Pasaulē

“Hamas” līderis aicina uz jaunu sacelšanos 2

Foto Reuters/Scanpix/LETA

Gazas joslā valdošās palestīniešu islāmistu kustības “Hamas” līderis Ismails Hanija ceturtdien paziņojis, ka ASV prezidenta Donalda Trampa lēmums atzīt Jeruzalemi par Izraēlas galvaspilsētu nozīmē kara pieteikumu, aicinot sākt jaunu sacelšanos.

“Mēs apstiprinām, ka Jeruzaleme ir vienota, nevis austrumu vai rietumu, un tā joprojām būs Palestīnas, visas Palestīnas galvaspilsēta,” uzsvēra Hanija.

Kustības līderis arī aicināja piektdien sākt palestīniešu sacelšanos pret Trampa lēmumu.

Tikmēr Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu paziņojis, ka Izraēla kontaktējas ar citām valstīm, kuras plāno sekot Trampa rādītajam paraugam.

“Mēs jau sazināmies ar citām valstīm, kuras izlems par līdzīgu atzīšanu, un man nav šaubu, ka tiklīdz amerikāņu vēstniecība tiks pārcelta uz Jeruzalemi un vēl pirms tam, daudzas vēstniecības tiks pārceltas uz Jeruzalemi,” Izraēlas Ārlietu ministrijā pavēstīja premjerministrs.

“Ir pēdējais brīdis,” piebilda Netanjahu.

Palestīniešu pašpārvaldes premjerministrs Rami Hamdalla tikmēr atkārtoti apliecināja prasību, ka Austrumjeruzalemei jākļūst par palestīniešu nākotnes valsts galvaspilsētu.

Viņš piebilda, ka ASV vairs nebūs nopietna loma Izraēlas un palestīniešu miera procesā.

“Jūsu palīdzība netiek gaidīta,” Hamdalla trešdien uzsvēra, vēršoties pie Trampa.

Retoriku pret ASV prezidentu pastiprinājis arī Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdoans.

“Ja Trampa kungs saka: “Es esmu spēcīgs, tādēļ man ir taisnība,” tad viņš kļūdās. Stiprs ir tas, kuram ir taisnība,” uzsvēra Erdoans. “Šeit mums ir taisnība,” viņš piebilda.

Erdoans ir aicinājis 13.decembrī Stambulā rīkot Islāma sadarbības organizācijas (ISO) samitu, kurā apspriest Trampa lēmumu atzīt Jeruzalemi par Izraēlas galvaspilsētu.

Uzrunājot atbalstītājus pirms došanās uz Grieķiju, Turcijas prezidents pavēstīja, ka plāno apspriesties ar pasaules līderiem, tostarp Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, pāvestu Francisku un augsta ranga Eiropas amatpersonām.

Turcijas premjerministrs Binali Jildirims tikmēr brīdināja, ka ar Trampa lēmumu “reģionā tika atvērta Pandoras lāde”.

“ASV prezidenta deklarācija par Jeruzalemi kā Izraēlas galvaspilsētu un ar to saistītie soļi Turcijai ir spēkā neesoši,” paziņoja Jildirims.

Kā vēstīts, Tramps trešdien paziņoja, ka Jeruzaleme tiek atzīta par Izraēlas galvaspilsētu, tādējādi atsakoties no desmitgadēm ilgās piesardzīgās Vašingtonas politikas un riskējot izraisīt jaunu vardarbības uzliesmojumu Tuvajos Austrumos.

“Esmu izlēmis, ka pienācis laiks Jeruzalemi oficiāli atzīt par Izraēlas galvaspilsētu,” savā uzrunā no Baltā nama paziņoja Tramps. “Tā ir pareiza rīcība.”

Pildot vienu no saviem priekšvēlēšanu solījumiem, Tramps devis arī rīkojumu Valsts departamentam uzsākt sagatavošanās darbus ASV vēstniecības pārcelšanai no Telavivas uz Jeruzalemi.

ASV Kongress jau 1995.gadā pieņēma likumu, kas paredz vēstniecību pārcelt uz Jeruzalemi, tādējādi simboliski atbalstot Izraēlas pretenzijas padarīt to par valsts galvaspilsētu.

Tomēr likums satur klauzulu, kas visiem līdzšinējiem prezidentiem ļāva izvairīties no šī delikātā soļa, ik pa sešiem mēnešiem to atkal un atkal atliekot.

LA.lv
LE
LETA
Pasaulē
Laikraksts: CIP secinājusi, ka aiz Hašogi slepkavības stāv Saūda Arābijas kroņprincis
2 dienas
LE
LETA
Pasaulē
Par Stambulas lidostas teroraktu sešiem apsūdzētajiem piespriež mūža ieslodzījumu
2 dienas
LE
LETA
Pasaulē
Igaunijas premjers sola strādāt, lai saglabātu koalīciju
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Latvijā
Dāvana Latvijai – 1000 kilometri. Māris Baltais sāka skriet, aizejot pensijā 1
5 stundas
"V
"Mājas Viesis"
Latvijā
Imants Lancmanis: Guvis piepildījumu karjerā un ģimenē, cilvēks var sākt domāt par valsti 2
7 stundas
IP
Ilze Pētersone
Latvijā
Latvijas vēsture pirms valsts dibināšanas 18 jautājumi un atbildes
1 diena
LE
LETA
Latvijā
Politiķi faktiski vienojušies par Saeimas komisiju vadību
2 stundas
AT
Andris Tiļļa
Latvijā
Ģimenē klusēšana nav zelts! Atziņas no pāriem, kas gredzenus mijuši 18. novembrī
6 stundas