Foto – Stock.XCHING

Kad sāk bojāties garšvielas? 0

“Vai garšvielām ir derīguma termiņi? Man uz dažiem iepakojumiem termiņš nav atrodams. Vai tās var palikt vecas, sabojāties?” 
Vaira C. Svētē

Reklāma
Reklāma

 

Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā 4
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 85
Viedoklis
Linda Tunte: “Es dzeru, lamājos, gāžu politiķus un eju prom no darba” 85
Lasīt citas ziņas

Pastāv uzskats, ka garšviela ir zaudējusi savu aromātu un garšu, ja pagājis ilgāk par pusgadu no iepakojuma atvēršanas, lai gan to nevar viennozīmīgi teikt par visām. Jo ir daudz nianšu atkarībā no tā, kur un kā katra glabāta, veselas vai jau samaltas.

Vislabāk garšvielas turēt stikla trauciņos ar aizskrūvējamu vāciņu (diemžēl daudzi veikalos piedāvātie nav hermētiski noslēdzami, tāpēc uzglabāšanas laikā tās strauji zaudē savu aromātu). Ideāli, ja mājās ir garš­vielu skapītis, kur saules stari netiek klāt. Ja tās nestāv sausā, tumšā vietā, bet gan virtuvē uz palodzes, kur ik pa laikam ir gan mitrs gaiss, gan spilgta gaisma, vērtīgās vielas zūd vēl ātrāk.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vislabāk garšvielas pirkt tikai veselā formā (izņēmums varētu būt kanēlis, jo mājās standziņas ir grūti pārvērst smalkā pulverī) un tās samalt tikai pirms lietošanas.

Ja nav laika katru reizi darbināt kafijas dzirnaviņas vai arī vajag pavisam maz (ja šajā ierīcē ieliek tikai dažas sēkliņas, tās skrien pa riņķi un nemaļas!), var izmantot piestiņu, tajā var sasmalcināt pat vienu sēkliņu vai, piemēram, vienu kardamona pākstiņu. Ja piestiņa nav pa rokai, var reizi pāris nedēļās samalt nelielu daudzumu attiecīgās garšvielas. Tas ir ļoti svarīgi, jo gandrīz visās ir ēteriskās eļļas, kas pēc tam ātri izkūp gaisā, turklāt gaisa un mitruma ietekmē oksidējas, paliek rūgtas, radot risku, ka ēdiens būs nevis aromātisks, bet gan vienkārši nebaudāms. Ja iegādājas jau samaltas garšvielas, daļa ēterisko eļļu tām sen ir zudušas, proti, tās ir maltas, piemēram, Indijā, tad lielos maisos atsūtītas uz Latviju, kur safasētas mazākos iepakojumus un nogādātas veikalos. Tāda vairākkārtēja atvēršana un saiņošana ievērojami samazina garš­vielas aromātu. Ja, piemēram, sasmalcina tikko no pāksts izlobītu kardamonu un tad atver iepakojumu, kurā tas jau ir samalts – smaržas un garšas intensitāte atšķiras vismaz divas reizes! Ja vēl veikalā nopirktā paciņa pēc atvēršanas rūpīgi ar klipsi vai knaģi nav aizspiesta, garšviela nav lietojama jau pēc mēneša. Turpretim, piemēram, vesels muskatrieksts var stāvēt burciņā pat vairākus gadus – tā garša un aromāts nemainās.

Garšvielu skapītī vismaz pāris reizes gadā ieteicams veikt ģenerālrevīziju – izmest visas vecās garšvielas. Ja gadās likvidēt tā pavairāk, vērts pārdomāt, kādas garšvielas un cik lielos daudzumos atkal iepirkt, bet pēc kurām uz veikalu doties tikai tad, ja padomā ir pagatavot ko īpašu.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.