×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.1°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
9. augusts, 2013
Drukāt

Kas mums spīd Maskavā?

Foto-Juris KalniņšFoto-Juris Kalniņš

Krievijas galvaspilsētā rīt sāksies pasaules čempionāts vieglatlētikā.

Sporta pasaulē par notikumu numur viens pieņemts uzskatīt vasaras olimpiskās spēles. Otrajā vietā liek Pasaules kausa izcīņu futbolā, trešajā – pasaules čempionātu vieglatlētikā. Tā kā pirmie divi pasākumi šovasar nenotiek, tad skaidrs, ka pienācis gada galvenais sporta notikums. Vieglatlēti par 47 medaļu komplektiem pasaules čempionātā Maskavā cīnīsies no rītdienas līdz 18. augustam.

Pirmie jau rīt

Pērnvasar olimpiskajās spēlēs Londonā startēja 22 mūsu vieglatlēti, bet uz Maskavu dosies tikai desmit. Mūsu delegācija pasaules čempionātā tik maza ir pirmo reizi kopš 2003. gada, kad Parīzē startēja vien deviņi, taču vairāki, kuri kvalificējušies Maskavai, dažādu iemeslu dēļ nevēlas vai nespēj tur startēt. Turklāt kvalifikācijas normas bija augstākas nekā jebkad. Piemēram, A norma vīriešu šķēpa mešanā (83,50 m) pārsniedz rezultātu, ar kuru čehs Viteslavs Veselijs pērn izcīnīja ceturto vietu olimpiskajā finālā (83,34 m).

Pirmie trīs Latvijas vieglatlēti Maskavas stadionā Lužņikos startēs jau rīt. Marekam Ārentam būs kvalifikācijas sacensības kārtslēkšanā, pievakarē – Igoram Sokolovam vesera mešanā un Laumai Grīvai tāllēkšanā. Pēdējā no šīm disciplīnām cīņa par medaļām turpināsies svētdien, abās pārējās – pirmdien. 11. augustā Arnis Rumbenieks soļos 20 kilometrus, Laurai Ikauniecei 12. un 13. augustā septiņcīņa, bet otrajā no šīm dienām 20 km soļošanā startēs Agnese Pastare un Anita Kažemāka. Trešdien latviešiem Maskavā būs pauze, 15. augustā šķēpa mešanas kvalifikācija Vadimam Vasiļevskim, nākamajā dienā – Madarai Palameikai un Līnai Mūzei. Šķēpmetējiem fināls būs 17. augustā, šķēpmetējām – dienu vēlāk, kad pasaules čempionātā notiks pēdējās apbalvošanas ceremonijas.

Pagaidām divas

Vai kāda no medaļām nonāks arī Latvijā? Pasaules čempionātos mūsu vieglatlēti goda pjedestālā uzkāpuši tikai divas reizes – šķēpmetējs Dainis Kūla pirms 30 gadiem un tāllēcēja Ineta Radēviča 2011. gadā. Abi izcīnīja bronzas medaļas. Tādu pašu godalgu pērnvasar no Eiropas čempionāta Helsinkos pārveda Laura Ikauniece un dažas nedēļas vēlāk olimpiskajās spēlēs debitēja ar devīto vietu, atkārtojot Latvijas rekordu septiņcīņā – 6414 punkti. Izpētot dalībnieču sarakstu Maskavā, pārsteigts konstatēju, ka tur nebūs nevienas no olimpiskā piecnieka, kurā iekļuva Džesika Enisa no Lielbritānijas (6955), vāciete Lilī Švarckopa (6649), krieviete Tatjana Černova (6628), Ludmila Josipenko no Ukrainas (6618) un lietuviete Austra Skujīte (6599). Sesto vietu Londonā izcīnīja Antuanete Nana Džimū Ida no Francijas (6576), kura pirms tam Helsinkos uzvarēja Eiropas čempionātā un startēs arī Maskavā, taču šogad savākusi diezgan pieticīgos 6104 punktus. Arī Ikaunieces rezultāts (6321) pagaidām atpaliek no pērnā, ko viņa sasniedza sezonas galvenajās sacensībās. Septiņcīņai pasaules čempionātā pieteikušās 34 dāmas, un Laura starp viņām atbilstoši šāgada sasniegumiem ir septītā. Līderu trijniekā – Šarona Deja no ASV (6550), vāciete Jūlija Mehtiga (6430) un ukrainiete Hanna Meļņičenko (6416).

Vai izšaus?

Šķēpa mešanas 27 dāmu sarakstā Madara Palameika (62,72 m) un Līna Mūze (61,97 m) ieņem attiecīgi desmito un 13. vietu, tātad ar labām izredzēm kvalificēties finālam. Sezonas rekords pieder krievietei Marijai Abakumovai (69,34 m), vīriešu šķēpmešanā – viņas tautietim un draugam Dmitrijam Tarabinam (88,84 m), tādēļ čempionāta saimnieki cer, ka abi iegūs divas no Krievijas vieglatlētu komandai ieplānotajām vismaz sešām zelta medaļām. Kungu sacensībām piereģistrēti 35 šķēpmetēji, ieskaitot Vadima Vasiļevska dublieri Rolandu Štrobinderu, taču pa rezerves dalībniekam var saskatīt arī dažā citā komandā. Personiskā rekorda ziņā Vadims (90,73 m) ir trešais aiz norvēģa Andreāsa Tūrkildsena (91,59 m) un soma Tēro Pitkemeki (91,53 m), taču šīs sezonas rangā ar 82,79 m ieņem tikai 22. vietu.

Dalībnieku sarak­sta trešajā desmitā vai vēl tālāk ir arī pārējie Latvijas vieglatlēti, kas startēs Maskavā. Taču tas nenozīmē, ka viņiem lemts tur palikt arī finiša protokolos. Stāsta, ka reizi gadā varot izšaut pat slotas kāts.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+