×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
28. janvāris, 2014
Drukāt

Kāju kaite un smags darbs

venas2

“Cēsīs man ieteica skleroterapiju. Izmeklējumu rezultātos redzams, ka man ir pastāvīgs reflukss, vienā varikozajā vēnā – trombs. Ir muskuļu spriedze. Krampju vairs nav, kopš nēsāju speciālās vēnu zeķes, taču tagad ļoti svīst un salst kājas. Man ir lauku saimniecība, smags fizisks darbs, palīgu nav, tāpēc vēlos saprast, kā rīkoties, jo jāieplāno laiks skleroterapijai, turklāt ārsts negarantēja, ka simtprocentīgi viss izdosies, bet lāzeroperācija ir dārgāka… Varbūt ir vērts konsultēties vēl ar kādu speciālistu – ja nu ir citi risinājumi? Gribas arī saprast, kas ir reflukss, no kā rodas muskuļu spriedze kājās, kā var atbrīvoties no tromba un kāpēc salst un svīst kājas?”
Anita L. Salacgrīvā

 

Fleboloģe Sandra Prāve spriež, ka ārsts Cēsīs savu terapijas plānu, visticamāk, ir balstījis uz vēnu ultrasonogrāfiskās diagnostikas datiem. Ar šo metodi kļūst redzami gan vēnu sieniņu defekti, kas var veidoties pēc pārciestas trombozes, gan vēl esoši trombi, kā arī venozo asiņu plūsmas virziens.

Parasti venozā asiņu plūsma notiek virzienā no pēdām uz augšu – pretēji gravitācijas spēkam. Otrādi asins plūsma nav iespējama, jo to nepieļauj veselu vēnu vārstuļi. Citādāk notiek, ja dažādu iemeslu dēļ šo vārstuļu funkcija nav pilnvērtīga. Tad veidojas pretēja asinsplūsma – gravitācijas spēka iedarbībā asinis plūst uz leju, un tas arī ir reflukss, kas minēts izmeklējuma slēdzienā.

Ja pretējā venozo asiņu plūsma ir ilgstoša, kājās rodas smaguma sajūta, tūska dienas beigās, nereti naktīs ir krampji ikru muskulatūrā, ādas nieze, trofiskas vēnu čūlas. Lai novērstu šo diskomfortu, ir jāpārtrauc refluksā asiņu plūsma un jāmazina venozo asiņu sastrēgums apakšstilbos. To var panākt ar vēnu ķirurģiju, tai skaitā lāzeroperāciju, putu skleroterapiju, kā arī medicīniskajām kompresijas zeķēm. Ja vēna ir liela diametra, visefektīvāk problēmu atrisina lāzeroperācija, bet ļoti daudzos gadījumos ļoti efektīva ir prasmīgi veikta putu skleroterapija ultrasonogrāfijas kontrolē. Ja ķirurģiskās ārstēšanas metodes kaut kādu apsvērumu dēļ (vispārējais veselības stāvoklis, finansiāli apsvērumi u.c.) nav iespējamas, var valkāt medicīniskās kompresijas zeķes, kas rada spiedienu uz apkārtējiem audiem, uzlabo venozo atteci, samazina tūsku un citus venozas mazspējas simptomus. Vēsā laikā šīs zeķes patiešām var radīt salšanas sajūtu.

S. Prāve spriež, ka muskuļu spriedze, iespējams, rodas mugurkaula jostas un krustu daļas pārslodzes dēļ, jo darāt smagus lauku darbus. Diagnosticēto veco trombu virspusējo vēnu sistēmā der paturēt prātā, taču ārste to neuzskata par bīstamu, tādēļ tā likvidēšana nav obligāta.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+