×
Mobilā versija
+8.5°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
30. jūlijs, 2012
Drukāt

Īpašuma nav, nodoklis jāmaksā (1)

2006. gadā pārdots nekustamais īpašums – zeme. Apritējuši gandrīz seši gadi, bet jaunais īpašnieks vēl nav reģistrējis to zemesgrāmatā un nemaksā nekustamā īpašuma nodokli, tāpēc man sakrājies nodokļa parāds. Kā var anulēt pirkuma līgumu un kur to var izdarīt? 
Mihails L.

 

Civillikuma 993. pants paredz, ka īpašuma nodošana vien vēl nenodibina īpašuma tiesības nekustamā īpašuma ieguvējam. Tās iegūst tikai ar iegūšanas tiesiskā pamata un par to izgatavotā akta (pirkuma – pārdevuma līgums, dāvinājuma līgums u.c.) ierakstīšanu zemesgrāmatā. Zemesgrāmatā jāieraksta ne tikai katrs nekustama īpašuma atsavinājums, bet arī katra tā īpašnieka maiņa.

Tāpat Civillikuma 994. pantā noteikts, ka par nekustama īpašuma īpašnieku atzīstams tikai tas, kas par tādu ierakstīts zemesgrāmatā. Līdz ierakstīšanai zemesgrāmatā nekustama īpašuma ieguvējam pret trešajām personām nav nekādu tiesību: viņš nevar izlietot nevienu no priekšrocībām, kas saistītas ar īpašumu, un viņam jāatzīst par spēkā esošu visa tās personas darbība, kas attiecas uz šo nekustamo īpašumu un kura zemesgrāmatā apzīmēta par šā īpašuma īpašnieku.

Tātad pagaidām jūs joprojām esat zemes īpašnieks, tāpēc arī prasa nomaksāt nekustamā īpašuma nodokli.

Juriste Kristīne Krēsliņa skaidro, ka pirkuma – pārdevuma līgumu anulēt vienpusēji nevar, izņemot tikai tad, ja tas paredzēts līgumā un konkrētos gadījumos, kas šajā līgumā ierakstīti. Likums paredz darījuma atzīšanu par spēkā neesošu:

• ja to noslēgusi persona, kas nav tiesībspējīga vai rīcībspējīga;

• ja darījums noslēgts, neievērojot tā dalībnieku gribu, proti, aiz maldības, ar viltu vai spaidiem.

Šajā gadījumā darījums ir noticis – jūs pārdevāt nekustamo īpašumu, pircējs samaksāja pilnu pirkuma maksu. Ja jūsu rīcībā ir pie zvērināta notāra sastādīts un parakstīts nostiprinājuma lūgums, varat pats vērsties zemesgrāmatā, lai par nekustamā īpašuma īpašnieku reģistrē personu, kam šo īpašumu pārdevāt. Turklāt vēlāk jūs samaksāto nekustamā īpašuma nodokli no jaunā īpašnieka varēsiet piedzīt kaut vai caur tiesu.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Musu 100 GUDRIE nevelas tagadeja tehnologiju laika saslegt VIENOTA SISTEMA {pasvaldibas, VZD, Notarus, Zemesgramatu nodalas ] unnosakot katrai iestadei TERMINU par jautajuma izskatisanu un tad bus KARTIBA

Draugiem Facebook Twitter Google+