Mobilā versija
Brīdinājums +13.9°C
Vanda, Veneranda, Venija
Piektdiena, 22. septembris, 2017
18. oktobris, 2013
Drukāt

Franks Gordons: Neredz rainiskos sociāldemokrātus (19)

Foto - LETAFoto - LETA

Rubikam šķiet, ka Urbanovičs vēlas atkratīties no “pārāk sarkanās” LSP, lai “Saskaņas centram” pēc nākamajām Saeimas vēlēšanām būtu vieglāk iespraukties valdības koalīcijā. Eirodeputāts Rubiks pārsteigts par Urbanoviča strupo nostāju un pārmet “Saskaņas centram” sīkburžuāzisko liberālismu. Rubiks atgādina, ka Eiroparlamenta vēlēšanās 2009. gadā viņš saņēma 212 649 balsis. Šķiet, ka toreiz par Rubiku balsoja kā par vienu no kopīgā “SC” kandidātu saraksta, kas Eiroparlamentā aizstāvēs krievvalodīgo kopienas intereses. Taču praksē izrādījās, ka Rubiks Briselē un Strasbūrā pat bojājis “SC” kā mērena spēka reputāciju, attaisnodams staļiniskās deportācijas kā visnotaļ likumīgas akcijas.

Galu galā LSP ir viltus sociālisti, jo Rubika partijas pārstāvji piedalās it visās starptautiskajās komunistisko un marksistiski-ļeņinisko partiju konferencēs. Savu emblēmu – sarkanu neļķi – Rubika partija nočiepusi no sociāldemokrātiem.

Ar visu to jākonstatē, ka Latvijā darbojas personas un grupas, kuru nostāja ir vēl krietni kreisāka. Einārs Graudiņš, piemēram, sevi lepni dēvē par padomju cilvēku (“biju, esmu, būšu”) un savos blogos uzstājas kā marksisma teorētiķis un starptautiskā imperiālisma apkarotājs, “antifašistiskajā” dedzībā pārspējot Josifu Korenu. Šajā sakarībā varam jautāt: kas ir Vladimirs Iļjičs Lindermans? Viņa dibinājums – partija “Par dzimto (krievu) valodu” (“Zarja”) – pašvaldību vēlēšanās cietusi graujošu sakāvi. Vai apbēdinātais Lindermans nu atcerēsies savu brāzmaino pagātni Maskavā, kur viņš bija harismātiskā nacionālboļševiku līdera Eduarda Ļimonova šķēpnesis ar romantisko iesauku “Abel”? Nacionālboļševiku emblēma, kā zināms, ir sarkans karogs ar baltu apli, kur melna kāškrusta vietā ir melns sirpis un āmurs.

25. septembrī Rīgā notika pikets pie Francijas vēstniecības ar saukli “Rokas nost no Sīrijas!”. Piedalījās nieka 15 cilvēki, taču, kā ziņoja LETA, tie pārstāvēja gan kaut kādu “marksistu kustību”, gan apvienību “Sociālais bloks”, vicinot sarkanu karogu ar Če Gevaras ģīmetni.

Visbeidzot es Krievijas portālā “Krasnoje TV” atklāju, ka 2010. gada 23. oktobrī atsākusi iznākt “Cīņa – Latvijas Komunistu Avīze”. Minētais portāls gan atzīst, ka tā ir drīzāk tāda kā kaujas lapiņa, kur “Latvijas komunistu nostāju” krievu mēlē skaidro kāds J. Ozols. Kuriozs, cits nekas, bet interesanti, ka politiskās skatuves galēji kreisajā stūrī kaut kas čum.

Un te nu rodas jautājums – kur palikusi sirmā, zināmu cieņu iemantojusī Latvijas sociāldemokrātiskā strādnieku partija – LSDSP? Burtiski no nekurienes tai 1998. gadā izdevās 7. Saeimā iedabūt 14 deputātus ar Egilu Baldzēnu priekšgalā. Taču drīz šī partija atkal saruka gandrīz līdz nebūtībai. Kur vaina? Iekšējās nesaskaņas, sadarbība ar “SC” Rīgā?

Ar zināmu nostalģiju atceros 1994. gada 19. jūniju, kad kādreizējā tautas namā Bruņinieku ielā 29/31 notika svinīga sēde un zinātniski vēsturiska konference, veltīta LSDSP 90. gadskārtai. Biju ieradies dzimtajā Rīgā pēc 22 gadu prombūtnes, un mana artava šajā konferencē bija lekcija par tēmu “LSDSP un Bunds” (“Bunds” bija žīdu sociāldemokrātu apvienība, kas starpkaru Saeimā bloķējās ar LSDSP). Tajā Latvijas apciemojumā mans mentors bija nelaiķis Vilnis Zaļkalns – kvēls Latvijas patriots un reizē īsti rainisks sociāldemokrāts. Iepazinu viņu Stokholmā, kur darbojās LSDSP ārzemju komiteja, kas īstenoja stingri pretpadomisku kursu. Acīmredzot tuvākajā laikā nav izredžu šādas rainiskas sociāldemokrātijas atdzimšanai, kaut gan Atis Lejiņš, šķiet, gribētu tai ticēt.

Pievienot komentāru

Komentāri (19)

 1. Rubiks izklausaas kaa no Komunisma laika muzeja izkaapusi muumija…Un taadiem veel maksaa naudu Eiroparlamentaa…Labaak ziedotu baaren’iem Latvijaa.Neiedomaajama nodokl’u maksaataaju naudas izs’k’ies’ana…

 2. Tas Rubiks izskatās pēc tāda galdam vairs nederīga tītara.

 3. Tas žaniņš jau neko nesaprata par Kārla Marksa “gudrībām” un sen atdusas Raiņa kapos.
  Jauka klusa vietiņa ieirā aizgājušajiem pasaules lāpītājiem. Gluži kā Marksam pašam.
  Vēstures mēslaine jau guļ ari b. Stalīņš, onka Joe jeb Džuggašvillli, Josips Vasarinoviččččšššš.
  Mužiģā dusssēšššanā…

 4. Nav Raiņa “pamatšķiras” – nav arī to pārstāvošās partijas. Gordona kungam noderētu atsvaidzināt ATMIŅU – ieskatīties pamatskolām paredzētajā Latvijas vēstures mācību grāmatā (G.Kurlovičs,A.Tomašūns) – 159.- 160.lpp.: “Sākumā strādniekiem nebija savas organizācijas, kas aizstāvētu viņu intereses.”

 5. Diemžēl, Raiņa laiki sen jau pagājuši. Tagadējos cilvēkus interesē tikai manta, nauda un vara.

 6. Padomju gados notika latviešu asimilācija, kas “vilka līdzi” nācijas degradāciju. Izrādās, mums tagad vairs nav liela mēroga personību. Līdz ar to socialdemokrātija nespēj atdzimt. Juri Bojāru “noknābāja” pie siles tikušie. Viņa dēls izrādījās veikls Rīgas izsaimniekotājs. Nav neko altruistiskās Baldzēns.
  Tagad mums valstsvīri pat nav vajadzīgi – valstiskos lēmumus pieņem Briselē. Politiķi tikai izpilda Briseles lēmumus. Tos gan izpilda centīgi, pat pārāk centīgi. Tomēr neesmu pret ES. Tāds laikmets. Vismaz tagad neceļam komunismu.

 7. Autors: „kur palikusi sirmā, zināmu cieņu iemantojusī Latvijas sociāldemokrātiskā strādnieku partija – LSDSP?””
  Atbild vēsture. Sociāldemokrāts Fēlikss Cielēns: „(..) no Brūno Kalniņa vadītajiem sportistiem un sargiem jāorganizē kaujas vienībās ap 300–400 cilvēku, kas būtu turklāt apbruņojami ar automātiskām pistolēm. (..) Līdzekļi šiem mērķiem ņemami no valsts fonda sevišķām neparedzētām vajadzībām, par ko lemj ministru kabinets, un izsniedzami ārlietu ministram sevišķi slepenām vajadzībām. (..)To nolēmām dibināt pilnīgi slepeni pie ārlietu ministrijas sevišķam izlūkošanas dienestam, faktiski galveno vērību piegriežot iekšējai izlūkošanai. (..) Jau tuvākajā ministru kabineta sēdē ministru prezidents izprasīja zināmu summu ārlietu ministra rīcībā. Ar Skujenieku vienojāmies, ka mans izlūkošanas organs būs pilnīgi slepens. Ne tikai tā darbība būs slepena, bet arī par tā pastāvēšanu nekas nav izpaužams.”

  „zināmu cieņu iemantojusī””???

 8. Es arī ilgus laikus uzskatīju, ka ebrejs ir tas žīds, kurš neprot latviešu valodu, līdz apskatījos 1911.gadā izdoto un Glika tulkoto Bībeli, kurā ir skaidri un gaiši rakstīts “Vēstule EBREJIEM” Nedomāju, ka Gliku varētu apsūdzēt komunistiskajā propogandā un Birobidžānas ebreju atbalstīšanā. Tā, ka ebrejs ir gana sens apzīmējums jūdu ticības cilvēkiem Latvijā. Savukārt apzīmējums žīds arī ir sens jūdu ticības cilvēku apzīmējums Latvijā, kurš ir ienācis no Lietuvas caur Sēliju. Nav taču nevienam noslēpums, ka Rainis, Jānis Jaunsudrabiņš dzimuši un auguši Sēlijā, savos darbos lietoja tieši apzīmējumu žīds un nevis ebrejs, taču tas nenozīmē, ka tas bija vienīgais un pareizais jūdu ticības cilvēku apzīmējums.

  • “Vēstule EBREJIEM” rakstīta tiem cilvēkiem, kuri dzīvoja šodienas Izraelā 2000 gadus atpakaļ. Nejauc pagatni un tagadni. Starp citu, vardu “propaganda” latviski raksta ar vieno “o”.

 9. Interesanti būtu uzzināt lekcijas linku, apbrīnojami, ka cilvēks nekautrējas pēc 20 gadiem to lekciju pieminēt.

 10. Visiem darbs ir apriebies un visi , god. Gordon, ieciklēti uz grābšanu, kaņģierēšanu, zagšanu,( lūžņi tukša tara…) Man , pensionāram , katru dienu ir kas darāms) Sociāldemokrātiem bija darbs un taisnīga darba augļu sadale? Spices vīriem tas bija un ir par smagu nešļavu. Paldies , Gordon!

 11. Latvijas laikā ,tas ir līdz okupācijai 1940.gadā, Latvijā bija ŽĪDI,jūsu zināšanai Jani October.Un BUND bija kreisi noskaņota židu organizācija,kas pēc Latvijas okupācijas tika gan likvidēta,bet kuras biedri aktīvi piedalījās “jaunās dzīves celtniecībā” Jāpiebilst,ka tā kā Dievs nav mazais b;erns,tad par pastrādātajiem noziegumiem BAIGAJĀ GADĀ ,Latvijas židi tika smagi sodīti.Pēckara periodā okupētajā Latvijā no PSRS sabrauca JEVREJI.Kāds te antisemitisms.Jūs paši uz savas galvas krājiet kvēlojošas ogles…

 12. griež ausī tas nevārds, kāpēc autors nesaka – jūdu tautības cilvēks, kā tas visā pasaulē pieņemts? Un par Raini cienījamais meistars varēja paklusēt, kur vēl lielāku nācijas šķēlēju – ne par velti noņēma šā lugu Daugava Valmierā, ko vērti viņa vārdi:
  … visi brāļi arī brāļu apspiedēji …
  Un Kungs iekš Spēlēju dancoju, tādu antisemītismu sen vajadzēja apklusināt.

 13. Globalizacijas ,liberalizacijas un briva tirgus ietekme Raina socialdemokratus iesucis pateretajsabiedribas muklajs.Virs si muklaja spirinas Lindermans,Rubiks, un visadi kabani,kam ir revolucionara parlieciba.Gaidisim vai vini spes iedvesmot un aizraut sev lidzi tautas masas.

Draugiem Facebook Twitter Google+