Jau vairākus gadus “Melno nakšu” betona vilks ir atradis pastāvīgu mājvietu Tallinas centrā.
Jau vairākus gadus “Melno nakšu” betona vilks ir atradis pastāvīgu mājvietu Tallinas centrā.
Foto – Diāna Jance

Kino slavinājums “Melnajās naktīs” 0

Igaunijas iedzīvotāji un viesi gada vistumšākajā laikā kādu brīdi pirms Ziemassvētkiem iegrimst ērtos krēslos un bauda pasaules interesantākās un labākās filmas.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 85
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Lasīt citas ziņas

Jau deviņpadsmito reizi novembra pēdējās divās nedēļās (13. – 29.11.) notiek Tallinas starptautiskais filmu festivāls “Melnās naktis” (“Black Nights”, “PÖFF”, “Pimedate Ööde Filmifestival”). Statistika liecina, ka Tallinā, kur dzīvo gandrīz 440 tūkstoši iedzīvotāju, festivāla norises tiek apmeklētas gandrīz 800 tūkstošus reižu. Interesanti, vai skolās un augstskolās tiek pasludinātas brīvdienas? Kā citādi Igaunijas iedzīvotāji – kinomīļi – spētu noskatīties vairāk nekā 500 filmas – ik dienu gandrīz 40 kopumā vairāk nekā 835 seansos?

Tallina šajās divās nedēļās pārvēršas. Kino daudzina visur. Gandrīz katra kafejnīca un pat apģērbu veikali savos skatlogos izliek Tallinas melno nakšu simbola – vilciņa – fotogrāfiju vai pat nelielu skulptūru. Jau vairākus gadus festivāls atzīts par Igaunijas tūrisma industrijas veicinošāko kultūras pasākumu, kā arī nozīmīgāko pasaules līmeņa kultūras dzīves zīmolu. “PÖFF” organizatori izvirzījuši apbrīnojamu globālu mērķi – ar kino palīdzību apvienot Eiropu ar abām Amerikām, Āziju un Austrāliju. Šogad uz festivālu sabraukuši 649 kinematogrāfisti un žurnālisti no piecdesmit valstīm. Protams, uzkrītoši daudz ir tuvāko kaimiņzemju – Somijas un Latvijas – pārstāvju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tallinas “Melno nakšu” festivāls aizsākās 1997. gadā galvenokārt kā ziemeļvalstu filmu festivāls. Pirmajā gadā izrādīja 25 pilnmetrāžas filmas, ko apmeklēja 4500 skatītāju. Pēdējos gados tas kļuvis par Ziemeļeiropas un Austrumeiropas visievērojamāko kino notikumu, un Starptautiskā producentu apvienība (FIAPF) 2014. gadā to akreditēja kā A klases kinofestivālu, atzīstot par vienu no piecpadsmit labākajiem kinofestivāliem pasaulē: starp, piemēram, Venēcijas, Kannu un Berlīnes festivāliem. Visus šos gadus festivāla rīcības komiteju vada bijusī kinokritiķe un arī vadošās Reformu partijas politiķe Tīna Loka-Tramberga. Viņas vadībā strādā ap 50 festivāla rīcības komitejas pārstāvju un liels skaits brīvprātīgo. Festivāla kopējais budžets pārsniedz 1,3 miljonus eiro. “PÖFF” starptautiskajā žūrijā strādā 18 locekļi, no kuriem Latvijas profesionāļus “Trident” filmu skatē pārstāv operators Gints Bērziņš. Šogad festivālā piedalās 11 kinodarbi no Latvijas – gan filmas, gan filmu projekti. Kā ievērojamākais Latvijas notikums festivālā, protams, jāmin režisores Lailas Pakalniņas filmas “Ausma” pirmizrāde 18. novembrī.

Pati Tīna Loka-Tramberga festivāla panākumus skaidro ar tā plašo programmu un daudzajiem blakus pasākumiem. Galvenā filmu skates struktūra ietver arī trīs apakšprogrammas: bērnu un jauniešu filmu festivālu “Just Film” (“Tikai filma”), animācijas filmu festivālu “Animated Dreams” (“Animētie sapņi”) un starptautisko īsfilmu festivālu “Sleepwalkers” (“Staigātāji miegā”). Vienlaicīgi valstī notiek arī divi mazāka mēroga kinofestivāli – Hāpsalu Šausmu un fantāzijas filmu festivāls un Tartu mīlestības filmu festivāls “tARTuFF”. Jāpiebilst, ka festivāla filmas rāda visā Igaunijā 14 kinoteātros. Ne mazāk nozīmīgs par galveno filmu skati ir kopprodukcijas projektu tirgus “Baltic Event” (“Baltijas notikums”) un tā sadaļa “Works in Progress” (“Aizsāktie darbi”). Pagājušajā nedēļā filmu fonda “Euroimages” kopprodukcijas projektu attīstības balvu saņēma lietuviešu režisora Tomasa Vengra projekts “Dzimtene”. Filma taps kopprodukcijā ar Latvijas filmu studiju “Lokomotīve”. Jāpiebilst, ka “Euroimages” balva Tallinas festivālā šogad tiek piešķirta pirmo reizi. Paralēli risinājās arī divu dienu ilgs Eiropas filmu forums, kurā profesionāļi diskutēja par digitālo tehnoloģiju ietekmi uz filmu biznesu, par iespējamo vienoto filmu tirgu. Festivāla laikā notiek arī Baltijas jauno kinokritiķu apmācība pieredzējušu profesionāļu vadībā un jaunāko kino tehnoloģiju demonstrējumi.

Šīgada filmu festivāls “Melnās naktis” aizsākās 13. novembrī ar nesen restaurēto 1929. gada Gruzijas mēmo filmu “Mana vecmāmiņa” (“Chemi bebia”), ko pavadīt bija ieradies Gruzijas filharmonijas orķestris. Katru gadu festivālā notiek kādas valsts filmu retrospektīvā skate, un šogad tā ir Gruzija. Filmas režisors bijis leģendārais gruzīnu aktieris un karikatūrists Kote Mikaberidze (1896 – 1973), un tā ir patiess 20. gadsimta padomju ekscentriskā kino paraugs, kura demonstrācija padomju okupācijas laikā bijusi aizliegta. Atklāšanas vakarā godināja arī festivāla Mūža ieguldījuma balvas saņēmējus – igauņu izcilos mūziķus Arvo Pertu un Veljo Tormi, kuri sacerējuši mūziku daudzām kinofilmām. Festivāla noslēguma ceremonija, kurā ar koncertu piedalīsies arī Igaunijas Valsts policijas un robežsardzes orķestris, notiks piektdien, 27. novembrī, “Nordea” koncertzālē. Turpat ar pēdējo filmu – japāņu režisora Mamoru Hosoda 2015. gada darbu “Zēns un zvērs” (“The Boy and The Beast”) – noslēgsies filmu skate. Apbalvošanas ceremonijā izcilākās filmas režisoram un producentam pasniegs galveno balvu – laikraksta “Postimees” starptautisko “PÖFF Zelta vilku”. Kopumā vakara gaitā izdalīs daudzus igauņu skulptora Aivara Simsona “PÖFF vilkus”, no kuriem ievērojamākie ir “Tridens” mākslas filmu skates balva un “Tridens” Igaunijas filmu skates balva, kā arī balvas Āzijas filmu izplatīšanas tīklu veicināšanas skatē (“Netpac”), kā arī Starptautisko filmu kritiķu federācijas (FIPRESCI) un Starptautiskās filmu federācijas (FICC) balvas. Īpaši pieminama ekumēniskā balva, kuras žūrijā ir septiņu Igaunijas vadošo reliģiju kopienu garīgie līderi.

Reklāma
Reklāma

Latvijas filmas Tallinas starptautiskajā filmu festivālā “Melnās naktis”

“Ausma” (rež. Laila Pakalniņa, pirmizrāde bija 18. novembrī, piedalās festivāla konkursa skatē); “Escaping Riga” (rež. Dāvis Sīmanis, Foruma skatē); “Roņu sala” (rež. Edmunds Jansons, iekļauta “Animated Dreams” starptautiskajā konkursā); “Seja” (rež. Jurģis Krāsons, “Animated Dreams” Panorāmas skatē); “Puika ar suni” (rež. D. Sīmanis, piedalās kopprodukciju tirgū “Baltic Event”); “Es esmu šeit” (rež. Renārs Vimba), Aika Karapetjana un Staņislava Tokalova tapšanas procesā esošie darbi (“Baltic Event” apakšsadaļā “Works in Progress”).

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.