Kultūra
Teātris un kino

Līdz ar oktobri sākas “Patriarha rudens” 0

Publicitātes foto

Pirmdien, 2. oktobrī, sākas un līdz 8. oktobrim norisināsies ikgadējais Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) organizētais Skatuves mākslas festivāls “Patriarha rudens”, kas nu jau 8. gadu pēc kārtas izrādīs jauno teātra, audiovizuālās mākslas un laikmetīgās dejas horeogrāfijas studentu rudens ražu, LA.lv uzzināja LKA.

Festivāla atklāšana, turpinot ikgadējo tradīciju, šogad notiek 2. oktobrī plkst. 11 Āgenskalna tirgū, pulcinot Latvijas Kultūras akadēmijas vadību un docētājus, festivāla dalībniekus un viesus, kultūras un mākslas nozares pārstāvjus un ikvienu interesentu, lai kopā pēc festivāla atklāšanas dotos uz Latvijas Kultūras akadēmijas Eduarda Smiļģa Teātra muzeju, kurā svinīgi tiks pacelts festivāla karogs.

Šogad festivāla skatē ar saviem diplomdarbiem piedalīsies desmit Latvijas Kultūras akadēmijas 2016./2017. studiju gada absolventi gan bakalaura līmeņa Dramatiskā teātra režijas mākslas apakšprogrammā, gan maģistra līmeņa Teātra mākslas apakšprogrammas režisori un laikmetīgās dejas horeogrāfi. Starp dalībniekiem četri Māras Ķimeles audzēkņi.

Skates radošos darbus vērtēs un savu viedokli festivāla noslēguma apaļā galda diskusijā izteiks ekspertu komisija, lai vienam no jaunajiem māksliniekiem festivāla noslēgumā pasniegtu balvu – Pētera Pētersona petrolejas lampu no režisora vērienīgās petrolejas lampu kolekcijas, kā arī iespēju iestudēt Valmieras drāmas teātrī kādu izrādi 2017./2018. gada sezonā, ja vien kādam no jaunajiem māksliniekiem izdosies festivālā sevi spilgti apliecināt.

Ārpus skates festivālā iekļauts “Patriarha rudens 2015” un “Patriarha rudens 2016” laureāta Toma Treiņa bakalaura darbs “Zilā” Latvijas Nacionālajā teātrī, kā arī Latvijas Kultūras akadēmijas absolventa režisora Edgara Niklasona sadarbībā ar šī brīža Dramatiskā teātra aktiera mākslas 3. kursa studentēm Unu Eglīti un Elizabeti Skrastiņu tapusī vizuālā teātra izrāde “Gājiens vienalga pašam”.

Šogad īpašu programmu bērniem piedāvās Latvijas Kultūras akadēmijas Dramatiskā teātra aktiera mākslas ar specializāciju leļļu teātra mākslā 3. kursa studenti un Laikmetīgās dejas horeogrāfijas 3. kursa studenti, izrādot pasaku izrādes “Zīmējumi upē” un “KASTE notiek?”. Izrādes tika iekļautas ciklā “Pasakas Latvijas bērniem” kā viena no aktivitātēm Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “Latvijai 100” atbalstītajā projektā “LATVIJAI 200. Latvijas Kultūras akadēmijas futūrisma manifests”. Uz šīm izrādēm īpaši aicinām pirmskolas un sākumskolas vecuma bērnus, kā arī, ikvienu interesentu.

Kā jau katru gadu, festivāla neatņemama sastāvdaļa ir starptautiska pieredzes apmaiņa. Šogad festivālā gaidāmi ciemiņi no Čehijas. Prāgas Teātra akadēmijas Teātra fakultātes (KALD DAMU) bakalaura studentu diplomdarba izrāde “ADA” veidota, iedvesmojoties no angļu matemātiķes un rakstnieces Adas Lavleisas (Ada Lovelace) personības, kura tiek uzskatīta par pasaulē pirmo programmētāju.

Latvijas Kultūras akadēmijas un Mākslas akadēmijas jaunajiem māksliniekiem pievienosies arī Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas studenti un absolventi, izrādot operas “Sniegbaltīte” kamerversiju diriģenta Artūra Gaiļa vadībā.

Tradicionāli festivālā iekļauta arī audiovizuālās mākslas studentu īsfilmu skate kinoteātrī “Splendid Palace”. Šogad Latvijas Kultūras akadēmijā filmu mākslas studijas absolvēja gan bakalaura, gan maģistra studenti. 5 filmu izlase apliecinās jauno režisoru, operatoru, montāžas režisoru, kā arī producentu profesionālās iemaņas un savu neparasto pasaules redzējumu.

Savukārt zināšanas jaunie teātra speciālisti varēs smelties Leļļu un objektu teātra meistardarbnīcā, kura notiks no 3. līdz 8. oktobrim Latvijas Kultūras akadēmijas Teātra mājā “Zirgu pasts”. Tāpat Latvijas Kultūras akadēmija sadarbībā ar teātra festivāliem “Zelta maska” un “Zelta maska Latvijā” rīko krievu teātra kritiķes, pētnieces un kuratores Kristīnas Matvienko lekciju – semināru ciklu LKA studentiem un atklāto lekciju plašai auditorijai par aktualitātēm Krievijas teātrī šodien.

LA.lv