×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
11. novembris, 2012
Drukāt

Latvijā pieaudzis nacionālā naida kurināšanas gadījumu skaits

Foto-LETAFoto-LETA

Latvijā, sākot ar 2008.gadu, palielinājies nacionālā naida kurināšanas gadījumu skaits. No 2008. līdz 2011.gadam ieskaitot Drošības policijā (DP) ierosināti 33 kriminālprocesi, bet šā gada pirmajā pusgadā ierosināti jau 15 kriminālprocesi, aģentūru LETA informēja DP.

Naida kurināšana Latvijā lielākoties izpaužas kā naida runa – aizvainojoši komentāri pret kādu noteiktu tautību, rasi vai nacionalitāti, atsevišķos gadījumos netieši draudot ar vardarbību. Līdz ar to Latvijā ir salīdzinoši maz vardarbīgu uzbrukumu, kas vērsti pret kādu etnisko grupu. Tomēr, kā atzīst DP, pastāv iespēja, ka par daļu noziegumu netiek ziņots.

Visbiežāk naida runas izpaužas interneta komentāros, tādējādi tā kļuvusi par populārāko naidīgu izteikumu paušanas vidi Latvijā. Naida runas pamatā vērstas pret latviešiem, krieviem un ebrejiem.

Pēdējā laikā interneta komentētāji ir kļuvuši piesardzīgāki, tāpēc komentāru saturs ir uz robežas starp rupjiem, emocionāliem izteikumiem un tiešu vēršanos pret kādu etnisko grupu, draudot ar vardarbību.

Kā atzīst DP, pēdējos gados novērotās tendences liecina, ka sabiedrībā naida un neiecietības izpausmes nemazinās. Turklāt, ja naidu un neiecietību veicinošie faktori netiks ierobežoti, prognozējams šo faktoru pieaugums.

Pēc Krimināllikuma 78.panta par nacionālā, etniskā un rasu naida izraisīšanu paredzēts sods ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz sešdesmit minimālajām mēnešalgām. Atsevišķos gadījumos arī paredzēts sods ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz desmit gadiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+