×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
3. jūlijs, 2013
Drukāt

Lats pret dolāru

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Kāpēc laika posmu pēc neatkarības izcīnīšanas nevar saukt par veiksmīgu? Nav jāsalīdzina šodienas Latvija ar vecajām Eiropas valstīm, jo mēs neatguvām neatkarību ne no Holandes, ne Dānijas. Mēs neatkarību atguvām no PSRS, un, salīdzinot ar PSRS, ir jābūt ļoti kaismīgam melim, lai teiktu, ka nekas nav sasniegts.

Vidējā alga Latvijā tuvojas 500 latiem. Tie ir 1000 ASV dolāri. PSRS sabrukuma periodā par vienu padomju strādnieka algu varēja nopirkt 5 dolārus, PSRS plauksmes gados, septiņdesmitajos, kādus 25. 
Uldis G.

 

 

Vai šis mūsu lasītāja viedoklis balstīts uz patiesiem faktiem un nekļūdīgi interpretēts? Latvijas Bankas preses sekretārs Mārtiņš Grāvītis atbild: ”Latvijas Banka saprotamā kārtā padomju rubli nav kotējusi – neizsvēršu, vai rēķins precīzs līdz centam un kapeikai, bet domas virzienam grūti nepiekrist.”

Arī “Swedbank” ekonomiste Kristilla Skrūzkalne piekrīt domai, ka labklājības līmenis Latvijā kopš neatkarības atgūšanas ir pieaudzis, ”tomēr mērīt to tikai ar dolāra un lata vai rubļa vērtības izmaiņām nav gluži adekvāti, jo tas izslēdz inflācijas ietekmi.

Septiņdesmitajos gados 25 dolāriem bija cita vērtība nekā 25 dolāriem šodien cenu pieauguma dēļ, proti, toreiz ar tiem varēja nopirkt vairāk preču nekā šodien. Tādēļ atbilstošāk būtu lūkoties ne tikai uz ienākumiem pret konkrētu valūtu, bet uz ienākumiem, kas ir koriģēti ar pirktspējas atšķirībām. Piemēram, ja skatāmies Latvijas kopējos ienākumus uz vienu iedzīvotāju (tie gan ir ne tikai mājsaimniecību, bet arī uzņēmumu ienākumi), tad tie ir pieauguši no 31% 1995. gadā no Eiropas Savienības 27 valstu vidējiem līdz 62% pērn; esam tuvinājušies arī ASV līmenim no 20% 1995. gadā līdz 40% 2011. gadā.”

Šobrīd Latvijas Bankas noteiktais valūtas kurss ASV dolāram ir 0,539. Ja 9. jūlijā tiks pieņemts galīgais lēmums par Latvijas uzaicināšanu eirozonā no 2014. gada 1. janvāra, tad nākamgad mūsu valūta būs eiro, kas pret dolāru brīvi svārstās. Eiro valūtas kurss pret ASV dolāru 1. jūlijā bija noteikts 1,3037, vēstī ecb.int. No janvāra eiro kursu pret dolāru un virkni citu valūtu varēs redzēt arī Latvijas Bankas mājaslapā.

Prognozējams, ka ASV dolāra vērtība pret eiro 2013. – 2014. g. pieaugs – lasāms Sesīlijas Skingslijas sagatavotajā ”Swedbank” ekonomikas apskatā 2013. gada 10. aprīlī.

Ja kāds vēl nav pamanījis, atgādinām, ka ”Latvijas Avīze” ik dienu 2. lappusē publicē valūtu kursu Latvijas Bankā latam pret eiro (EUR), ASV dolāru (USD), Lielbritānijas mārciņu (GBP) un Krievijas rubli (RUB).

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+