×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.8°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
2. februāris, 2015
Drukāt

Laiž klajā grāmatu par vēsturiskajiem uzrakstiem uz Gūtmaņalas sienām

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Pirmdien nācis klajā novadpētniecības materiāls – Edgara Arāja grāmata “Ko vēsta uzraksti Gūtmaņalā”, informē Siguldas novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Liene Jurkāne.

Pašvaldībā informē, ka grāmatas autors vēstures liecības par Baltijā lielākās alas sienām izzinājis divdesmit gadu laikā. Gūtmaņalas apmeklētāji, iespējams, tikušies ar grāmatas autoru Arāju – viņš daudzus gadus priecē alas apmeklētājus ar savu blokflautas spēli.

“Uzraksti uz smilšakmens atsegumiem un alu sienām ir savdabīga Latvijas kultūrvēsturiskā mantojuma daļa, kas nav vērtējama gluži viennozīmīgi. No vienas puses, skrāpējumu veikšana alās ir postoša un mūsdienās tiek ar likumu sodīta, no otras puses, uzraksti smilšakmens iežos ir sava laika liecības – par dzīvi, sadzīvi, vēsturisko situāciju, tūrisma tendencēm un daudz ko citu,” sacījis klinšu rakstu pētnieks Sandis Laime .

Gūtmaņala ir viens no populārākajiem tūrisma objektiem Latvijā. Tā ir lielākā ala Baltijā — 18,8 metrus dziļa, 12 metrus plata un 10 metrus augsta. Ala sākusi veidoties pēcledus laikmetā, apmēram pirms 10 000 gadu sufozijas procesu ietekmē, ūdeņiem iegraužoties Gaujas svītas devona smilšakmeņos. Gūtmaņala ir sena kulta vieta un vēl līdz pat 19.gadsimta sākumam ļaudis šeit slepeni ziedojuši saviem elku dieviem, skaidro Siguldas novada pašvaldībā.

Grāmata ir 72 lappušu bieza, tā tapusi ar Siguldas novada pašvaldības atbalstu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+