Pasaulē
Eiropa

Junkers: ASV un Eiropas vienošanās gandrīz izjukusi lauksaimniecības tirgu jautājuma dēļ1


Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žans Klods Junkers (no kreisās) un ASV prezidents Donalds Tramps Baltajā namā.
Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žans Klods Junkers (no kreisās) un ASV prezidents Donalds Tramps Baltajā namā.
Foto – Kevin Lamarque/REUTERS/LETA

ASV prezidenta Donalda Trampa un Eiropas Komisijas (EK) prezidenta Žana Kloda Junkera vienošanās par pasākumiem tirdzniecības strīda atrisināšanai gandrīz izjuka sakarā ar ASV prasību nodrošināt lielāku pieeju Eiropas Savienības (ES) lauksaimniecības tirgiem, piektdien paziņoja Junkers.

Tramps un viņa delegācija izdarīja “masīvu spiedienu” uz ES, lai panāktu lielāku ASV pieeju bloka dalībvalstu lauksaimniecības tirgiem, Junkers sacīja intervijā Vācijas raidsabiedrības ARD Briseles studijā.

Junkers teica, ka viņš kategoriski noraidījis šo prasību, un piebilda, ka ES delegācija bija spiesta atmest ieceri par Eiropas firmu pieeju publiskajam piedāvājumam ASV kā vienu no galvenajiem jautājumiem viņa un Trampa sarunās.

Tramps un Junkers, trešdien tiekoties Baltajā namā Vašingtonā, vienojās veikt pasākumus ASV un ES tirdzniecības strīda atrisināšanai un pagaidām nenoteikt jaunus tarifus.

Baltais nams un EK tagad plāno sākt sarunas ar mērķi panākt ambiciozu vienošanos par tarifu atcelšanu rūpniecības precēm.

Baltā nama preses sekretāre Sāra Sandersa paziņoja, ka Trampam un Junkeram piektdien bijusi telefonsaruna, un piebilda, ka viņi “turpināja savu iepriekšējo diskusiju par ASV un ES tirdzniecības sadarbības atjaunošanu”.

EK preses sekretāre piektdien sacīja, ka Eiropas lauksaimniekiem šīs vienošanās rezultātā vairs nav jābaidās no stiprākas konkurences.
Viņa sacīja, ka lauksaimniecības produkcija ir izslēgta no plānotajām sarunām par vienošanos tarifu jomā.

Trešdien panāktā Trampa un Junkera vienošanās paredz, ka ES palielinās ASV sojas importu. Sojas pupu audzēšana ES valstīs ir maz izplatīta nepieciešamo klimata prasību dēļ.

LA.lv