Kultūra
Mūzika

Maestro Zubins Meta un pianisma zvaigznes Jūrmalā0

Publicitātes foto

Festivālā “Rīga Jūrmala” Dzintaru koncertzālē būs divkārša iespēja baudīt pasaulslavenā diriģenta Zubina Metas vadītā Izraēlas Filharmonijas orķestra sniegumu – 24. augustā Bēthovena un Mālera mūzikā kopā ar izcilo pianistu Mariju Peraiju, bet 25. augustā – Rahmaņinova un Berlioza skaņās kopā ar talantīgo mūsdienu pianisma zvaigzni Juidzju Vanu.

Izraēlas filharmonijas orķestris kopš tā dibināšanas 1936. gadā iekarojis stabilu vietu pasaules izcilāko orķestru virsotnē un jau daudzus gadus regulāri uzstājas pasaules prestižākajās koncertzālēs un festivālos. Iepriekš orķestris Dzintaru koncertzālē viesojās 2015. gadā, kad tā vadībā tāpat kā šoreiz stājās maestro Zubins Meta. Indijā dzimušais diriģents bijis mākslinieciskais vadītājs Monreālas simfoniskajam orķestrim, Losandželosas un Ņujorkas filharmonijas orķestriem. Kā mākslinieciskais vadītājs vai padomnieks darbojies arī Bavārijas Valsts operā un Florencē notiekošajā festivālā “Maggio Musicale Fiorentino“. Viņš ir goda biedrs Vīnes Valsts operā un Bavārijas Valsts opernamā, goda diriģents Vīnes filharmonijas, Minhenes filharmonijas, Losandželosas filharmonijas, Bavārijas Valsts un “Teatro del Maggio Musicale Fiorentino” orķestrī, viņa apbalvojumu saraksts ir neaptverami garš. 1969. gadā maestro Zubins Meta tika iecelts par Izraēlas filharmonijas orķestra muzikālo padomnieku, bet 1981. gadā orķestris viņam piešķīra mākslinieciskā vadītāja titulu uz mūžu. Šo gadu laikā maestro kopā ar Izraēlas filharmonisko orķestri ir atskaņojis vairāk nekā 3000 koncertu visos pasaules kontinentos.

Pirmā koncerta solists Marijs Peraija Latvijā viesosies pirmoreiz. Daudzām pianistu paaudzēm viņš ir bijis interpretāciju etalons – ierakstos klausīts, apbrīnots un atdarināts. Pianists ir muzicējis nozīmīgākajās pasaules koncertzālēs un festivālos kopā ar izcilākajiem orķestriem un diriģentiem. Viņš ir arī orķestra “Academy of St Martin in the Fields” galvenais viesdiriģents un kopā ar to koncertējis ASV, Eiropā, Japānā un Dienvidaustrumāzijā. 2019. gadā Mareja Peraijas koncertceļi ved turnejās Eiropā, Amerikā un Āzijā. Kopā ar Z. Metu un viņa vadīto orķestri pianists atskaņos Bēthovena Ceturto klavierkoncertu – darbu, kurā iemiesots improvizācijas gars.

Cits – mūsdienīgāks – raksturs gaidāms koncertā 25. augustā, kad soliste būs mūsdienu pianisma zvaigzne, Pekinā dzimusī pianiste Juidzja Vana (1987). Mūziķe studējusi Kērtisa Mūzikas institūtā Filadelfijā, bet Starptautiskajā apritē J. Vana nonāca 2007. gadā, kad Bostonas simfoniskā orķestra un diriģenta Šarla Dituā koncertā aizstāja Martu Argeriču. Jau pēc diviem gadiem viņa noslēdza ekskluzīvu līgumu ar “Deu­tsche Grammophon”, un kopš tā laika arī viņas ieskaņojumi ir veicinājuši iekļaušanos pasaules pianistu elitē. Šosezon Juidzja Vana būs Kārnegija zāles, Vīnes koncertnama un Luksemburgas filharmoniskā orķestra rezidences māksliniece. “Tehnisks vieglums, krāsu spektrs un nevaldāms spēks vienmēr ir bijis pārsteidzošs, tomēr šodien tajā jaušams arvien lielāks dziļums, kas acumirklī un neizbēgami ievelk katra komponista pasaulē,” par mūziķi rakstīja “Financial Times”. Koncertā kopā ar Juidzju Vanu izskanēs viens no visbiežāk atskaņotajiem Sergeja Rahmaņinova opusiem – Trešais klavierkoncerts, viens no grūtākajiem klavierkoncertiem, kas no izpildītāja prasa nevainojamu tehniku un muzikalitāti. Skanēs arī Hektora Berlioza “Fantastiskā simfonija”.

 

Zubina Metas un Izraēlas Filharmonijas orķestra koncerti:

24. VIII 19.00 Dzintaru koncertzālē, solists Marijs Peraija (klavieres)

25. VIII 19.00 Dzintaru koncertzālē, soliste Juidzja Vana

LA.lv
JD
Jūlija Dibovska
Kultūra
“Koks mirstot nesaudzēs bendi.” Sandras Ratnieces dzeja
22 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
Oktobrī rīko vērienīgu dizaina notikumu
22 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
FOTO, VIDEO: Latvijas labāko mežradznieku satikšanās uz “Lielā dzintara” skatuves
23 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

GS
Gundega Skagale
Dabā
Latvijā izstrādāts depozīta automāts, kas darbojas ar mākslīgā intelekta palīdzību 1
9 stundas
LE
LETA
Dabā
Izplatīts dzeltenais brīdinājums par stipru lietu
22 minūtes
LE
LETA/LA.LV
Sports
VIDEO: Latvieši iemet divus pirmos vārtus sezonā, “Dinamo” ar raksturu izrauj uzvaru
8 stundas
LE
LETA/LA.LV
Latvijā
“Process reizēm ir emocionāls.” Koalīcijas partneri sola atbalstu pašvaldību reformas turpināšanā 1
11 stundas
PL
Pēteris Leiškalns*
Ekonomika
Pēteris Leiškalns: Šādā veidā svaidīties ar naudu nedrīkst! Tas ir amorāli!
37 minūtes