa staciju un Bānīša depo no plkst. 11 līdz 13, piedaloties pasaku tēliem, dziedātājiem un dejotājiem, kopā ar Nacionālā teātra jauno aktrisi Antu Aizupi tiks svinēti Bānīša bērnības svētki. Līdz plkst. 15 interesenti varēs iesaistīties piecās radošajās darbnīcās, ko svētku organizatori sarūpējuši Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstītās 
Vidzemes kultūras pro-grammas “Caur meistara rokām laiks skan” ietvaros.

“Gardi skābajā darbnīcā saimniekos trīs meistari. Viens no tiem rādīs, kā pašu rokām tikt pie skābētiem kāpostiem, ēvelējot, stampājot un pievienojot garšvielas – ķimenes un sāli. Ja paņemsiet līdzi kāpostgalviņu un stikla burku, varēsiet papildināt gardumu krājumus ziemai.

Ar otru meistaru kopīgi gatavosiet vieglo rauga mīklu un cepsiet maizītes, bet trešā meistara vadībā kulsiet sviestu, lai svaigi izceptajai maizei būtu pavalgs,” sola Bānīša svētku režisore Iveta Zvaigzne.

“Brīnumkoka darbnīcā būs iespējams apgūt karošu grebšanas prasmes, bet Skanīgajā darbnīcā – iepazīties ar kokļu tapšanu. Turpat muzicēs folkloras kopas “Pērlis” koklētāji, kuri pamācīs, kā spēlēt šo instrumentu. Ar ēdienu un dvēseles priekiem vien par maz, ja miesa būs plika, tādēļ Vijīgajā darbnīcā varēs sēsties pie stellēm, lai apgūtu pirmos soļus aušanā. Tautiskus brunčus noaust nebūs tik viegli, taču sākt mācīties visvieglāk ar prievītes vai jostiņas darināšanu. Meistars arī ieteiks, kādas mājās atrodamas lietas var izmantot steļļu vietā.

Reklāma
Reklāma

Pēdējā būs Rotaļīgā darbnīca, kur ierādīs, kā veidot rotaļlietas no auduma un dabiskiem materiāliem. Kopā ar folkloras kopu iesiet rotaļās, izmantojot tikko izgatavotās mantas. Kad lielie darbi darbnīcās būs apdarīti, visus aicināsim uz kopīgu sadziedāšanos un sadancošanos, kur piedalīsies Gulbenes un kaimiņu novadu pašdarbības kolektīvi.”

Vakarpusē uz lielās skatuves tiks svinēti Bānīša pilngadības svētki. Plkst. 18 – 18.30 godinās visus darbiniekus, kuri piedalījušies Bānīša atdzimšanā, pēc tam sekos muzikāli poētiska izrāde “Mēs satikāmies Bānītī”, koncertēs brāļi Auzāni un Jersikas orķestris, un pirmsballes noskaņās klāt būs populārās padomju laika “bufetčicas” no Gulbenes Tautas teātra. Pusnaktī jubilejas torte un salūts.

No agra rīta līdz vēlai naktij Gulbenes dzelzceļa stacijā būs apskatāma ekspozīcija “Caur laiku laikiem Bānītis rit” ar video vēlējumu un foto stūrīti.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.