×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.3°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
21. novembris, 2012
Drukāt

Izraēlas un Gazas joslas konflikts joprojām nerimstas

Foto - AFPFoto - AFP

Izraēlas un Gazas joslas nemiernieku konflikts joprojām nav rimies par spīti starptautiskās sabiedrības pūliņiem pielikt punktu asiņainajai vardarbībai, kas nedēļas laikā izdzēsusi jau 140 palestīniešu un piecu izraēliešu dzīvības.

Centienos atrisināt šo konfliktu iesaistījusies gan ASV valsts sekretāre Hilarija Klintone, gan ANO ģenerālsekretārs Bans Gimuns un Ēģiptes prezidents Muhameds Mursi, taču pamieru līdz šim tā arī nav izdevies panākt. Pēc Izraēlas armijas sniegtās informācijas, naktī uz trešdienu Gazas joslā uzlidojumi veikti vairāk nekā 100 objektiem. Vairāk nekā puse šo objektu bija pazemes raķešu palaišanas vietas. Armijas pārstāvis ziņu aģentūrai AFP arī atklāja, ka kopš pusnakts Izraēlas dienvidos trāpījušas četras no Gazas izšautas raķetes, bet divas izdevies pārtvert.

14. novembrī sāktā Izraēlas ofensīva otrdien kopumā izdzēsa vēl 26 palestīniešu dzīvības. Savukārt Izraēlā otrdien, trāpot no Gazas joslas izšautai raķetei, dzīvību zaudēja izraēliešu karavīrs. Otrdien nogalinātais karavīrs – 18 gadus vecais Josefs Fartuks – ir pirmā Izraēlas militārpersona, kas zaudējusi dzīvību kopš pagājušās trešdienas, kad ar jaunu sparu atsākās Izraēlas un Gazas joslas bruņotais konflikts.

Vērienīgais Izraēlas uzbrukums Gazas joslā notiek laikā, kad pašā Izraēlā sākusies parlamenta vēlēšanu kampaņa, bet palestīniešu pašpārvalde gatavojas vērsties ANO ar lūgumu piešķirt Palestīnai pieaicinātās valsts statusu. Klintonei otrdienas vakarā bija tikšanās ar Izraēlas premjerministru Benjaminu Netanjahu. Augstā viešņa apliecināja, ka ASV atbalsts Izraēlai ir stabils, vienlaikus paužot cerību, ka drīz tiks panākta jau nedēļu ilgstošā Izraēlas un Gazas joslas bruņotā konflikta deeskalācija. Līdz ar Klintones ierašanos medijos parādījās pieņēmumi, ka Gazas joslas un Izraēlas pamiers varētu tikt izsludināts jau otrdien. Tomēr Klintone neko neminēja par šo vienošanos, vien norādīja, ka sarunas varētu ilgt vēl dažas dienas. “Nākamo dienu laikā ASV strādās kopā ar mūsu partneriem šeit Izraēlā un visā reģionā, lai panāktu rezultātu, kas sekmēs Izraēlas miera drošību, uzlabos Gazas iedzīvotāju apstākļus un kas visiem reģiona iedzīvotājiem tuvinās vispārēju mieru,” sacīja Klintone.

Gazas joslas kaujinieki pieļāva, ka pamiers varētu tikt izsludināts jau otrdienas vakarā, taču “Hamas” pārstāvis uzsvēra, ka netiešās sarunas turpinās. Arī kāda vārdā neminēta ēģiptiešu amatpersona ziņu aģentūrai AFP skaidroja, ka sarunas joprojām turpinās, un “paziņojums par pamieru šovakar (otrdienas vakarā) nav gaidāms, jo mēs vēl gaidām” Izraēlas atbildi. Tāpat arī avots Izraēlas diplomātu aprindās apliecināja, ka sarunas turpinās: “Mēs strādājam ļoti smagi, izmantojot diplomātiskos kanālus. Mēs strādājam vienā laidā. Tomēr es jums nevaru pateikt prognozējamo laiku, kad pamiers varētu tikt izsludināts.”

Gazas joslas un Izraēlas konflikta eskalācija ar jaunu sparu sākās 14. novembra pēcpusdienā, kad Izraēlas kara aviācijas uzlidojumā tika nogalināts Gazas joslā valdošās kustības “Hamas” militārā spārna komandieris Ahmeds al Džabari. Tam sekojuši neskaitāmi Izraēlas kara aviācijas uzlidojumi, karaflotes un artilērijas apšaudes, kā arī palestīniešu kaujinieku raķešu triecieni.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+