×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.3°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Pirmdiena, 23. jūlijs, 2018
12. janvāris, 2017
Drukāt

Valdis Krastiņš: Mazas tautas gudrība ir nepieļaut kļūdīties varai (6)

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Valdis Krastiņš, bijušais vēstnieks

“Mākonim, kurš teju, teju nogulsies pāri Savienotajām Valstīm, es neredzu sudraba maliņu.” Šos vārdus nupat teicis visā pasaulē pazīstamais amerikānis Džozefs Stiglics – ekonomists, domātājs, Nobela prēmijas laureāts. Atliek viņam piekrist, domāju, ka kļūdās tie, kuri Trampa prezidentūru sveic kā Latvijai labvēlīgu norisi. Bet lai nu Amerika tiek pati ar sevi galā. Mēs esam Eiropā.

Eiropas Savienība saņēmusi no Lielbritānijas pamatīgu spērienu. Briselē neviens – atkārtoju, neviens! – īsti nezina, ko darīt tālāk. Fiktīvā likumdevēja ES Parlamenta priekšsēdētājs Šulcs atstāj savu amatu; Eiropas Komisijas prezidentam Junkeram vispār nav ideju, un ārlietu virzītāja Mogerīni ieslīgusi politkorektā pļāpāšanā.

Tā sauktā Višegradas valstu grupa ar Ungārijas Orbānu priekšgalā veido priekšstatu par ES kā kaut ko naidīgu nacionālajām interesēm. Piedevām Francija gatavojas vēlēšanām, kas var izmainīt šīs valsts pamatnostājas – līdz šim proeiropeiskas. Kāda šajā nenoteiktībā ir mūsu vieta, Latvijas intereses?

Līdz šim esam klusējuši, droši vien nogaidot notikumu tālāko attīstību. Tomēr ilgi vairs gaidīt nevar. Jā, esam maza valsts, tomēr varam gūt sabiedrotos, veidot savu, nacionālajām interesēm atbilstošu politiku.

Patīk tas vai ne, bet ES saglabāšana, pārveidošana un piemērošana jaunajiem apstākļiem ir Latvijas vissvarīgākā interese. Te vairs nav runas par liberālismu vai antiliberālismu un citiem ideoloģiskiem smalkumiem – mums jācīnās par mūsu neatkarības saglābšanu. “Vadošu” norādījumu kādu laiku vairs nebūs ne no Briseles, ne no Vašingtonas. Atliek tiem, kuri to vēlas, rīkoties, lai tādi nenāktu no Maskavas.

Šajos, manuprāt, jau reāli esošajos karalaika apstākļos svarīga ir katra pilsoņa nostāja un rīcība. Nupat Ministru prezidents Kučinskis izteicies, ka mazas tautas gudrība ir nepieļaut kļūdīties varai. Ieklausīsimies! Un rīkosimies.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. Hihi! 🙂 Beidzot varēsiet visi legāli beigt melot.

  2. Vairākums jau ir aizmirsis, kā vēl Bleira Lielbritānija cīnījās par ES modernizāciju. Tad lielākie Bleira oponenti bija Francija, kura negribēja
    zaudēt milzīgos maksājumus zemniekiem no ES. Latvijai tad pieslējās Francijai. Tā ES palika stagnējoša un bezperspektīva apvienība. Tad Blērs “izmeta ” pēdējo argumentu: Indijā gadā tiek aizstāvēts 2 reizes vairāk doktora disertāciju nekā visā Eiropā kopā. Gudrie briti (ne politiķi!) nolēma iet uz priekšu un pameta “vakarējos “. Pareizi izdarīja.

  3. Baltijas Valstis , Polija , Rumanija , Bulgarija , Cehija ir panakusas ,ka NATO beidzot ir pamodies . Pat ASV kongresa regulari runa par Baltijas valstim un Poliju . Rumanija un Polija pat uzbuveja un vel buve pretrakesu sistemas .

  4. Krastiņa kungs savukārt ir iegrimis trauksmainā pļāpāšanā, dažos teikumos iezīmējot Eiropas savienības vadības vājumu, bet to nesniedzot konkrētus ieteikumus. Jā, kā mazai valstij Latvijai ir izdevīgas spēcīgas starptautiskas institūcijas, tai skaitā ANO, ES un NATO. Bet Latvijas iespējas tās kaut kā ietekmēt šķiet visai nelielas. Droši vien, Eiropas savienība būtu jāreformē, jo daudz kas, ko tā dara vai šķiet darām izraisa riebumu tik daudzos cilvēkos. Racionāli būtu iet federealizācijas ceļu, mēģinot izveidot faktiski vienotu Eiropas valsti, bet pret to iestāsies visu valstu nacionālās elites, jo cīnīsies pret savas ietekmes mazināšanos. Tagad ir muļķīgi pārmest Junkeram, ka viņam nav ideju, jo viņš jau ES neko nepārstāv, kā vien dažus tūkstošus eirobirokrātu. Tik un tā savienības nākotni pa lielam noteiks Vācija un Francija.

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Sportiskākais dzīvnieks

Latvijas Futbola federācija (LFF) trešdien prezentēja valstsvienības jauno logo, formas un talismanu vilka veidolā. “No šodienas būsim vilki un ar šo dzīvnieka simbolu gribam uzsvērt kopības sajūtu,” sacījis LFF prezidents Kaspars Gorkšs. Interesanti, ka par savu simbolu vilku izvēlējusies arī Latvijas Volejbola federācija, kas nupat aicinājusi atbalstīt volejbola valstsvienību, nopērkot tās kreklu ar vilka attēlu.

Kuru no šiem jūs gribētu par Valsts prezidentu?
Draugiem Facebook Twitter Google+