×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
5. jūnijs, 2012
Drukāt

Labākais segums terasei

terase_12

Kad iestājas ilgstoši silts un jauks laiks, pusdienas, vakariņas un svētku pasēdēšanas visi labprātāk vēlas ieturēt svaigā gaisā. Ilgāku laiku šim nolūkam tika izbrīvēta neliela pļaviņa mājas dienvidu pusē – piesaulē.

 

Tomēr ar laiku staigāšana apkārt mājai ar traukiem un citiem piederumiem kļuva apgrūtinoša, tāpēc radās ideja istabas logu pagarināt, izveidojot tajā durvis, bet pļaviņā ierīkot mājai pieguļošu terasi.

 

Aktuāla bija terases pamatnes seguma izvēle – ieklāt bruģi, betona flīzes vai tomēr labāk izmantot koku, bet varbūt ir vēl citi varianti? Nolēmu lūgt padomu profesionāļiem.

 

Arhitekti ieteica terases segumu veidot no tiem materiāliem, kas redzami konkrētās ēkas arhitektūrā – koka, betona, akmens, klinkera u. tml. Tā kā terase ir saistīta gan ar iekštelpām, gan ar ēkas ārējo tēlu, vislabāk izvēlēties tādu materiālu un stilu, kas vienlīdz labi saskan ar abām telpām.

Dizaineru padoms bija izvēlēties ne vien stilistiski saskaņotu, bet arī funkcionālu segumu (izturīgu pret laika apstākļiem un neslīdošu). Tāpēc, pirms izvēlēties, noteikti jāpadomā par praktiskām lietām – kādam nolūkam terase paredzēta, ko uz tās novietos, kā platību izmantos.

Bet ainavu dizaineri ieteica pārliecināties, vai no izvēlētā materiāla būs iespējams izveidot tādu formu, kāda terasei iecerēta. Visvienkāršāk to veidot taisnstūra laukumā un pietiekami lielā platībā, lai uz terases būtu ērti pārvietoties. Ja paredzēts novietot ēdamgaldu, tad vienai terases malai jābūt vismaz divus metrus garai, ja vajadzīga vieta arī grilam, citām mēbelēm vai toveraugiem, laukumam jābūt vēl plašākam.

 

Dārgi un laikietilpīgi, bet pamatīgi

Betona bruģis, klinkers un betona flīzes. Bruģim un klinkeram nepieciešama pareizi sagatavota pamatne. Abi ir dabiski, izturīgi materiāli, kas saulē sakarst. Klinkers ir ne visai līdzens, betons ir grubuļains – uz šāda seguma grūti novietot mēbeles. Bet betona flīzes ir ideāli līdzena virsma mēbelēm, taču mitrā laikā kļūst nedaudz slidenas, turklāt uz tām var palikt traipi no ēdieniem un dzērieniem.

 

Vidējas izmaksas un laika patēriņš, pietiekami izturīgi

Koka dēļi un akmens flīzes. Akmens flīzes ir izturīgas un gludas. Mēbeles uz tām ērti gan novietot, gan transportēt, taču jāņem vērā, ka saulē sakarst. Šuvju vietas vēlams aizpildīt ar tumšas krāsas šuvotāju, jo tās ātri smērējas.

Koka dēļi kalpos ilgi, ja tie būs pareizi sagatavoti, ieklāti ar atstarpēm (zem tiem paredzot vietu, kur notecēt ūdenim un segumam vēdināties) un tiks apstrādāti ar speciālu līdzekli. Pa šo segumu būs grūti pārvietot mēbeles uz ritenīšiem, bet mēbeles ar smailām kājām stāvēs nestabili.

 

Ātri, ērti un vienkārši

Plastmasas materiālu vairogi, koka līstīšu paneļi un gumijots segums. Šos materiālus var ieklāt pat sievietes, nepieciešams tikai rūpīgi aprēķināt kvadratūru un precīzi materiāla izmēriem izveidot laukumu. Ar paneļiem un vairogiem jārīkojas pēc klāt pievienotās instrukcijas, kas paredz, ka tie stiprināmi viens pie otra ar kliksistēmu; tos ir viegli salikt un noņemt pēc vajadzības. Koka līstīšu paneļi ir ļoti patīkami, staigājot basām kājām. Tomēr mēbeles uz tiem grūti gan novietot, gan pārvietot. Plastmasas vairogus vizuāli grūti atšķirt no koka. Tie ir līdzeni un piemēroti gandrīz jebkurām nodarbēm. Gumijotie segumi parasti veidoti kā flīzes, ko ieklāj uz gluda seguma. Šis materiāls vairāk piemērots terasēm pie baseiniem – tas ir līdzens, mīksts, ūdensizturīgs, neslīd un ir patīkams basām kājām, bet uz tā problemātiski novietot mēbeles – to kājas iegrimst segumā un var atstāt tajā iespiedumus.

 

Ne īpaši funkcionāli

Oļi, grants, mulča. Šos segumus biežāk izmanto kombinācijā ar citiem materiāliem – koku, flīzēm utt. Vieni paši tie ir nelīdzeni, uz šāda terases pamata grūti novietot mēbeles, kā arī pārvietot dažādas ierīces. Mulča vislabāk der bērnu rotaļu laukumiem, tikai jāņem vērā, ka segums ik pa laikam būs jāatjauno, bet zem tā jānostiepj ģeotekstila paklājs.

 

Papildu segums

Jebkuru jau esošu terases klājumu var uzlabot, vasaras sezonā ieklājot virs tā papildu segumu, kas uzlabo tā funkcionalitāti, piemēram, virs grants liek saliekamo koka klāju vai plastmasas vairogus, bet uz slidenām flīzēm klāj niedru paklāju.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+