×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.7°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
25. septembris, 2015
Drukāt

Iesniegta jauna Administratīvi teritoriālās reformas koncepcija; grib mazināt novadu skaitu (23)

teritoriala reforma_karte

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) iesniegusi valdības koalīcijas partneriem jaunu Administratīvi teritoriālās reformas (ATR) koncepciju ar diviem iespējamiem variantiem, aģentūru LETA informēja VARAM Sabiedrisko attiecību nodaļā.

VARAM plāni paredz, ka reforma tiks ieviesta 2021.gadā, kad plānotas pašvaldību vēlēšanas.

Viens no ministrijas piedāvātajiem variantiem paredz, ka tiks izveidots 49 novadu un deviņu republikas pilsētu administratīvā iedalījuma modelis.

Izstrādājot šo modeli, ņemti vērā vairāki kritēriji – attīstības centrs ar vismaz 1000 iedzīvotājiem, izveidots ceļu tīkls un atbilstoša infrastruktūra. Kā kritēriji ir arī vismaz viena perspektīva vidusskola novadā un tas, ka vidējais attālums no apdzīvotām vietām līdz novada administratīvajam centram ir ap 30 kilometriem.

Kā otru variantu VARAM piedāvā sākotnēji 29 sadarbības teritoriju izveidošanu ap nacionālās un reģionālās nozīmēs attīstības centriem, kur pašvaldībām būs iespēja brīvprātīgi pievienoties.

Jaunās ATR ieviešana prasīs nopietnu sagatavošanos, tāpēc jau laicīgi tiek sāktas sarunas ar pašvaldībām, iedzīvotājiem un sociālajiem partneriem, lai vienotos par labāko risinājumu, uzsver ministrija. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (VL-TB/LNNK) skaidro, ka jaunas reformas īstenošana novērsīs nepilnības, kas ir konstatētas iepriekšējās ATR ieviešanas laikā, turklāt tas palīdzēs arī pašiem novadiem sekmīgāk attīstīties. Turklāt jau tagad esot vērojama pašvaldību sadarbošanās dažādu jautājumu risināšanā.

Jau iepriekš secināts, ka iepriekšējā ATR nav nodrošinājusi vairāku būtisku uzdevumu veikšanu. Piemēram, pēc reformas vēl joprojām ir daudzi novadi, kas neatbilst likumā noteiktajiem novadu veidošanas kritērijiem, tāpat vairākos novados nav spēcīgu attīstības centru, novadu pašvaldības iedzīvotāju skaita ziņā ir ļoti neviendabīgas.

Pievienot komentāru

Komentāri (23)

 1. Ja nav ko darīt – taisam jaunas reformas un naudiņu arī… Tā darbošanās kā bērniem smilšu kastē …

 2. Latvijā ir 4 novadi. Bet vispār vecais rajonu sadalījums bij ļoti loģisks, vienmērīgs un sakarīgs. Pareizs.
  Tā novadu reforma ir prātam neiedomājams kaut kas. Tik nepareizi. tāda nevienmērība tāda sadrumstalotība tāds haoss

 3. Pasakiet, kuras pilsētas nav Latvija Republikas pilsētas un kuras pilsētas ir Vissavienības nozīmes?
  Likumu taisītāji vēl dzīvo Padomju Savienības (PSRS) republiku dalījumu nozīmē un nav sajēgas, kā sauc Latvijas valsti pilnā pnosaukumā.

  Republika domāta politiskā nozīmēm ka tās ir nedalāma valsts un šis nosaukums vienmēr rakstāms ar lielo burtu – Republika. Kad beidzot likumdevēji atjēgsies. Varbūt viņiem diktē Maskava, kā rakstīt latvijas nosaukumu, lai atkal iekļautu tās satāvā.
  Pat Luksšenko savu valsti krieviski sauc “Respublika Belarusj” un nevis Belarusskaja respublika.
  Latvieši savu valsti sauc pa vecam Maskavas vēstniecībā – Latvijskaja respublika, nevis kā vajag “Respublika Latvii”.

 4. Bankas, piem., tāda kā SEB, u.c., gan vairs nedrīksētu tikai kārtējās novadu reformas dēļ atkal vēl samazināt savu bankomātu un KAC skaitu valsts teritorijā. Ceru, ka līdzšinējos samazinājumus SEB un citas izdarījušas tikai aiz mantkārības, nevis slēptu bankrotu draudu dēl, kā kādreiz izdarījās arī pietiekami neuzraudzītā un nezinkam pārdotā Latvijas Krājbanka. Komercbanku uzraudzītājas Valsts komisijas vadītāja ierēdne toreiz bijusi patiesi slinka sieviete, kas uzraudzīšanu “vadīja”laikam tikai reizi mēnesī, tikai padzerot kapijiņu uzraugāmo banku oficiālajās valdes sēdēs. Iespējams, toreiz viņas uzvārds bija – Krumane?

 5. Viss ir salaists totālā ķīselī!!!!!!! Izmesti miljoni naudas nejēdzīgiem eksperimentiem!!!!! Gudri cilvēki/eksperti jau sen teica, ka vajadzēja pirmā līmeņa pašvaldības atstāt bijušo rajonu robežās, izņemot varbūt Rīgas rajonu, kas pēc iedz. skaita ir paliels.
  Rajoniem bija pilnīgi visa infrastruktūra…. un tie bija salīdzinoši labi teritoriāli izveidoti, nu varēja dažiem mazliet pamainīt robežas un visss!!!!

 6. Birokrātija atražo birokrātiju? Nu padomājiet paši – ja ir nemainīgs budžeta cipars, tad konkrēts skaits indivīdu saņem no tā konkrētu naudu… bet, ja viņi iedomātos savu skaitu dubultot – tad taču katram būtu mazāk uz pusi! Vai tiešām mēs iztēlojamies, ka birokrāti gribētu paši sev radīt konkurentus pie siles?
  Bet vēlētāji, kuri tic politiķu fantāzijām , šādi vēlētāji gan būtiski veicina birokrātijas vairošanu, jo ir taču vajadzīgi minēto fantāziju ieviesēji praksē.

 7. Kad apvienos ministrijas un beigs tērēt naudu visādiem absurdiem pētījumiem un koncepcijām?

 8. Gerhards, izskatās, ka jau ir “IEZĪDIES” tajā vārdā “reformas|” un liekas, ka nu vairs NEATLAIDĪSIES!!! Viņš arī NEGRIB SAPRAST valsts patreizējo situāciju, jo viņu TĀ NESKAR!?! Viņš dzīvo citā dimensijā!!? Visu kaut cik noregulēto vajag ar skubu atkal izjaukt un plēst naudu jaunas dokumentācijas un citām vajadzībām no tā jau sākt dzīvojošām pašvaldībām…Mūsu domas viņš NOTEIKTI NELASĪS, jo viņam citi plāni… UN SĀKAS VISS NO GALA….

 9. Modelists-konstruktors Atbildēt

  Vispirms tiksim galā ar aizkavētajām koncepcijām: veselības apdrošināšanu ne tikai bēgļiem vien un jau šogad solīto palielināto pensiju indeksāciju! Un tikai tad modelēsim nākamās koncepcijas! Administratīvi teritoriālās reformas kārtējā koncepcija,atšķirībā no deviņdesmitgadīgajiem pensionāriem, var pagaidīt! Citādi nepietiks budžetā naudas pat uzņemamo bēgļu kuratoriem un tulkiem! Jo,kā redzam,neviens no koalīcijas politiķiem viņus savās audžuģimenēs uzņemt nevēlas-gaida,kad to darīs pensionāri.

 10. Ja nopietni, tad jāpārskata visa valsts struktūra. Patreizējo radīja Tautas partija – Gulbenes novads, kuru vada tautapartijietis Stepanovs ir ap 22 000 iefdzīvotāju, blakus Rugāju novadā ap 2000. Ministriju skaits ir nepiedodami liels. Saeimā valstī , kurā dzīvo ap 1,9 miljoni ir par daudz deputātu. Izglītības ministrijā pirms 25 gadiem bija ap 125 ierēdņiem, tagad ar visām aģentūram ap 440. Rodas jauni amati (arī Saeimā). Birokrātija atražo birokrātiju, rodas nepieciešamība pēc jaunām darba telpām un amatiem , kas tās apsaimnieko.Tā varētu turpināt.

  • Man netraucē, ka dzīvoju mazā novadā, toties es visus pakalpojumus varu saņemt. Pašvaldība ir tuvāk iedzīvotājam. Mani bērni var mācīties laba vidusskola, trenēties mūsdienīgā sporta zālē un stadionā, kāds pat nav Gulbene. Gulbenes futbolisti trenējas Rugaju stadionā. Maniem berniem, sākot jau ar bērnudārzu tiek nodrošinātas brīvpusdienas, pabalsts mācību līdzekļu iegādei u.c. Vai lielie novadi to spēj, tai skaitā gulbenes?

   • Es gan labāk gribētu būt Balvu novadā – bijušajā rajonā, nevis birokrātu un liekēžu pārpildītajā mazajā Rugāju novadā, kur darbs ir tikai draugiem un citiem domes darbinieku radiem, kur uz nepilniem 2000 iedzīvotājiem ik mēnesi pieņem domē kādu paziņu darbā. Paskatieties, cik iekārtoti darbā (nevajadzīgos amatos) kopš nomainījās domes vadība… Ja būtu jēga no amatiem, bet te tikai, lai izsaimniekotu nodokļu maksātāju naudu. Kaut ātrāk apvienotu šo nejēdzīgo novadu ar Balvu novadu! Vismaz mazāk liekēžu būtu. Ja agrāk, piem., pagasta sekretāre viena izdarīja savu darbu, tad tagad to dara vismaz 3 personas – sekretāre, lietvede, dzimtsarakstu nod. vad. u.c. (piem., juristi), jo katrai nodaļai vēl priekšnieks… Murgs, lai neteiktu vairāk. Un iedzīvotāju skaits ar katru gadu samazinās…

 11. Ko jūs te tās miglu bildes publicējiet: neko kartē nevar izlasīt! Gerhardam būtu jārūpējas par ražošanas
  attīstību novados, bet tā vietā viņš tikai funktierē, kā pārdalīt nodokļos iekasēto naudu. Atradies labdaris! Ja būs novados ražošana, neko nevajadzēs ne samazināt, ne palielināt. Cik tad sen jau viena reforma bija. Laikam esam ļoti bagāti, ka ik pēc 5 gadiem taisām reformas.

 12. rīdzinieks>latgaliete Atbildēt

  Ierēdņi nekur nepazudīs-tikai pārcelsies uz Rīgu un saņems vēl lielākas algas un prēmijas! Jāapvieno vispirms ir ministrijas,kuru mums ir krietni vairāk nekā bagātajās Briselē,Amsterdamā un Luksemburgā! Strādājošo skaits daudzās ministrijās pēdējo desmit gadu laik;a ir gandrīz divkāršojies! Skat.”Birokrātija nemazinās”,Ilze Šteinfelde,nra,19.04.2014.

 13. Bernudārza spēles smilšu kastē turpinās Atbildēt

  Palielināsim,samazināsim,palielināsīm! Un ne jau tikai novadu skaitu ,bet arī nodokļus! Neatkarīgi no budžeta iespējām! Par nesakārtoto robežu un trūkstošajiem robežsargiem,trūkstošajām vietām bērnudārzos,par neesošām darba vietām,kuratoriem un tulkiem imigrantiem,vienīgi Latvijā neesošo veselības apdrošināšanu,nespēju indeksēt solītajā palielinātajā apmērā pensijas un solītās algas skolotājiem,samazināt pievienotās vērtības nodokli pašiem visnepieciešamākajiem pārtikas produktiem un mēnešiem garās pacientu rindas uz izmeklēšanu utt.nemaz nedomājot! Vienlaikus piedāvājot ieviest reversālo PVN un turpināt IIN samazināšanu!
  Intertesanti ir šodien atkal izlasīt:”Premjers skaidro PVN palielināšanas nepieciešamību” un (tikai dažus gadus vēlāk) “Premjerministrs skaidro PVN samazināšanas nepieciešamību.” Tas pats premjers! Un sākas viss no gala… Bet naudu ir jāmaksā pat par jaunu veidlapu,zīmogu un izkārtņu izgatavošanu! Bet kas savedīs kārtībā trauksmes izziņošanas sistēmu?

 14. Ļoti labi, būs mazāk ierēdņu. Citādi kauns un negods, ka uz 2 pagastiem ir sava Izglītības pārvalde, ja agrāk tā darbojās padsmit pagastos, ka novada dome pārpildīta ar liekēžiem un mīkstos krēslos sēdētājiem, no kā nav nekāda labuma. Tikai zaudējumi, jo viņi jāuztur no iedzīvotāju nodokļu naudas.

  • Nu i, ka ir Izglītības pārvalde, ja jānodrošina šī funkcija, tad jānodrošina. Un cik Tu samaksa iedzīvotāju ienākuma nodokli, vai vispār maksā? Pakalpojumus gan jau Tu un Tava ģimene (piemēram, izglītības, saņem)…

   • Izglītības pārvaldes pakalpojumus var arī pirkt no blakus esošā lielākā novada, kā to, piem., dara Baltinavas novads. Tas ir lētāk un jēdzīgāk. Nevis veidot uz 2 mazām skoliņām savu pārvaldi. Par mani neuztraucies, maksāju nodokļus centīgi un godīgi, tikai žēl, ka šī nauda aiziet liekēžu uzturēšanai.

 15. šobrīd provinces ļaudīm uz kakla ir uzkrauta nesamērīgi daudzu novadu administratīvo aparātu uzturēšana.

Draugiem Facebook Twitter Google+