×
Mobilā versija
+10.7°C
Vēsma, Fanija
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
27. jūlijs, 2014
Drukāt

Guntis Ščerbinskis: Lai melnais saraksts baltu dara (3)

Foto - Gints Celmins @CelminsGintsFoto - Gints Celmins @CelminsGints

Pirms pusgada TV3 žurnāliste ēterā cieši tirdīja Valsts prezidentu, Ukrainas notikumu gaismā prasot “Jaunā viļņa” aizliegšanu, jo pasākums taču esot Krievijas maigās varas instruments.

Šajās dienās šis pats kanāls mudina savus skatītājus sekot “Jaunā viļņa” norisēm, “lai saprastu, par ko visa Latvija nākamajā dienā runā”. Vēl vairāk – kanālā tagad stāsta, ka mūzikas festivālā nekādas politikas neesot, bet intervētie Latvijas uzņēmēji kritizē ārlietu ministra lēmumu par trīs Krievijas popzvaigžņu iekļaušanu melnajā sarakstā.

Ir skaidrs, kas pamatā tik krasai TV kanāla nostājas maiņai – otrs šīs pašas mediju grupas (MTG) kanāls LNT taču translē šo “Krievijas maigās varas instrumentu” visai Latvijai. Saprotams, tas ir komerciālā izdevīguma jautājums, kā dēļ iepriekš sludinātos postulātus vērts piemirst. Pat, neraugoties uz to, ka Krievijas kurinātais konflikts eskalējies līdz brutālam nevainīgu cilvēku slaktiņam Ukrainas gaisa telpā.

Negribu nevienam neko pārmest, tikai konstatēju faktus. Zināms, ka veiksme biznesā atkarīga no tā, vai tiksi uz pareizā viļņa, kas nes panākumus un ienākumus. Tāpat dabiska ir arī katra indivīda vēlme savu vienīgo dzīvi šai saulē nodzīvot maksimāli piepildīti, lai vai kādi būtu ģeopolitiskie un citi apstākļi. Tomēr dažkārt cilvēkam par to nākas maksāt, piemēram, noskaņojoties uz savai pārliecībai sveša viļņa. Jo īpaši tas attiecas uz sabiedrībā redzamām personībām, kuru nostāja ietekmē daudzu citu cilvēku pozīciju.

Šajā kontekstā vērtēju arī ārlietu ministra lēmumu trīs kaimiņvalsts estrādes balsīm liegt iebraukšanu Latvijā. Nešaubos, ka Rinkēvičs ar to nopelnījis sev dažus papildu krustiņus gaidāmajās vēlēšanās. Bet kas no tā Latvijai? Valsts prezidents, atbalstot ministra lēmumu, atzīmējis, ka līdz šim valsts šajā ziņā bijusi pārāk mīksta. Es gan te nekādu stingrību nesaskatu, drīzāk varas divkosību, ja vienā svaru kausā liekam lēmumu turpināt Jūrmalas iztirgošanu pret uzturēšanās atļaujām, kam nākotnē iespējamas tālejošas sekas, bet otrā kausā – vienas ballītes liegšanu trīs Putina galma lakstīgalām.

Tiesa, Rinkēviča pēriens krievu slavenībām mudina lieku reizi padomāt pašiem par sevi. Par savu pilsonisko stāju. Ja pastāvētu ideālas sabiedrības, kur pilsoņu kopums stingri turētos pie saviem principiem, karu kā tādu cilvēces vēsturē nemaz nebūtu, nebūtu arī asiņainu diktatūru un tamlīdzīgu nelaimju. Bez noteikta sabiedrības atbalsta jebkuri centieni īstenot nekrietnus un vispārējam labumam neproduktīvus mērķus piedzīvotu tūlītēju krahu. Diemžēl tā nav. Un cilvēki no vēstures kļūdām nemīl mācīties: kā redzam, sabiedrības atbalstu atkal un atkal iespējams panākt pat vismurgainākajām iecerēm un ambīcijām.

Sabiedrības noskaņošanā, ja ne pirmo vijoli, tomēr nozīmīgu lomu spēlē gan inteliģence, gan skatuves personības. Nauda, radošās iespējas un stāvoklis sabiedrībā ir lietas, kas varai ļauj manipulēt ar sabiedrības autoritātēm. Dabiski, arī Putina vara savervējusi savu zvaigžņu armiju. Mums ir tiesības paust nepatiku par to, nosodīt. Tomēr vērtīgāk, ja paskatīsimies paši uz sevi.

Ielūkosimies vēl pavisam nesenā pašmāju vēsturē. Atcerēsimies vērienīgās “pozitīvisma” kampaņas, kurās nekritiski iesaistījušies gan populāri skatuves cilvēki, gan cienījami inteliģences pārstāvji un uzņēmēji. Arī šis atbalsts ir bijusi ūdens liešana uz posta dzirnavām, kas valstī kultivējis korupciju, veicinājis politisku bezatbildību un vairojis amatpersonu nesodāmības sajūtu. Tagad, kad tik daudz runājam par valsts drošību, jādomā, kā šīs pašas sabiedrībā pazīstamās personas uzvestos valstij izšķirošā brīdī. Un jāatzīst, arī tas ir nacionālās drošības aspekts. Ne mazāk svarīgi – kādu pozīciju “x” stundā ieņemtu mediji. TV3 nodemonstrējis, ka būtiskus principus var iemainīt pret šābrīža izdevīgumu. Jautājums vienīgi – kur un vai tam ir kāda robeža?

Rezumējot. Ja Rinkēviča lēmumam par melnā saraksta papildināšanu tiešām ir kāda nozīme, tad tas ir pamudinājums uz pašanalīzi. Ar cerību, ka kļūsim baltāki. Tas attiecas uz katru no mums un uz mani pašu arī.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

 1. Rinkeviča kunga solis JAUNĀ VIĻŅA publicitātei bija fantastisks!
  Perfekta reklāma!
  Koru olimpiāde tam visam līdzās izklausījās
  kā biklas sēdienītes čuksts.

 2. Nu nevajag melst tukšu!Pareizi darīja AM,lieki runāt par (.) krāšanu.Ja iet runa par kultūru un mākslu-gribas pajautāt-cik no ši koncerta apmeklētājiem piedalījās Starptautiskā koru festivālā?Tas lūk, padarīja pasauli labāku!JV-pārsvarā izrādīšanās pasākums-“kruto”parāde.Tā kā nevajag lieki fantazēt-virsraksts rakstam ščerbickīgi lavierīgs
  -.

 3. Interesanta un neloģiska ir okupācijas režîma darboņa vēršanas pret savas zemes patriotiem.Laikam jau balta skaudība ierunājusies.Ne jau velti Latvijā dažādos veidos vaja tos cilvēku,kuri ir nostājušies pret komunistiskā okupācijas režīma darboņiem.Krievijas masu medijos atklāti publiski izskan aicinājumi uz teroru un diversijam pret kaimiņvalsti.Latvijā nav dzirdēta reakcija uz šādām aktivitātēm.Vienkāršāk ir vērst bezjēdzīgas akcijas pret mākslniekiem,kuri grib atbraukt uz krievvalodīgo miestu Latvijas vidū un sniegt viņiem patriotisku koncertu.Par šāda miesta rašanas vēsturi un autoriem nekur ne vārda.

Draugiem Facebook Twitter Google+