Laukos
Graudkopība

Aicina poļiem un lietuviešiem nepārdot pašiem krīzē nepieciešamo sienu un pakaišus0


Applūdušās pļavas Baltinavā
Applūdušās pļavas Baltinavā
Foto Jānis Zālītis

Patlaban Polijas un Lietuvas uzņēmēji apbraukā pierobežas lauksaimniekus ar piedāvājumu uzpirkt rupjo lopbarību un sienu ruļļos, taču, laikapstākļu dēļ padziļinoties krīzei pašu mājās, Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome (LOSP) aicina zemniekus salmus un sienu nepārdot.

“Aicinām vietējos zemniekus šo sienu pārdot pašu kolēģiem – lopkopjiem, jo pēc aplēsēm Latvijā šobrīd ir bijis iespējams sagatavot ne vairāk par 60% nepieciešamās rupjās lopbarības. Šajā jautājumā esam gatavi būt starpnieki tajos gadījumos, kad kāds lauksaimnieks meklēs pircēju šā gada vai iepriekšējā gada sienam, rakstot mums uz losp@losp.lv. Analogi ir ar salmiem ruļļos – pakaišiem,” norāda LOSP pārstāvji.

Tāpat LOSP atgādina, ka vakar notika Zemkopības ministrijas (ZM) Konsultatīvās padomes sēde, kurā piedalījās arī LOSP vadība un kur tika diskutēts par situāciju Latgalē un Latvijas laukos saistībā ar ilgstošajām lietavām.

Jau šobrīd Lauku atbalsta dienests (LAD) pieņem pieteikumus par zemniekiem radītajiem zaudējumiem no ārkārtas stāvokļa noteiktās teritorijas. Uz piektdienu bija pieņemti 694 pieteikumi, no kuriem apsekoti jau 513 lauksaimnieki ar saimniecību kopplatību 18247 ha.

Pēc LAD prognozēm un lauksaimnieku viedokļu uzklausīšanas līdz pieteikšanās termiņa beigām – 2.oktobrim, varētu vēl būt nesaņemti iesniegumi no 2/3 applūdušo teritoriju. LAD ģenerāldirektore uzteica Latgales zemnieku godaprātu piesakoties zaudējumu kompensācijai, kompensācijām iesniedzot tikai patiešām zaudētās platības.

Zaudējumi tiks kompensēti jebkuram zemniekam neatkarīgi no saimniecības lieluma. Skaidrības labad gan ir jānošķir piemājas dārziņi, kuros par radīto zaudējumu gadījumiem ir jāgriežas vietējā pašvaldībā nevis LAD.

ZM informēja, ka iepriekšējā nedēļā ir pieņemts lēmums par sankciju nepiemērošanu zemniekiem, kuri līdz 15.septembrim nebūs novākuši ražu plūdu skartajās teritorijās. Tāpat ir pagarināti Lauku attīstības programmas (LAP) projektu uzsākšanas vai nobeiguma termiņi līdz 2018.gada septembrim. Akcizētās dīzeļdegvielas piešķiršanā 2018.gadam par pamatu tiks ņemta 2016.gada ienāķumi no haktāra, nevis 2017.gada fakts.
Tāpat premjers un zemkopības ministrs vienojušies ar banku, “Finanšu institūcijas ALTUM” un Valsts ieņēmumu dienesta (VID) vadītājiem par termiņu pagarināšanu izsniegtajiem kredītiem un nodokļu maksājumiem, bez papildus sankcijām zemniekiem, kuri personīgi vērsīsies bankā vai VID ar pamatotu prasību. Nosacījums gan ir viens: jābūt labai kredītvēsturei un korektai līdzšinējai nodokļu nomaksai.

LOSP apvieno 58 lauksaimniecības nozaru un daudznozaru valsts līmeņa nevalstiskās organizācijas un pārstāv vairāk kā 14 200 ražojošo lauksaimnieku.

LA.lv