Praktiski
Mājas

Mājoklī jāmaina vai jāpārvieto caurules? Padomi, tās izvēloties un lodējot0

Foto-Shutterstock

Remontējot dzīvokli, bieži vien nākas mainīt vai pārvietot apkures vai ūdensvada caurules. Vēl pirms gadiem divdesmit plaši izmantoja čuguna vai tērauda caurules, ko savstarpēji sametināja vai kam veidoja vītņveida savienojumus, bet tagad visbiežāk lieto polipropilēna caurules, kuru montāžu iespējams veikt pašu spēkiem.

Liela izvēle

– Veikalos pieejams ļoti plašs polipropilēna cauruļu un to savienojošo elementu klāsts. Pērkot nekādā gadījumā nedrīkst vadīties tikai pēc lētākās cenas. Daudz svarīgāk ir izvēlēties materiālus, kas vislabāk piemēroti konkrētās cauruļu sistēmas montāžai. Pretējā gadījumā būs iztērēti līdzekļi, bet sistēma deformēsies, tecēs vai pat pārplīsīs, – skaidro SIA “KMT Projekts” valdes loceklis Māris Stiprais.

Ir nopērkamas caurules 16–110 mm diametrā, bet īsto izmēru nosaka pēc pārvietojamā šķidruma daudzuma. Pieredze liecina, ka, ierīkojot apkuri vai ūdensvadu dzīvoklī vai privātmājā, parasti izvēlas līdz 40 mm diametra caurules. Resnākas tiek dēvētas par maģistrālajām, un tām ir īpaši montāžas paņēmieni, ko labāk uzticēt profesionāļiem.

Krāsai ir otršķirīga nozīme

Caurules mēdz atšķirties pēc krāsas, tomēr tai ir nozīme tad, ja cauruļvadi būs redzami. Piemēram, apkures ierīcēm pievienotas baltas caurules istabas interjerā izskatīsies labāk nekā koši zaļas.

Savukārt krāsainās līnijas gan vēsta par cauruļu tehniskajām īpašībām. Piemēram, zila svītra liecina, ka caurule paredzēta tikai aukstajam ūdenim, sarkana – par to, ka caurule spēj izturēt augstāku temperatūru. Tomēr šāds marķējums bieži vien ir nepietiekams, bet daļai cauruļu tāda vispār nav.

Daudz svarīgāks ir teksta marķējums. Starptautiskais apzīmējums polipropilēna caurulēm ir PPR. Taču sastopami arī apzīmējumi PPRC, PP-H, PP-B un citi.

Būtiski atcerēties, ka caurules atkarībā no pieļaujamā spiediena un šķidruma temperatūras iedalāmas četrās grupās.

PN-10. Caurules paredzētas spiedienam līdz 1 MPa vai 10,2 bar. Tās domātas aukstā ūdens apgādei. Šīs arī ir vislētākās caurules.

PN-16. Caurules paredzētas spiedienam līdz 1,6 MPa vai 16,3 bar. Aukstā un karstā ūdens apgādes ierīkošanai tās izmanto visbiežāk, tomēr karstā ūdens temperatūra nedrīkst pārsniegt +60 °C.

PN-20. Caurules paredzētas spiedienam līdz 2 MPa vai 20,4 bar. Tās izmanto aukstā un karstā ūdens apgādei, ja karstā ūdens temperatūra nepārsniedz +80 °C. Šīs caurules nav piemērotas apkures sistēmās, kur iespējami hidrotriecieni.

PN-25. Caurules paredzētas spiedienam līdz 2,5 MPa vai 25,5 bar. Var izmantot centrālajā ūdensapgādē un apkures sistēmās ar darba temperatūru +90…+95 °C. Šīs ir visizturīgākās un visdārgākās caurules.

Lai gan polipropilēna caurulēm ir daudz priekšrocību, ir arī kāds būtisks trūkums – sasilstot tās ievērojami pagarinās. Aukstā ūdens caurulēm, kas visbiežāk paslēptas ēkas konstrukcijās, tas nav tik būtiski, turpretī karstajam ūdenim un apkurei domātās caurules var izliekties, deformēties, tām var rasties iekšējie spriegumi, kas samazina cauruļu kalpošanas laiku.

Caurules ar armējumu

Lai pēc iespējas samazinātu augstas temperatūras ietekmi un caurules izplešanos, mēdz izmantot īpašu armējumu. Tas var būt izgatavots gan no stikla šķiedras, gan alumīnija. Turklāt alumīnija armējums vienlaikus ir siltumizolācijas materiāls un barjera pret skābekļa molekulu difūziju.

Stikla šķiedras armējums parasti izvietots caurules sieniņas vidū, un tas salodēšanu neietekmē, bet caurulēm ar alumīnija armējumu jāievēro īpaša lodēšanas secība.

Caurules marķējuma piemērs: PP-R SDR 6 40*6,7 PN 20 EN ISO 15874. DIN 8077.8078.

Šajā gadījumā marķējums PP-R rāda, ka caurule izgatavota no viena slāņa polipropilēna (caurules ar stikla šķiedras armējumu apzīmē PPR-FG-PPR, bet caurules ar alumīnija armējumu PPR-AL-PPR). SDR 6 ir koeficients, kas rāda ārējā diametra un sieniņu biezuma attiecību. 40*6,7 – caurules diametrs un sieniņu biezums. PN 20 – caurules tips atkarībā no spiediena. EN ISO 15874. DIN 8077.8078 – starptautisko standartu uzskaitījums, kam caurule atbilst.

Visiem cauruļu veidiem tiek ražoti ļoti daudzi savienotājelementi, līkumi, pārejas no viena diametra uz citu. Krānus un filtrus ielodē tieši caurulēs, neizmantojot pārejas un vītņu savienojumus. Vislabāk vienam projektam izvēlēties viena ražotāja materiālus.

Kā pareizi salodēt

Polipropilēns ir termoplastisks. Tātad sasilstot tā struktūra kļūst mīksta. Savienojot divus vienādi uzkarsētus fragmentus, notiek materiāla savstarpēja sajaukšanās. Atdziestot polipropilēna īpašības nemainās, un, ja viss izdarīts pareizi, veidojas monolīta detaļa.

Polipropilēna caurules visbiežāk salodē, izmantojot speciālas muftas, kuru iekšējais diametrs ir nedaudz mazāks kā caurules ārējais diametrs, un nesakarsējot abas detaļas nav iespējams savienot vienā.

Muftu un cauruli ievieto speciālā lod­āmurā, kurā līdz noteiktai temperatūrai sakarsē muftas iekšējo un caurules ārējo slāni. Svarīgi izvēlēties karsēšanas laiku, lai visa caurule un mufta nekļūtu mīksta. Abas detaļas vienlaikus izņem no sildītāja un ar nelielu spēku ievieto vienu otrā līdz atdurei. Kad savienojums atdzisis, lodējums ir gatavs.

Pastāv iespēja polipropilēna caurules savienot aukstā veidā, izmantojot līmes, kurās ir īpašs spēcīgs šķīdinātājs (125 ml līmes maksā 4–6 eiro). Apstrādājot savienojuma vietu ar līmi, materiāls kļūst mīksts. Šķīdinātājs ātri iztvaiko, un sākas polimerizācija. Līmēto savienojumu izmantošanai ir visai daudz ierobežojumu, tāpēc šis savienošanas veids vairāk piemērots polivinilhlorīda caurulēm, kas nav tik termoplastiskas.

Nepieciešamie darbarīki

Lai darbu paveiktu, vajadzīgs īpašs lod­āmurs cauruļu savienošanai. Šāda instrumenta cena ir atkarīga no ražotāja un komplektācijas. Lētākie modeļi maksā, sākot no 55 eiro. Komplektā ar lodāmuru tiek pārdotas arī speciālas galvas – katram cauruļu diametram sava. Privātmāju saimnieki šādu lodāmuru parasti iekļauj saimniecībā nepieciešamo darbarīku arsenālā, taču ierīci var arī iznomāt.

Cauruļu griešanai vajadzīgas īpašas šķēres, lai griezums būtu taisns un līdzens. Protams, var izmantot arī metālam domāto zāģīti, taču darbs nebūs tik kvalitatīvs. Vēl jāiegādājas mērlente, marķieris vai zīmulis un leņķmērs. Ja paredzēts lodēt caurules ar alumīnija armējumu, nepieciešams speciāls griezējs, ar ko notīrīt metāla slāni.

Lodējot jāatceras, ka caurules ne tikai jāattīra no putekļiem un jānoslauka sausas, bet arī jāattauko ar spirtu saturošu šķīdinātāju. Nevajadzētu izmantot acetonu vai analoģiskus šķīdinātājus, jo polipropilēns nav pret tiem noturīgs. Savienojuma vietas kādu brīdi ir karstas, tāpat sakarsis ir lod­āmurs, tāpēc jāuzvelk piemēroti darba cimdi. Darba vietā jānodrošina arī laba ventilācija. Polipropilēnam sakarstot, izdalās gāze ar asu smaku, un tās ilgstoša ieelpošana ir kaitīga.

Darba gaita

Sākot darbu, jāsaprot, ko tieši plānots izgatavot, tāpēc nepieciešama rūpīgi izveidota shēma. Tā jāņem līdzi uz veikalu, lai kādu detaļu neaizmirstu tirdzniecības vietas plauktā. Ja nav veikta telpas iekšējā apdare, shēmu reālajos izmēros vēlams pārzīmēt uz sienas, bet cauruļu garumu varēs izmērīt dabā.

Lielāko daļu savienojumu ieteicams izdarīt ērtā vietā – uz darbgalda, pēc iespējas samazinot to savienojumu skaitu, kas jāizveido tieši darba vietā.

Kad lodāmurs ieslēgts, tam jāsasilst līdz aptuveni +260 °C. Lodāmura darba temperatūra nav saistīta ar caurules izmēru!

Kad nogrieztas nepieciešamā garuma caurules, uz tām ar zīmuli vai marķieri atzīmē sakarsējamo virsmu garumu. Vēl viena atzīme rāda caurules un muftas savstarpējo stāvokli.

Kad lodējamās virsmas sakarsētas, tās nekavējoties jāsavieno. Ja viss izdarīts pareizi, savienojuma vietā izveidosies neliels, apmēram 1 mm augsts, līdzens valnītis. Pēc detaļu savienošanas jācenšas tās aptuveni desmit sekundes noturēt nekustīgi.

Karsēšanas un atdzišanas aptuveno laiku var aplūkot tabulā. Lai pārliecinātos par karsēšanas laiku, ieteicams materiālu iegādāties ar nelielu rezervi un izmēģināt savienojumu veidošanu. Pārkarsējot caurules iekšpusē veidosies liels liekā materiāla gredzens, kas traucēs ūdens plūsmai.

 

LA.lv