×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
21. oktobris, 2013
Drukāt

Viktimoloģija – zinātne, kas palīdz nekļūt par upuri (2)

Foto - Stock.XCHINGFoto - Stock.XCHING

No sava likteņa neizmuksi. Tomēr ir zināmi saprātīgi principi, kurus ievērojot, likteni var neizaicināt un risku jūtami samazināt. Kā rīkoties, lai nekļūtu par upuri, pēta zinātnes nozare – viktimoloģija. Ko ikdienā der ielāgot?

Uz ielas


Personīgās drošības ievērošanas principi visā pasaulē ir vienādi un, piemēram, Rīga uz šī fona īpaši neatšķiras. Nākot naktī mājās no ciemošanās, jāapzinās rajona reputācija. Iespējams, centrā staigāt ir drošāk nekā Ķengaragā vai Daugavgrīvā. Vēlās stundās it īpaši sievietēm ieteicams pārvietoties kompānijās un izvairīties no tumšiem parkiem, klusām kapsētām, bieziem krūmājiem un citām šķēršļotām vietām, kuras kā paslēptuvi izmanto dažāda veida plēsoņas. Tur uzbrucējs var parādīties negaidot un dabiskā aizsegā netraucēti darīt savus ļaunos darbus. Skaļi un griezīgi palīgā saucieni nepatīk nevienam ļaundarim, tomēr biežņā tiem var nebūt gaidītā efekta. Arī atrasties uz ielas stipri iereibušā stāvoklī ir aizliegts ne tikai apkārtējo cieņas aizskaršanas dēļ. Tas ir liels paša cilvēka dzīvības un mantas apdraudējums.

Viens no galvenajiem personīgās drošības principiem ir korekta izturēšanās. Ļoti neapdomīgi ir sabiedriskā telpā, īpaši kafejnīcās un citās vietās, kur var atrasties indivīdi ar izmainītu psihes stāvokli, plātīties ar lielākām naudas zīmēm. Viegls laupījums dažreiz iekārdina svārstīgos tipus, un viņi var zaudēt kontroli. Tāpat, ja cilvēks izturas skaļi un izaicinoši, viņa iespējas iekulties nepatikšanās stipri palielinās. Ja attiecību neskaidro tūlīt uz vietas, piemēram, restorānā, diezgan skarbā veidā tas var notikt pāris metru no izejas.

– Tikko noticis ar personas aizskaršanu saistīts likuma pārkāpums, jāzvana pa telefonu 112. Jāiegaumē uzbrucēja izskats, viņa automašīnas numurs un īpašas pazīmes. Mēģinot pašam aizturēt, kritiski jānovērtē savas spējas, iespējams, viņš ir bruņots, – atgādina Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Preses un sabiedrisko attiecību sektora vadītājs Toms Sadovskis.

Dzīvoklī


Pēc policijas datiem 60 % dzīvokļu zādzību paveicot narkomāni. Šī ļaužu kategorija laupījumu izvēlas haotiski. Zagļi, kuri darbojas pēc nejaušības principa, pievērš uzmanību pusvirus atstātiem logiem, nepieslēgtām durvīm un viegli uzlaužamām slēdzenēm. Lai nekļūtu par garnadžu upuri, jāievēro vairāki piesardzības principi. Izejot no dzīvokļa, lai iznestu atkritumus vai kaut ko paņemtu no mašīnas, ārdurvis tomēr ir jāaizslēdz. Nejauši kāpņu telpā ieklīdušam zaglim šīs 3 minūtes ir pietiekami ilgs laiks, lai ieskrietu dzīvoklī un paķertu kādu vērtīgu priekšmetu. Durvis ieteicams slēgt gan dienā, atstājot dzīvokli, gan naktī, ejot gulēt. Prom­ejot rūpīgi jāaiztaisa logi, jo īpaši, dzīvojot pirmajā stāvā vai ugunsdrošības kāpņu tuvumā. Protams, durvis jāaprīko ar drošām slēdzenēm, kuru uzlaušanai vajadzīgs ilgāks laiks. Daži speciālisti iesaka, tērējot kādu naudas summu slēdzenēm, labāk izvēlēties vienu dārgāku, nekā divas lētākas. Iespējams, nama apsaimniekotājs jau aprīkojis ārdurvis ar koda atslēgu, taču būtu jāaizver un jāslēdz arī kāpņu telpas durvis. Šie nelielie piesardzības pasākumi var atturēt nejaušus zagļus.

Privātmājā ir vairāk logu un durvju, zagļiem tur lielākas iespējas iekļūt. Drošībai būtu jāpārbauda visu eņģu, kā arī slēdzeņu izturība. Ja pie ēkas atrodas koki vai kādas konstrukcijas, kas var atvieglot iekļūšanu pa otrā stāva logiem, tos vērts nostiprināt ar papildu drošības slēģiem. Pie mājas ieteicams apgaismojums ar kustības sensoriem, tas noder ne tikai pašiem, bet arī aizbaida tos, kuri grib pielavīties nemanīti. Šādās situācijās ideāla ir senākā mājokļa bioloģiskās apsardzes sistēma – suns. Katrā ziņā plāksnītes, kas brīdina par sarga niknumu, iesakāms izvietot vairākās vietās.

Apsardze 


Papildu drošībai dzīvokli tomēr vēlams aprīkot ar kādu no signalizācijas iekārtām. Ja zaglis pārvar slēdzeni, trauksmes sirēna var viņu aizbiedēt, pasargājot saimnieku no aplaupīšanas. Vienkārša GSM mājas apsardze šādās situācijās ziņo īpašniekam uz mobilo tālruni ar SMS. Tomēr profesionāļi neiesaka to lietot kā vienīgo drošības līdzekli. Iemesli ir vairāki. Pieņemsim, biedējošā īsziņa ir saņemta, bet kam nu lai zvana – kaimiņiem, policijai vai ugunsdzēsējiem, lai noskaidrotu, kas īsti noticis? Bal­stoties tikai uz SMS trauksmi, iespējama situācija, ka nepievērta loga vai neizslēgtas ventilācijas dēļ izsaukti speciālie dienesti. Tie nākamreiz vairs var nereaģēt uz īsto trauksmi, kad palīdzība tiešām būs nepieciešama. Piedevām, mēģinot aizturēt noziedznieku saviem vai kaimiņu spēkiem, var apdraudēt arī viņu veselību. Reizēm, ja telefons ir izslēgts vai atrodas ārpus uztveršanas zonas, saimnieks vispār nepaspēj reaģēt un cieš lielākos iespējamos zaudējumus…

Tāpēc speciālisti iesaka šo drošības sistēmu papildināt ar signālu apsardzes dienesta pultij. Tad īpašnieks vienlaikus ir gan informēts par mājās notiekošo, gan uzreiz saņem no apsardzes firmas iespējami ātru palīdzību jebkurā diennakts laikā neatkarīgi no tā, kur pats atrodas. Profesionāļi trauksmes gadījumā labvēlīgos apstākļos ierodas 5 – 7 minūšu laikā: mēģinot sazināties ar policiju, parasti ir jāgaida krietni ilgāk.

Moderno tehnoloģiju attīstība ļauj ērti un lēti pieslēgt apsardzi arī nelielam mikrorajona dzīvoklim – serviss izmaksā, sākot ar Ls 12,98 mēnesī. Pēc pieteikuma saņemšanas eksperti novērtē mājokli un izstrādā labāko drošības risinājumu. Tehnisko ierīču uzstādīšana prasa vienu darba dienu. Apsardzi pieslēdz 1 – 3 dienās.

– Īpašs apsardzes pakalpojums ir individuālā trauksmes poga, kas darbojās 25 m attālumā no radio raidītāja, tātad nosedz savrupmāju un daļu pagalma. Poga izveidota breloka veidā un ērti ieliekama kabatā. To darbina bīstamās situācijās, kad pastāv reāli vardarbības draudi. Apsardzes dienests, reaģējot uz šo signālu, cenšas ierasties iespējami ātri. Trauksmes poga parasti ir viena no apsardzes sistēmas daļām un izmaksā ap Ls 10 mēnesī. Personas aizsardzībai var izmantot arī profesionālus miesassargus, tomēr tas jau ir ekskluzīvs pakalpojums, – stāsta SIA “Paklat Latvija” valdes loceklis Danils Kacovs.

PADOMI


Pat veca, nederīga bise mājās ļauj pretoties uzbrukumam. Munīcijas neesamību lai kompensē pašpārliecinātība, dzelžains skatiens, skarba balss un draudīgs apsolījums: “Nošaušu kā suni!” Galvenais – nepieiet laupītājam pārāk tuvu, lai nepaliktu bez ieroča. Sliktākajā gadījumā bisi var izmantot arī kā smagu rungu…

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. arī psihologs tagad ir internetā! ..

Draugiem Facebook Twitter Google+