Honkonga vietējā acīm 0

Biju liepājnieks un 26 gadus spēlēju kontrabasu Liepājas simfoniskajā orķestrī. Nu jau trīs gadus dzīvoju Honkongā un vēlos dalīties savos iespaidos par šo zemi.


Reklāma
Reklāma

 

Labākais ierašanās laiks

Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 85
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Viedoklis
Linda Tunte: “Es dzeru, lamājos, gāžu politiķus un eju prom no darba” 85
Lasīt citas ziņas

Tiklīdz ieradīsieties Honkongā, jums kā cilvēkam no Eiropas muitnieks pasē iespiedīs zīmogu ar deviņdesmit dienu uzturēšanās vīzu, kas nemaksā neko. Pēc ierašanās iesaku nopirkt “Octopus” norēķinu karti. Tā ir plastikāta karte bankas kartes izmērā, kurā jāiemaksā ne mazāk kā 50 Honkongas dolāru (HKD) jeb 3,50 lati plus 50 HKD pašas kartes cena. To var izdarīt veikalu sistēmā “7 Eleven” (līdzīgi “Narvesen” kioskiem). Ar šo karti var norēķināties sabiedriskajā transportā, ieskaitot vietējos kuģīšus, un veikalos, kur ir uzstādīti kartes nolasītāji. Ļoti ērti. Brauksiet mājās, nodosiet karti un dabūsiet atpakaļ savus 50 HKD.

Lai nu kur, bet Honkongā tūristu netrūkst visu gadu. Šeit gaisa temperatūra ziemā nekad nenoslīd zemāk par 10 grādiem. Jāpiemin, ka šogad 28. janvārī tā bija rekordzema, 2 grādi – šausmas. Vasarā gaisa mitrums jaucas ar 35 grādu karstumu, radot uz ādas nežūstošus lipīgus sviedrus. Dažkārt mitrums no jūras ir tik liels, ka liekas – drīz izaugs žaunas. Labākais laiks ciemoties šeit ir septembrī, oktobrī. Citos mēnešos pārāk karsts, pārāk daudz lietus, pārāk auksts.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Honkongu gadā apmeklē apmēram astoņi miljoni tūristu. Var izrēķināt, cik vidēji dienā ierodas mazajā valstiņā. Ar to gribu pieteikt, ka viesnīcas ir jārezervē gandrīz pusgadu iepriekš.

 

Viesnīcas ir tādas pašas kā citur pasaulē. Ja izvēlēsieties vietu kādā mazpilsētiņā, cena būs 300 – 400 HKD par diennakti (21 – 28 LVL). Tīri pieklājīgi numuriņi ar visu nepieciešamo. Bēdīgāk klāsies tiem, kuri spītīgi gribēs vislielākā burzmā pašā centrā vai netālu no tā. Tur var īrēt apartamentus ar virtuvi, veļas mašīnu, pāris istabām un lielu foajē par nieka 16 000 HKD mēnesī. Tas ir 1100 LVL. Tur gan ir iekļauta sporta zāle un citas privilēģijas salīdzinājumā ar mazajām viesnīcām. Centrā, protams, ir arī neomulīgas un nemājīgas vietas par stipri zemākām cenām, kas grozās ap 200 – 300 HKD (14 – 21 LVL) par diennakti. Man tur nācās nakšņot. Negribu vairs. Bet, ja par galveno uzskata valsts apskati un naudu ekonomē uz guļvietas rēķina, tad tas der. Viesu mājas (35 – 40 LVL diennaktī) un hosteļi ir pārpildīti, un te nu tiešām jāplāno savlaicīgi.

Transports ir visaugstākajā līmenī, kādu man ir nācies izmantot. Šeit var nokļūt no jebkurienes uz jebkurieni. Sabiedriskais transports nav dārgs. Piemēram divstāvu autobuss no Taipo līdz centram izmaksās ap latu. Bet īpatnība ir tā, ja iesēžaties autobusā, tad jāmaksā pilna cena līdz galapunktam. Metro ir ļoti ērts un vienkāršs. Arī taksometri ir lēti. Nobraucot aptuveni 15 kilometru, jāmaksā tikai 3 LVL.

 

Galvu reibinoša daba


Esmu betona džungļu pretinieks, tāpēc sākšu ar dabas un kultūras pieminekļiem. Manuprāt, pirmā jāapmeklē pasaulē lielākā Budas skulptūra. Tā atrodas Lantau salas Ngong Ping kalnā. Uz to var nokļūt ar gaisa tramvajiņu par 80 HKD uz vienu pusi. Pats brauciens jau ir elpu aizraujošs un galvu reibinošs. Pārgalvīgākie var izvēlēties vagoniņu ar stikla grīdu. Pie Budas valda stipra pozitīvā enerģētika. Apkārt ir sacelti skaisti tempļi un pieminekļi.

Atpakaļceļā iesaku doties ar autobusu uz Tai O ciemu. Tas ir zvejniekciems ar miljoniem kaltētu zivju. Jābrīdina, ka tūrisma sezonas laikā pie autobusiem ir vismaz kilometru garas rindas. Par mazu naudu jūrā var novērot rozā delfīnus. Kalnos ir neizsakāmi skaisti ūdenskritumi un dabas ainavas. No Tai O ar autobusu aizbrauksiet līdz Mui Vo, kur būs kuģītis taisni uz Honkongas centru.

Reklāma
Reklāma

Pasaulē ceturtais lielākais atrakciju parks “Ocean Park”, kas atrodas Wong Chuk Hang, neatstāj nevienu vienaldzīgu. Milzīgie akvāriji, jūras flora un fauna fascinē jebkuru. Labāk apmeklēt šo parku nekā Disnejlendu. Katrā vietā no jums pieprasīs ap 300 HKD (21 LVL).

Noteikti nepalaidiet garām braucienu ar gaisa tramvajiņu uz Honkongas visaugstāko kalnu Peak (900 m). Tas iet no centra taisni līdz augšai. Paveras neaprakstāms skats no vienas puses uz Ķīnu un pilsētas centru, no otras – uz jūru ar simtiem nelielu saliņu. Debesskrāpji paliek kaut kur lejā. Tikai jārēķinās, ka vasaras karstumā bezvējā tos var aizsegt blīvais smogs.

Vasaras karstumā var arī peldēties pludmalēs. Citur bīstami, jo ļoti asi akmeņi un pat varbūt sastapsit kādu haizivi. Ūdens gan nekādu veldzi nedod, jo ir dažus grādus vēsāks par gaisu. Bet atpūsties var labi. Sāļais ūdens paceļ ķermeni un tur to kā baļķi.

Honkongā ir daudz skaisti ierīkotu parku. Tur var apmeklēt krāšņus tempļus ar smaidošiem tukliem Budām. Visur miniatūrie banzai kociņi un, protams, dīķi ar Japānas krāsainajām milzu koikarpām.

 

Pa kalnu virsotnēm izstaigāt valsti

Honkongas ģeogrāfija neļauj pilsētai izplesties pa visu valsts teritoriju, jo to ierobežo kalni no vienas puses un jūra no otras. Tādēļ arī mājas slejas augstumā. Atsvaram ierīkoti nacionālie dabas parki un liegumi. Tajos var sastapt pērtiķus, savvaļas govis un kādu trīsmetrīgu pitonu. Ar kobrām labāk nekomunicēties – vienreiz mēģināju, bet, atceroties to, vēl tagad auksta āda.

Dabas mīļotājiem delikatese ir kalnos kāpšana. Kalni šeit nav augsti – tikai līdz kilometram, un tāpēc iespējas tajos uzkāpt ir jebkura vecuma tūristam. Kalnos ir iebūvētas takas simtiem kilometru garumā ar pakāpieniem, margām un soliņiem. Pa kalnu virsotnēm valsti var izstaigāt krustu šķērsu.

Baudīt dabu var uz neskaitāmām saliņām, kurp nogādā pasažieru kuģīši. Populārākās salas ir Lamma, Putai, Čandžou. Salās atrodas lieliski restorāni ar eksotiskām jūras veltēm. Ir ūdens sporta bāzes, golfa klubi un vienkārši lieliskas pludmales.

Copmaņiem te arī ir kur izvērsties gan speciālos zivju dīķos, milzīgās ūdenskrātuvēs, no jūras krasta vai ar īrētu kuterīti dziļūdens copei. Zivju dīķī makšķerēšana izmaksā ap 10 latiem. Ūdenskrātuvēs ir nepieciešama licence, kuru var nopirkt Wan Cai emigrācijas dienestā par 1,50 LVL uz diviem gadiem, un kuģītis izmaksās 2000 HKD (140 LVL) sešām personām.

 

 

Negaršīgā 
vietējā virtuve


Zivju restorānos cenas noteikti ir zemākas nekā Eiropā vai Latvijā, tomēr arī te katru dienu nevarēsiet atļauties našķoties ar delikatesēm. Mana trīs gadu pieredze liecina, ka Honkongas ķīniešu ēdieni ir izcili negaršīgi (pretstatā tepat pāri robežai Ķīnā gatavotajiem).

Neesmu sapratis iemeslu, bet ēdieni ir pliekani un jebkurai ceptai gaļai klāt ir daudz cukura. Nevar zināt, kam jūs iekodīsieties pīrāgā – saldās sarkanās pupiņās vai pārsaldinātā gaļā. Grilētiem vistu stilbiņiem pa virsu tiek ziests mākslīgais medus. Lēts negaršīgs ēdiens ar vismaz 18 dažādām E vielām un konservantiem. Visi produkti tiek ievesti no Ķīnas. Dārzeņi ir pilni ar ķimikālijām. Kartupelis salkans un negrib ne vārīties, ne cepties.

Baudīt ēdienu var jebkuras citas valsts virtuvē – vai tas ir indiešu, vjetnamiešu, korejiešu restorāns, jūs būsiet gandarīti. Cenas ir daudz zemākas nekā Latvijā.

 

 

 

Dzelzsbetona džungļos

Nu tad tagad esam pienākuši pie nodaļas, kas interesē tūristu lielāko daļu – Honkongas debesskrāpji un trakā nakts dzīve. Pirms ejat uz Wan Cai vai Lan Kwai Fong krogu labirintiem, noteikti jāapskatās zvaigžņu galerija, kas atrodas Tsim Sha Tsui krastmalā. Noteikti sagaidiet pulksten astoņus. Tad sākas gaismas parāde. Lielie debesskrāpji sāk mirdzēt un spīguļot mūzikas pavadījumā, un maiga balss iepazīstina ar katru objektu.

Jā, krogi. To nu katrai gaumei un patikai ir atliku likām. Tie sarindojušies cits pie cita vairāku kvartālu garumā. Visur skan smiekli, mūzika un jautrība. Un neviens nebaidās no zagļiem, varmākām vai cita veida nepatīkamas saskares. Honkonga ir viena no drošākajām valstīm pasaulē. Šeit jūs neviens nekur un nekad neaizskars. Bērni bez uzraudzības brauc pa pilsētu bez baiļu.

Vietējie iedzīvotāji ir pieklājīgi un izpalīdzīgi, bet vienmēr ieturēs no jums distanci gan fiziski, gan mentāli. Nekad nedodiet roku ķīnietim, kad sasveicināties. Jūsu roka var būt netīra. Televīzijas reklāmas ir piebārstītas ar brīdinājumiem no infekcijām, un pretī tiek piedāvāts milzums medikamentu, kas noteikti jālieto, ja gribat izdzīvot. Bērni nekad un nekur nespēlējas uz zemes. Tā taču ir netīra. Bieži cilvēki staigā ar sejas maskām, lai nedabūtu kādu vīrusu vai arī pats nepielaistu kādam iesnas. Kad metro nošķaudīsieties trešo reizi, jums būs apkārt ļoti daudz brīvas vietas.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.