×
Mobilā versija
+10.2°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
20. marts, 2014
Drukāt

Latvijas ukraiņi aicina mācīties no Ukrainas kļūdām (15)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Latvijas ukraiņu biedrības aicina Saeimas deputātus neatkārtot Ukrainas pieļautās kļūdas. Pretējā gadījumā arī Latvija var piedzīvot Krimas scenāriju. Viņu ieteikumi – turpināt integrācijas politiku, apturēt Krievijas propagandas kanālu darbību un ierobežot Krievijas pilsonības dalīšanu vietējiem iedzīvotājiem, kā arī pievērst pastiprinātu uzmanību vietējiem politiķiem, kuri uzdodas par Latvijas pārstāvjiem, bet savā darbībā realizē Krievijas imperiālās idejas.

Saeimas Sabiedrības saliedētības komisija vakar uz savu sēdi bija aicinājusi dažādu ukraiņu nevalstisko organizāciju pārstāvjus. Ukraiņu diaspora Latvijā ir tikpat sašķelta kā dzimtenē dzīvojošie, un nav tādas vienas organizācijas, kas varētu runāt visu Latvijas ukraiņu vārdā. Ievērojamākā ir Ludmilas Belincevas vadītā Latvijas Ukraiņu biedrību apvienība, bet arī tā nepārstāv visas organizācijas. Tādēļ uz tikšanos deputāti bija aicinājuši arī pārstāvjus no ukraiņu kultūras un izglītības biedrības “Dņipro”, Vangažu ukraiņu biedrības “Jatraņ”, Latvijas Ukraiņu kongresa un Ukrainas centra jauniešiem un bērniem, bet tās ne tuvu nav visas ukraiņu organizācijas Latvijā. “Mēs konsultējāmies ar Kultūras ministrijas speciālistiem un izvēlējāmies tās ievērojamākās,” uzaicināto viesu atlasi pamatoja Saliedētības komisijas vadītājs Ilmārs Latkovskis (NA).

“Runāt par pēdējo mēnešu notikumiem Ukrainā mums ir ļoti grūti, jo arī diasporā tie tiek vērtēti ļoti atšķirīgi, tāpat kā pašā Ukrainā,” teica Ukraiņu biedrību apvienības vadītāja Ludmila Belinceva. Revolūcijas laikā viesojoties Ukrainā, Belinceva joprojām ir pārsteigta par to, cik ļoti šīs valsts rietumu iedzīvotāju vērtējums un vērtību orientācija atšķiras no austrumu un dienvidu iedzīvotāju nostājas. Viņasprāt, Latvijas iedzīvotāji ikdienā neapzinās un nespēj novērtēt tos augļus, ko nesušas dažādas integrācijas pro­grammas. “Tas saliedētības darbs varbūt ikdienā nav ļoti pamanāms, bet, salīdzinot ar sašķeltību, kas valda tur, tas ir nenovērtējams. Tādēļ integrācijas programmas noteikti jāturpina un, daloties ar šo savu vērtīgo pieredzi, Latvija ļoti palīdzētu Ukrainai,” uzskata Belinceva.

Latvijas Ukraiņu kongresa pārstāve Oksana Sič­ko brīdina, ka arī Latvijā Krievija īsteno līdzīgu politiku kā savulaik Dienvid­osetijā un Krimā – masveidā dala pilsoņu pases, pretī solot visādus labumus. “Šos Krievijas pilsonības saņēmējus es arvien vairāk satieku savā ikdienas darbā medicīnā. Kad būs sasniegta noteikta kritiskā masa, Krievija jebkurā brīdī varēs šeit ienākt ar ieganstu, ka tai jāaizstāv savi pilsoņi,” raizējās Sičko. Savukārt Ukraiņu kongresa vadītājs Nikolajs Pavļuks aicināja pievērst īpašu uzmanību tādiem politiķiem kā Tatjana Ždanoka (“PCTVL”), kas, viņaprāt, nodarbojas tikai ar sabiedrības šķelšanu. “Politiķiem, kas vēršas pret valsts teritoriālo vienotību, nedrīkst būt vietas šīs valsts politikā,” teica Pavļuks, atgādinot, ka tieši Ždanoka ar domubiedriem savulaik kūdīja uz Latgales autonomiju un atdalīšanos. Visbeidzot ukrainiete Oļena Federova, pati pēc izglītības žurnāliste, aicināja stingrāk ierobežot Krievijas propagandas kanālu darbību Latvijā.

Kā novēroju, ukraiņu nevalstisko organizāciju padomus un vērtējumus visgrūtāk klausīties bija “Saskaņas centra” pārstāvim Artūram Rubikam. Kad ukraiņi uzdrošinājās ierunāties par Krievijas agresiju Krimā, viņš saniknojās pavisam un pārtrauca runātāju, pieprasīdams faktus un pierādījumus, ka Krievija būtu izmantojusi militāru spēku Ukrainā. Tas izvērtās par niknu vārdu apmaiņu, drīz pēc kuras Rubiks jaunākais komisijas sēdi pameta.

Šeit gan jāsaka, ka arī pašu ukraiņu organizāciju starpā nav vienotības, kā rast izeju no krīzes. Belincevas vadītā Ukraiņu biedrību apvienība uzskata, ka ekonomiskās sankcijas Krievijai būs tikai “oda kodiens” un daudz vairāk cietīs Latvijas iedzīvotāji. Turpretim Ukraiņu kongresa pārstāvji uzskata, ka pasaulei jādod ­stingrs pretspars šādam imperiālismam, jo pretējā gadījumā Putina apetīte tikai pieaugs. “Šeit nav īstais brīdis rēķināt, cik procentus zaudējumu sankcijas radīs uzņēmējiem. Ja nebūs stingru sankciju, tad mēs visi zaudēsim visu!” uzskata Ukraiņu kongresa pārstāve Sičko.

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. vislabāko rakstu ir uzrakstījis Edvīns Šnore par šo tēmu, ka ir jāizbeidz vienreiz tā strausa taktika attiecībā pret psrs okupācijas režīma pastrādāto noziegumu sekām.

 2. Piekrītu visiem Ukraiņu biedrības ieteikumiem. Izsaku arī ukraiņiem līdzjūtību un novēlu izturību. Man būtu tikai viens ieteikums šejienes ukraiņiem: nelietojiet krievu valodu un nesūtiet savus bērnus krievu skolās.

 3. Nu kā PAR BRīNUMUTIEK UZKLAUSĪTI LATVIJĀ DZĪVOJOŠIE UKRAIŅU BIEDRĪBU PĀRSTĀVJI!? APSVEICAMI!!! TAČU KUR VALDOŠIE BIJA VISUS ŠOS GADUS KOPŠ NEATKARĪBAS ATJAUNOŠANAS? BIJA TĀDA IECIETĪBA un “SAPRATNE”, ka tagad tālāk vairs nav kur iet!!! NEKO valdošājām partijām nenozīmēja SC uzvara Rīgas Domes vēlēšanās – viss normāli… Neko nenozīmēja un vēl joprojām NENOZĪMĒ DARBA SPĒJĪGO LATVIEŠU AIZBRAUKŠANA LABĀKA atalgojuma meklējumos!?? Valsts balsts – LAUKI ir iztukšoti, infrastruktūra tīšu prātu nolaista līdz kliņķim!?? Cerība bija uz refrendumu par valsts valodu -LATVIEŠU, BET ATKAL ČUŠ no valdības un Saeimas puses – vecās vainas NAV izārstētas…Dombrovskis lepni un ar smīnu ua lūpām žurnālistei atbildēja, ka Latvijā ESOT DEMOKRĀTIJA un katram ir TIESĪBAS braukt dzīvot, KUR viņš vēlas… Vsus gadus ļaudis ir rakstījuši, zvanījuši, izteikuiši savus viedokļus intervijās LA, bet KĀ PRET SIENU… NESAPROTU, KO TAGAD MŪSEJIE “CEPAS”??? ŠIM REZULTĀTAM TAČU BIJA AGRI VAI VĒLU JĀBŪT, par ko uztraucaties? Viss jau notiek Krimā!!! Neilgi atpakaļ bija Gruzija, kurai tika atņemtas teritorijas, BET mācības NEKĀDAS, JO TAS JAU GRUZIJĀ… Izdodam valsts naudu latviešu valodas apguvei, skolojam par valsts naudu mazākumtaitību skolu skolēnus, BET VAI VIŅI UZSKATA PAR VAJADZĪBU RUNĀT VALSTS VALODĀ??? NĒ!!!!!!!!! Notiek naturalīzācija, BET vai naturalizētie runā valsts valodā??? ĻOTI MAZS SKAITS CIENA LATVIJU UN VALSTS VALODU!!! NA visu laiku runā par uzturēšanas atļauju izsniegšanas steidzamu ierobežošanu, BET ATKAL KĀ PRET SIENU – IENĀKOT NAUDA VALSTS BUDŽETĀ!?? HOHAIDĪ AR ĀRĀ!!!VAI TAS NAV NONSENSS, ka paši valdošie savējos ignorē uz katra soļa un nepārtraukti ŅIRGĀJAS… SMIEKLI NĀK PAR ŠOBRĪDĒJO UZTRAUKUMU – VARBŪT, KA TAS TAGAD IR TIKAI KĀRTĒJAIS TEĀTRIS, lai tauta redz, ka VIŅI STRĀDĀ UN AIZTĀV LATVIJU??? Kur nauda aizsadzĪbas budžetam visus šos n-tos gadus??? KĀPĒC TĪŠU PRĀTU BURTISKI IZTRENKĀJA UN SAGRĀVA ZEMESSARDZI AR SAVĀM NOZIEDZĪGAJĀM REFORMĀM??? KĀPĒC LABIEM UN ZINOŠIEM ARMIJAS VIRSNIEKIEM ZEMĀ ATALGOJUMA DĒĻ BIJA UN IR JĀAIZIET UZ CITĀM STRUKTŪRĀM, KUR VIŅI SAŅEM SAVĀM SPĒJĀM UN IEGULDĪTAJAM DARBAM ADEKVĀTU ATALGOJUMU??? KĀPĒC TĀ VARĒJA NOTIKT UN KURŠ PAR STĀV OKLI VALSTĪ GALU GALĀ IR ATBILDĪGS VISĀ NOPIETNĪBĀ??? KĀ BĒRNUDĀRZĀ AR VALSTS PĀRVALDĪSANU NU GAN NEVAR DARBOTIES…Tā varētu turpināt un turpināt uzskaitīt tīši pielaistās kļūdas, kuru sekas var būt gaužām nepatikamas? UN ATKAL CIETĪS VIENKĀRŠIE UN NE PIE KĀ NEVAINĪGIE ĻAUDIS, kurus kurlie un aklie NESADZIRD – NAV IZDEVĪGI…RIEBJAS!!!

 4. paši, kā balsoja par zapčeliem un centriem visādiem, tā arī balsos. Tad valodu nevar iemācīties.

 5. Ukrainu bridinajums janiem loti nopietni. Latvijai vajadzigi neatlaidigi stiprinat visus aizsardzibas
  spekus.

 6. Modušies lāči pēc ziemas miega?Nav vēl acis atvēruši,bet jau spriež par politiku?ES lišķība ir lipīga.
  Ukraiņi sacēlās pret Janukoviča bandām un valsts izlaupīšanu.
  Toties ES un ASV poitologi iejaucās procesā un neļāva ukraiņiem atbrīvoties no likumīgajiem zagļiem .ASV neieguva Kubu № 2.
  ES un NATO interese par Ukrainu plakusi.Nav vairs cerēto ostu,placdarma pie Krievijas robežām.5.miljardi izkūpējuši degošo riepu dūmos.ES vēl sola kaut ko inerces dzīta.
  Vācija jau atteikusies no Krievijas blokādes.
  Krievija atgrieza Hruščova dāvanu.
  Kādēļ Latvija nevēlas Abreni atgriezt?NATO un ES –PRET? Tad jau kakla kungi jāklausa.

 7. maskali;nevarat,iemacities,nevenu.svesvalodu,salmupauri,

 8. Ukraina mums skaidri parādīja, ka okupācijas režīma pastrādāto noziegumu seku nenovēršana ir bīstama, jo krievijas impērija tēmē tieši tur, kur šīs sekas ir vissmagākās un izmanto tās pret valsti un valstnāciju.

 9. Tēma nopietnām pārdomām!!!!!!

 10. Ukraiņi tā arī nav sapratuši, ka izšķirošais nav Krievijas pasu dalīšana, bet gan šis masas fiziska klātbūtne Latvijā (Ukrainā) . Turklāt, paši Ukraiņi tikai tagad ierunājās pret Krivijas impērisko politiku, bet daudzi no viņiem līdz šim papildināja krievvalodīgo rindas, bija SC elektorāts un atbalstīja krievu valodas nostiprināšanos. Pa tiekoties Saeimas komisijas sēdē nelietoja latviešu valodu, kas arī raksturo viņu pozīciju.

 11. Naivis Kvadrātā Atbildēt

  Latviešiem jāatbalsta ukraiņu protestus un demonstrācijas pret Putekli un kremli Krimas okupācijas sakarā

 12. Paldies, Oksana, par Tavu stāju! kādreiz mācīju Tevi medskolā, nu varu ar T lepoties!

Draugiem Facebook Twitter Google+