×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.7°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
18. augusts, 2015
Drukāt

Kaimiņš dzīvokli trīsstāvu mājā nolēmis izīrēt mājdārziņam. Vai var celt pretenzijas?

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

“Trīsstāvu mājā viens no dzīvokļa īpašniekiem, kuram pieder četristabu dzīvoklis pirmajā stāvā, nolēmis to izīrēt mājdārziņam, ko apmeklēs 10 bērnu. Šo lēmumu viņš pārējiem dzīvokļu īpašniekiem paziņoja kā faktu, neprasot mūsu atļauju vai piekrišanu. Mums pret mājdārziņu ir iebildumi. Šajā dzīvoklī deklarēts viens cilvēks, un maksu par atkritumu izvešanu rēķina vienam cilvēkam. Bērni trokšņos un traucēs kaimiņiem. Mūsu mājai piesaistīts neliels zemesgabals, nav rotaļu laukuma un vietas bērnu pastaigām. Ja vienā dzīvoklī notiek komercdarbība, vai mājai nepalielinās nekustamā īpašuma nodokli? Kādas ir pārējo dzīvokļu īpašnieku tiesības šajā situācijā?” vēstulē “Praktiskajam Latvietim” rakstīja INTA CARNIKAVĀ.

Carnikavas novada domes Finanšu vadības nodaļā skaidro, ka par dzīvokli, kurā tiek veikta saimnieciskā darbība, jāmaksā lielāks nekustamā īpašuma nodoklis. Dzīvokļa īpašniekam jāuzraksta iesniegums pašvaldībai, informējot, ka veiks saimniecisko darbību. Tad par viņa dzīvokli un viņam piederošo mājas kopīpašuma domājamo daļu pašvaldība aprēķinās lielāku nodokli – 1,5% pašreizējo 0,2% vietā. Nekustamā īpašuma nodoklis par zemi paliks tāds pats. Pārējiem mājas dzīvokļiem nodokli nepalielinās.

Jurists, dzīvokļu īpašnieku un īrnieku tiesību biedrības “Ausma” valdes loceklis Klementijs Rancāns skaidro, ka pārējie dzīvokļu īpašnieki nevar iebilst pret to, ka kādā dzīvoklī pieskatīs bērnus. Dzīvoklī nedrīkst trokšņot pēc plkst. 23, bet tad bērni tur vairs neatradīsies.

Ar pārējiem dzīvokļu īpašniekiem jāsaskaņo, piemēram, iecere pārbūvēt dzīvokli, ja tiks veiktas pārmaiņas arī mājas ārsienā, jo tā ir kopīpašums. Ja dzīvokļa īpašnieks uzliks otru izlietni un otru tualetes podu, viņam tas ar pārējiem dzīvokļu īpašniekiem nav jāsaskaņo.

Ja mājdārziņu apmeklē mazuļi, kuri lieto pamperus, atkritumu būs krietni vairāk. Pašreizējā kārtība nosaka, ka maksu par atkritumu izvešanu rēķina proporcionāli dzīvoklī deklarētajam cilvēku skaitam. Taču dzīvokļu īpašnieki ar kopsapulces lēmumu var noteikt citu kārtību un nolemt, ka turpmāk dzīvoklim, kurā tiek pieskatīti vairāki bērni, maksu par atkritumu izvešanu rēķinās par lielāku cilvēku skaitu.

Izglītības kvalitātes valsts dienesta Licencēšanas un reģistra departamenta vecākā eksperte Jana Veinberga informē, ka līdzās bērnu pieskatīšanas vietai var arī nebūt rotaļu laukuma. Tādā gadījumā bērniem jānodrošina aktivitātes citā sakoptā, viņiem drošā un pieejamā teritorijā. Pašvaldībai ir tiesības izvērtēt pakalpojuma sniedzēja darbības atbilstību Ministru kabineta noteikumiem. Ja tie netiek ievēroti, pašvaldība var ziņot Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijai, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam, Veselības inspekcijai vai Pārtikas un veterinārajam dienestam.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+