Latvijā
Izglītība

Latvija pievilina ārvalstu studentus ar dāsnām stipendijām 16

Publicitātes foto

Šogad būtiski pieaugusi ārvalstu studentu interese par Latvijas valsts stipendijām. Valsts izglītības un attīstības aģentūrā saņemts teju divas reizes vairāk pieprasījumu studijām un pētniecībai kādā no Latvijas universitātēm vai augstskolām, vēstīja LNT raidījums “900 sekundes”

Lietuviete Ernesta Kazakenaite 2011. gadā jau studēja Latvijā, un tagad viņa ir atgriezusies, lai uzrakstītu jau doktorantūras noslēguma darbu. Viņa pēta Ernsta Glika tulkoto Jauno derību, kas oriģinālā ir pieejama tikai Latvijā. Tāpēc Ernestai Latvijas valsts stipendija bija ļoti svarīga, lai varētu pētīt Glika bībeles oriģinālus.

Ernesta Kazakenaite, doktorante, saņem Latvijas valsts stipendiju:”Ja es nebūtu saņēmusi stipendiju, te nebūtu atbraukusi, un tā literatūra, kas man ir vajadzīga, ir tieši šeit.”

Ernesta studē filoloģiju, tas ir viens no studiju virzieniem, kuram tiek piešķirts īpašs atbalsts.

Taču ārvalstu studenti, saņemot Latvijas valsts stipendiju, visbiežāk izvēlas studēt medicīnu, ekonomiku un inženierzinātnes. Latvijas Universitātē Latvijas valsts stipendiju ikdienas izdevumiem un mājokļa īrei šajā mācību gadā saņem 18 studenti un 12 pētnieki. Universitātes pārstāve norāda, ka daudziem ārvalstu studentiem valsts stipendija ir vienīgā iespēja studēt Latvijā.

Sintija Maculēviča, LU ārlietu koordinatore:”Ne visi studenti no ārzemēm var atļauties studēt pa pašu līdzekļiem, it īpaši, ja tās ir pilna laika studijas. Viņiem ir jāmaksā studiju maksa, un šī stipendija ikdienas izdevumiem ir lielisks atbalsts.”

Saistītie raksti

Bakalaura un maģistrantūras studenti saņem stipendiju 500 eiro apmērā, doktoranti nedaudz vairāk – 670 eiro mēnesī, savukārt pētījumu dalībnieki saņemt 30 eiro dienas naudu un 300 eiro mājokļa īrei.

Interese par iespēju saņemt stipendiju ir strauji pieaugusi. Pagājušajā gadā valsts izglītības attīstības aģentūra saņēma 162 pieteikumus, šajā mācību gadā jau saņemti 316 pieteikumi. Iespēja pieteikties elektroniski un universitāšu aktīvāka reklāma ārvalstīs – tie tiek minēti kā divi galvenie iemesli kāpēc interese par Latvijas valsts stipendiju ir augusi tik strauji.

Dodot naudu studijām un pētniecībai Latvijā, Valsts izglītības aģentūra popularizē mūsu lielākās universitātes un augstskolas.

LA.lv