Praktiski
Rokdarbi

Kad līgavām mirdz acis… Latviete Anglijā atver šūšanas salonu, kurā darina kāzu tērpus0

Foto-Liene Leonova

Pagājuši gandrīz trīs gadi, kopš LIENE LEONOVA piepildījusi vienu no saviem sapņiem – atvērusi šūšanas salonu, kurā tiek darināti jauni un uzlaboti esošie tērpi. Īpaši viņai patīk kāzu kleitas, un lielākais gandarījums ir redzēt, kā piepildās topošo līgavu sapņi par visskaistāko kāzu kleitu. Taču salons “The King’s Road Stitchery” atrodas nevis Latvijā, bet gan Anglijā.

Britu un latviešu klientu atšķirības

– Britu sievietes nav tik norūpējušās par savām aprisēm un apaļumiem. Pieņem sevi tādas, kādas ir, un par to neuztraucas. Lielāks uzsvars tiek likts uz savstarpējo komunikāciju, attiecības ar draugiem un ģimeni ir svarīgākas par ārējo izskatu. Protams, izskats daudziem ir svarīgs, bet ne tik lielā mērā kā Latvijā, – stāsta Liene.

Latvijā apģērbu pārtaisa knapināšanās dēļ, turpretī Anglijā ir otrādi, tas nav lēts prieks. – Anglijā tu esi gana turīgs, ja vari atļauties apģērbu, kas der. Tērpus parasti nopērk izpārdošanās ar atlaidēm, tas nekas, ka izmēru lielāki vai mazāki. Viņi zina, ka atnesīs uz darbnīcu un es kaut ko izdomāšu. Beigās sanāk lētāk, nekā pirkt par pilnu cenu.

Bieži nākas labot arī citu sabojāto. Liene atceras: – Kāds vīrietis atnesa džinsa bikses, ko bija īsinājis pie citiem. Audums robaini apgriezts, nelīdzeni atlocīts un ar melnu diegu šķībi nošūts. Džinsiem taču jābūt nošūtiem ar oriģinālas krāsas – brūni rudo toņu – diegu. Viņš izskatījās nelaimīgs un vaicāja, vai kaut ko var izdarīt. Atbildēju – protams, ka var!

Apkārtnē esošo salonu darbinieki agrāk nākuši pie Lienes ar apģērbiem, ko paši nav varējuši salabot, tielējušies par cenām. Gājis visādi, attieksme bijusi apmēram tāda: kā tu uzdrīkstējies ierasties un darīt labāk nekā mēs?

– Bet nu jau ir pieraduši, ir miers. Ja jālabo kaut kas sarežģītāks, nemaz neuzņemas un uzreiz sūta pie mums. Savukārt britu klienti sākumā neuzticējās, jo daudzi apģērbu labošanas saloni Anglijā strādā ļoti nekvalitatīvi. Taču, ja tu dari savu darbu labi, tad ar laiku iekaro uzticību. Britu klienti paļaujas uz tavu profesionalitāti, viņi nepiekasās, nestrīdas pretī, neuzskata sevi par zinošākiem. Latvijā klienti bieži vien ir ļoti kašķīgi. Man patīk šejienes cilvēku pozitīvisms, atvērtība jaunām lietām. Viņi nestreso.

Kas modē Londonas līgavām

Kāzu kleitu mode Anglijā pēdējo pāris gadu laikā nav īpaši mainījusies. Joprojām populāras ir gan vienkāršas, gan ar pērlēm izšūtas mežģīnes, kā arī kuplas princešu kleitas, kuras velk visas sievietes neatkarīgi no izmēra un vecuma.

– Man ir bijušas ļoti korpulentas un pat septiņdesmitgadīgas princeses! Sievietes precas 40, 50, 60 un arī 70 gados, velk mugurā baltu kleitu, liek arī plīvuru. Briti vienkārši dzīvo dzīvi, necenšas ietilpt kādos stereotipos vai aizliegumos. Patīk, un dara. Es nevaru teikt, ka neglīti vai slikti, viss ir ļoti eleganti un jauki.

Pirms kāda laika iecienītas bijušas kāzu kleitas ar korsetēm, kas nosētas ar dimantiem no vienas vietas, bet pēdējā laikā tādas vairs neredz. Tāpat aktuālas nav īsās kāzu kleitas.

Salona klientes ir arī lietuvietes, polietes, krievietes, taču, pēc Lienes novērojumiem, austrumeiropiešu gaume īpaši neatšķiras. – Viņas šeit ir integrējušās un pārņēmušas vietējo gaumi. Valkā tieši to pašu. Anglietes varbūt vairāk dod priekšroku mežģīņotajām kleitām un vintage stilam.

Idejas, ko aizņemties

Anglijā līgavu kleitas bieži vien pasūta internetveikalos Ķīnā. Taču ķīniešiem ir citāda izmēru skala, un atsūtītie tērpi neder. Tāpēc sievietes izvēlas lielāka izmēra kleitas, ko var iešūt. Londonā ir daudz mazu boutique veikaliņu, kur var atrast dizaineru darinātas kāzu kleitas. Tās nes šuvējiem iešūt, saīsināt, mainīt dizainu.

* Ja korsetes daļa ir par mazu, Liene iesaka to nomainīt uz šņorējamu aizdari aizmugurē ar auduma paneli aiz šņorējuma vai bez tā. Ja kāzu kleita tiek pirkta internetā, labāk izvēlēties modeli ar šņorējamu korsetes daļu, it sevišķi, ja līgavai mēdz mainīties svars.

* Liene Leonova stāsta: – Līgava bija pasūtījusi lētu kleitu no Ķīnas. Viņai nepatika, kā viss izskatījās, jo tills kleitas augšdaļā bija rupjš un neglīts. Tad izstāstīju savu ideju par iespējamām pārmaiņām. Līgava uzreiz kļuva priecīgāka un pēc laikošanas bija apmierināta un laimīga. Kleitas augšpusē ieliku caurspīdīgāku tillu, lai apģērbs izskatītos gaisīgāks, oriģinālās piedurknes izmantoju bolero žaketītei, uzšuvu jaunu jostiņu, un izdevās eleganta kleita. Pozitīvās emocijas, ko sniedz laimīgi un apmierināti klienti, arī ir tas dzinulis!

* Britu aristokrātiem ierasts uz apģērbiem, it īpaši uz krekliem, izšūt monogrammas. Laba ideja, ko var aizgūt un izmantot, piemēram, skolniekiem.

* Šai kleitai tills nomainīts pret miesas krāsas tillu, lai uzvelkot nebūtu redzams.

* Šo tērpu pāršuva par diviem izmēriem mazāku, saīsināja, saglabājot mežģīņu apakšmalu, bet augsto kakla izgriezumu nomainīja ar dziļu V veida dekoltē.

* Speciāli izgatavotas šlipses, kas pieskaņotas līgavas māsu tērpiem.

LA.lv