Laukos
Bizness

Kokrūpnieki: Šķeldas cenas būtiski augušas pieprasījuma dēļ0

Foto – Lāsma Apsīte

Šķeldas cenas Latvijā būtiski augušas saistībā ar nelabvēlīgajiem apstākļiem pērn un šā gada pašā sākumā, kā dēļ bija problēmas sagādāt šķeldas ražošanas izejmateriālus pietiekamā apmērā, kā arī saistībā ar pieprasījuma pieaugumu, teica Latvijas Kokrūpniecības federācijas (LKF) izpilddirektors Kristaps Klauss.

Viņš apstiprināja, ka šķeldas cenas šogad Latvijā ir būtiski paaugstinājušās. Taču tas nav noticis saistībā ar mežsaimniecībā izsludināto valsts mēroga dabas katastrofu, kā to norāda siltuma ražotāji, bet gan saistībā ar nelabvēlīgajiem apstākļiem pērn un šā gada sākumā, kā dēļ bija problēmas pietiekamā apmērā sagādāt izejmateriālus, piemēram, mežistrādes un zāģmateriālu atlikumus, no kuriem ražo šķeldu.

Vēl viens šķeldas cenu pieauguma iemesls ir pieprasījuma pieaugums, sacīja Klauss. “Laika apstākļi, sākot no pagājušā gada pavasara, ir lieguši sagatavot pietiekamā apmērā kurināmo, kā arī ļoti lielā mērā ir pieaudzis pieprasījums pēc šiem produktiem un arī šo produktu izejmateriāliem. Ja pirms vairāk nekā gada pieprasījums pēc papīrmalkas bija ļoti zems, un cena ļāva apaļkoku izmantot gan plātņu, gan granulu ražošanā, gan citiem nolūkiem, šobrīd papīrmalkas cena ir tāda, ka granulu ražotāji un katlu mājas šo sortimentu vienkārši nevar atļauties nopirkt. Tamdēļ visi mēģina nopirkt teorētiski mazvērtīgāku kurināmo, kas ir mazvērtīgs tikai nosacīti, jo cena tirgū šobrīd ir diezgan augsta,” teica Klauss.

Šķeldas cenas kāpušas arī citās valstīs, Latvija nav noslēgts tirgus un situāciju šeit ietekmē arī notikumi kaimiņvalstīs. Arī Lietuvā, Igaunijā, Krievijā un Polijā kokrūpniekiem bija apgrūtināti apstākļi izejmateriālu sagādei, kamdēļ pircējiem citās valstīs piegādātāji ir samazinājuši piegādes. No pārdevēja viedokļa ir labi, jo pieprasījums ir liels un cenas aug, taču no pircēja – katlu māju – viedokļa situācija ir slikta. Vienlaikus arī siltuma ražotājiem jārēķinās, ka ir nepieciešams nodrošināties pret riskiem, uzsvēra Klauss.

Viņš piebilda, ka kopumā meža produktu cenas šobrīd ir ļoti augstas, tomēr atturējās prognozēt cenu līmeni turpmāk.

Jau ziņots, ka SIA “Pļaviņu komunālie pakalpojumi” informējis domi par ārkārtas situāciju, kas izveidojusies ar šķeldas piegādi. Proti, kurināmā piegādātāja SIA “Sinda VR” paziņojusi par nodomu lauzt līgumu saistībā ar ārkārtas Krīzes vadības padomes lēmumu, ka rudens lietavu un plūdu izraisītās sekas mežsaimniecībā ir atzīstamas kā valsts mēroga dabas katastrofa. SIA “Pļaviņu komunālie pakalpojumi” uzrunājusi vairākus šķeldas piegādātājus, taču visi apzinātie piegādātāji nevarējuši nodrošināt nepieciešamo šķeldas daudzumu. Pārrunas ar uzņēmējiem beigušās ar cenas paaugstināšanu.

Līdzīga situācija ir arī Vietalvas pagastā, kur siltuma ražošanai tiek izmatota malka. Izmantojot valsts mēroga dabas katastrofas izsludināšanu, arī malkas piegādātājs pacēlis cenas.
Vairāk par šo tematu lasiet šeit

LA.lv