×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
8. jūlijs, 2013
Drukāt

Lieluzvedumā “Tēvu laipas” reizē uzstājas desmit tūkstoši dejotāju

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Svētki beidzot klāt! Tā pirmajā no četriem lielkoncertiem, rāmi veroties plašajā deju laukumā, varēja teikt XXV Vispārējo dziesmu un XV Deju svētku deju lieluzveduma “Tēvu laipas” virsvadītāji Jānis Purviņš un Jānis Ērglis, kuri šim mirklim bija gatavojušies piecus gadus.

 

Svelmainie saules stari nebiedēja nedz 603 deju kolektīvu 14 764 dejotājus, nedz tūkstošiem skatītāju – tribīnes līdz augšai pilnas.

“Pieaugušo” deju svētku pulkā pirmoreiz savu uznācienu gaidīja arī Laima (18) un Katrīna (17) no Lubānas kultūras nama jauniešu deju kolektīva “Žuburi”. Viņām garā mēģinājumu laika nogurums pazudis, jo tas ir pienākums – būt daļiņai no lielā rakstu zīmju vijuma. Maļinovas pagasta jauniešu deju kolektīva “Druvāni” vadītāja Antra Dombrovska vairs neuztraucas par saviem jauniešiem – vai sajutīs tradīciju, jo nu skaidri redzams, ka saliedētībā veidojas iekšējs patriotisms. Turpat līdzās Tija, Maija, Lija un Vineta no Toronto deju grupas “Daugaviņa” sajūsminās – lieliska sajūta būt kopā ar tūkstošiem dejotāju un skatītāju.

Kāda blakussēdētāja priecājas – labi, ka programmiņā lasāmi katras dejas zīmju tulkojumi. Skatītāji, kas runā gan latviešu, gan angļu, franču, vācu, krievu un japāņu mēlēs, aktīvi aplaudē jautrajām dejām – nerātnajam auglības dancim “Gailis un vista”, arī “Kur tu augi, daiļa meita”. Vētrainas ovācijas pāršalc tribīnes, atkal skatot Ulda Žagatas slaveno “Aiz ezera augsti kalni”. Svētku virsvadītājs Gints Baumanis atzīst, ka gandarījums ir milzīgs! “Jaunieši, gandrīz bērni, pusotrā stundā ir sapratuši, ko mēs te, dullie, gribam!” Bet Māra Simsone, deju virsvadītāja no Kanādas, piebilst – ir piepildījies viņas sapnis veidot savu deju senioriem.
Laipas4_KM_4

Tveices nesaudzētajiem dejotājiem un skatītājiem pēkšņi talkā nāk arī pati daba. Stūrainās saules zīmes gredzenos, skanot “Mūžam citas nemīlēšu”, Daugavas stadionu pāršalc stihiskas lietus šaltis. Skatītāji smiedami mūk aizsegā, bet deju laukumā vienā mirklī līdz kaulam izmirkuši 109 vidējās paaudzes deju kolektīvi. Koncerta zīmju rakstu mākslinieks Valdis Celms, tērpies kā senatnes krīvs, smaidot tulko debesu zīmes – Pērkona tēvs pieņēmis programmu un devis svētību!

Smaids nenozūd arī no svētku režisores Māras Ķimeles sejas, pat ja karstuma dēļ mazliet pievīlusi tehnika – Reiņa Suhanova projektētie lielie latvju spoguļraksti stadiona malā atsacījās kustēties, kā bija iecerēts.

“Globāli slavens sarīkojums, fantastiski, kino režisori no visas pasaules te varētu braukt un filmēt,” kāpjot no tribīnēm, sajūsmā ir senioru pāris Oskars un Mētra Pētersoni no Vašingtonas. Aktieri Vilis un Zane Daudziņi šoreiz vērojuši, kā dejotāju pulkā braši turas abu dēls Kārlis. Zane no jauniešu deju kolektīva “Teiksma” purina slapjās drēbes un smej par dejotāja likteni – uz laukuma dejojot, skaistos rakstus un zīmes nekad neredz, tomēr skudriņas tāpat iet cauri. Sirmā rīdziniece Līvija pēc koncerta teic – septiņas stundas biļešu rindā bijušas tā vērtas. Berlīniete Stefānija saka: neko līdzīgu nekur pasaulē redzējusi neesot.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+