×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
23. septembris, 2012
Drukāt

Iedzīvotājus uz Latgali pārcelties motivētu iespēja tikt pie saimniecības

Iedzīvotāji no citiem Latvijas reģioniem uz Latgali būtu gatavi pārcelties ne tikai, ja tur būtu garantēts darbs, bet arī, ja būtu iespēja tikt pie lauku saimniecības – zemes un mājas, noskaidrots Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas gada pirmajā pusē pasūtītajā aptaujā, lai noskaidrotu Latvijas iedzīvotāju domas par pārcelšanos uz dzīvi Latgalē un par motivāciju, kāpēc Latgalē būtu jāpaliek.

Uz jautājumu, kas tuvākajos trīs līdz piecos gados motivētu pārcelties uz dzīvi kādā no Latgales pilsētām, daļa norādījusi, ka tā ir darbavieta – šādu pārliecību pauduši 13% aptaujāto. Otrs lielākais respondentu īpatsvars – 9,8% – atbildēja, ka motivācija būtu iespēja bez rindas un pirkuma maksas iegūt ilgtermiņa īres tiesības uz labiekārtotu pašvaldības dzīvokli ar zemiem komunālajiem un apsaimniekošanas maksājumiem, savukārt 8,8% atzinuši, ka viņus motivētu iespēja apsaimniekot lauku saimniecību – māju ar zemi.

Tāpat kā motivējoša minēta iespēja saņemt atbalstu uzņēmuma dibināšanai, iespēja pašam vai bērniem bez maksas studēt Rēzeknes Augstskolā vai Daugavpils Universitātē. Mazsvarīgs nav arī asfaltēts vai labi kopts grants ceļš līdz dzīvesvietai un kvalitatīvs, ātrs internets. Savukārt 1,7% motivētu pārcelties uz Latgali iespēja iegūt mazdārziņu, viens respondents sacījis, ka pārceltos uz Latgali, ja varētu iegūt pilsonību, kāds cits – ja bankas atlaistu visus parādus.

Tomēr vairums aptaujāto atzinuši, ka nekas nevarētu kalpot kā motivācija, lai pārceltos uz dzīvi Latgalē, – šādu viedokli pauduši 67,6% respondentu.

Noskaidrots arī, kas atturētu no pārcelšanās uz Latgali. Respondenti minējuši civilizācijas trūkumu, nabadzību, lielo cittautiešu skaitu, latgaliešu valodu, sliktu atalgojumu un neattīstītu infrastruktūru. Tāpat aptaujas dalībnieki atzinuši, ka nepatīk vispār mainīt dzīvesvietu un pārvākties, nevar sākt dzīvi no nulles un, lai pārceltos uz Latgali, ir nepieciešami papildu finanšu līdzekļi.

Tikmēr Latgalē dzīvojošajiem tika jautāts, kas motivētu palikt dzīvot šajā reģionā, un vairāk nekā puse jeb 58,6% aptaujāto atbildējuši, ka tā būtu darbavieta dzīvesvietā, 29,8% minējuši iespēju ilgtermiņā īrēt labiekārtotu pašvaldības dzīvokli, bet 23,8% mazsvarīga nav vieta bērnam vietējā bērnudārzā vai skolā, kas nodrošina kvalitatīvu izglītību. Trīs no respondentiem apgalvojuši, ka tuvākajos gados no Latgales prom braukt neplāno, bet viens kā pozitīvu aspektu Latgalei minējis dzīvesvietu bez drūzmas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+