×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
2. oktobris, 2014
Drukāt

Klarnetes Mocarts Jergs Vidmans koncertēs Rīgā

Publicitātes fotoPublicitātes foto

3. oktobrī Lielajā ģildē Rudens kamermūzikas festivāla koncertā uz vienas skatuves tiksies kamerorķestris “Sinfonietta Rīga” un izcilais vācu klarnetists un komponists Jergs Vidmans.

“Jergs Vidmans ir 21. gadsimta Mocarts. Viņš neraksta tikai saviem domubiedriem, bet ir brīvs savā daiļradē. Koncerta programmas risinājums ir pavisam interesants – senā un mūsdienīgā saspēle,” uzsver Rudens kamermūzikas festivāla patrons Pēteris Vasks.

Šobrīd J. Vidmans ir Vācijā pieprasītākais vācu komponists, par mūziķi teic koncerta producente Baiba Kurpniece. “Kas tikai viņam nepasūta skaņdarbus – tas ir galvu reibinoši. Tostarp Berlīnes filharmoniķi un Vīnes filharmoniķi. Tagad viņš ir Klīvlendas orķestra rezidējošais komponists. Dienu pirms izcilā “Hagen Quartet” viesošanās Rīgā mūziķi uzstāsies Šveicē kopā ar J. Vidmanu. Ir patīkami, ka šie izcilie mūziķu ceļi krustosies Rīgā.”

J. Vidmanu satikt nemaz nav tik vienkārši: kā pedagogs viņš uzturas Freiburgā, kā diriģents – visbiežāk Dublinā, kā kamermūziķis viesojas Eiropas nozīmīgākajos festivālos, savukārt kā klarnetists koncertē visā pasaulē. Par viņu teic, ka mūziķis iemieso teju jau izzūdošu senāko gadsimtu prototipu – komponists un reizē izpildītājs. Vidmans sacer un spēlē savu mūziku, un jaundarbus viņa klarnetei raksta arī citi. Līdzīgi bijis arī Mocarta laikā, kad komponisti lielākoties paši diriģējuši un muzicējuši pie instrumenta. Maz ticams, ka Mocarts pratis klarneti, taču viņa sacerējumi šim instrumentam šodien ir klarnetes zelta repertuārā.

Mūziķis veidos tiltu no klasicisma uz mūsdienām, kur solo loma atvēlēta klarnetei – instrumentam. Koncerta programmu J. Vidmans veidojis, kombinējot seno un mūsdienīgo. Mocarta “Klarnetes koncerts” uzskatāms par komponista radošā mūža skaistāko vainagojumu līdzās “Burvju flautai” un Rekviēmam. Skanēs arī Mocarta simfoniskās daiļrades virsotne, “Jupitera” simfonija Do mažorā. Līdzās klasiskās mūzikas pērlēm izcilais klarnetists izpildīs savu kompozīciju – virtuozo “Fantāziju klarnetei solo”, kā arī skanēs neparastais Vidmaņa opuss stīgu sekstetam – “180 sitieni minūtē”, kuru iespaidojusi tehno mūzika.

J. Vidmans šajā koncertā būs ne tikai solists, bet arī diriģents. Klausītājiem būs iespēja pārliecināties, ka Vidmans ir ne tikai ārkārtīgi virtuozs mūziķis, pārsteidzošs komponists, bet arī ārkārtīgi harismātiska personība.

Varbūt noder

Koncerts: 3. X 19.00 Lielajā ģildē

Biļetes “Biļešu paradīze” kasēs, www.bilesuparadize.lv

Biļetes: EUR 7 – 25

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+