×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
10. oktobris, 2012
Drukāt

Mēs nākam paust


Savā 27. gadskārtā mūzikas un mākslas festivāls “Bildes” aicina uz astoņiem koncertiem, kas no 14. līdz 16. oktobrim, kā arī 27. oktobrī notiks Lielajā ģildē, bet no 1. līdz 3. novembrim norisināsies Rīgas Kongresu namā. Pēc tradīcijas atsevišķos koncertos uzstāsies folkmūziķi un blūzmeņi, festivāla veterāni, jaunās un ne tik jaunās grupas, kā arī vienreizēji kopprojekti.

 

Jau tagad tirdzniecības centrā „Spice Home” atklāta „Bilžu” vasaras nometnē tapusī mūziķu un mākslinieku darbu izstāde „Maska – kas aiz tās?”.

 

Festivālu „Bildes” tradicionāli atklās folkmūzikas koncerts komponista un mūziķa Valta Pūces vadībā. Tija Auziņa, „Bilžu” ilggadējā saimniece, šo koncertu dēvē par unikālu pašmāju folkmūzikas koncentrātu četru stundu garumā, kurā dziesminieki pulcējas, lai izdziedātu gan iemīļotās, gan tautā populārās dziesmas. Koncerta materiāls tikšot iemūžināts DVD formātā, kas „Bilžu biroja” paspārnē nākšot klajā nākamgad.

Latvijas bardi, folkmūziķi un dziesminieki kā allaž uzstāsies kuplā skaitā – muzicēs Ieva Akuratere, brāļi Ziemeļi, Sandra Bula-Ziemele, Eduards Cauna, Kaspars Dimiters, Anta Eņģele, Juris Hiršs, Jānis Jansons, Agita Kaužēna, Uldis Kākulis, Helēna Kozlova, Elīna Līce, Ēriks Loks, Arnis Miltiņš, Andris Mucenieks, Uldis Ozols un Laila Ilze Purmaliete.

Pēc ilgākas skatuviskas prombūtnes koncertā piedalīsies arī dziedātāja Laine Ligere – Stengrēvica, kuru savulaik iepazinām kā Latvijas Lūciju.

 

„Pašlaik aktīvi nemuzicēju – lielākā rūpe ir manis izveidotā sākumskola „Mazulītis Rū”, tur gan kopā ar mazajiem mēdzu arī padziedāt,” atklāj Laine. Koncerta programma esot pārsteigums – iespējams, viņa dziedāšot vīra, komponista Helvija Stengrēvica vai Imanta Kalniņa dziesmas.

 

Pazīstamais dziesminieks Haralds Sīmanis atklāj, koncertā dziedāšot viens. Viņš iecerējis oriģinālā ērģelēm komponēto „Par zāli, sāli un tevi” pārcelt ģitāras skaņās, bet „Bilžu” koncertā bērniem, kur uzstāsies kopā ar meitiņu, uzdziedāšot arī kādu politiski kutelīgu dziesmiņu par mežiem un sliktajiem ierēdņiem. „Bildes ir brīnišķīgs notikums, kur satikties. Te dziesminieks no Daugavpils uzzina, par ko dzied un kas sāp dziesminiekam Liepājā. Tas bagātina. Folkkoncerts ir vieta, kur uz skatuves dēļiem nonāk tie, kam ir ko teikt, nevis tie, kas tur vienkārši grib būt. Teiksit, var taču šlāgerītim pielikt labu tekstiņu! Bet tu vienmēr jutīsi – tas ir uzbūvēts, ne radīts. Man patīk šī mūsu, bardu, vienpatņu būšana, tā ir trīs minūšu sāpe, prieks vai jautājums dziesmā, ne plika izklaide. Kā teica dzejnieks Neibarts – mēs sanākam paust.”

Atsevišķā koncertā „Bildēs” būs iespēja sastapt arī jaunos dziesminiekus – 15. oktobrī Lielajā ģildē ar savām dziesmām uzstāsies Imants Daksis, Stefans Dimiters, Andis Grīva, Kārlis Kazāks, Ansis Klintsons, Anete Kozlovska, Mārtiņš Križevics, Laura Lō, Mikus Straume, Gatis Zotovs un citi.

Lielajā ģildē norisināsies arī tradicionālais blūza koncerts. 16. oktobrī tajā spēlēs grupas „Ainars Pūpols & Ė Blues”, „Bite’s Blues Band”, „The Blues Gang”, „Coolmans report”, „Fortress”, „Ginta Žilinska Boogie Woogie Trio”, „Latvian Blues Band”, projekts „Latviešu blūzi” un „Mozambika”. Viens no koncerta piedzīvojumiem noteikti būs pazīstamā latviešu mūziķa Aivara Hermaņa un ģitāras virtuoza, dziedātāja un komponista Vjačeslavu Mitrohina izveidotais projekts jeb kvartets „Divi no PKPV” („Divi no pilsētas, kurā piedzimst vējš”). Uz skatuves skanēs skaņdarbi, ko mūziķi nodēvējuši par „latviešu blūziem” – pazīstamu un mazāk zināmu latviešu dziesmu aranžējumi blūza manierē.

 

A. Hermanis atklāj – „Bildēs” pirmatskaņojumu piedzīvos nesen aizsaulē aizgājušā komponista Ulda Stabulnieka dziesmas aranžējums „Miglas blūzs” – piemiņa skaņradim. „”Bildes” ir daļa no manas un daudzu mūziķu dzīves, tāpat kā pavasaris un rudens,” teic A. Hermanis,

 

piebilstot – ik gadu mūziķi tajās piedalās, iesākumā bieži pat īsti nezinādami, ar ko beigsies tas vai cits projekts, tomēr interesants kļūst pats process, kurā nereti top jaunas lietas. „Protams, ar blūzu nekad neko nevar zināt. Var gadīties, ka pēkšņi tiek apdziedāts tas, kas notiek mūsu acu priekšā,” piebilst mūziķis.

T. Auziņa atklāj, ka blūza koncertā notiks jauna DVD – „Blūzs Latvijā” prezentācija. Tajā iemūžināta pašmāju zināmāko, kopumā 18 blūza kolektīvu un projektu uzstāšanās aizvadītā gada „Bildēs”, kā arī citu Latvijas blūzmeņu devums.

Rīgas Kongresu namā festivāla „Bildes 2012” koncerti sāksies 1. novembrī ar jauno grupu un „Bilžu” veterānu kopprojektu koncertu, bet nākamajā dienā notiks koncerts, kurā uzstāsies „Bildēs” sevi jau pieteikušās un vairs ne tik jaunās grupas. «Bildes 2012» noslēgsies 3. novembrī. Dienā gaidāms koncerts bērniem, bet vakarā notiks „Bilžu” veterānu koncerts.

 

UZZIŅA

Biļetes: „Biļešu paradīzes” tirdzniecības vietās, www.bilesuparadize.lv” www.bilesuparadize.lv.

„Bildes 2012” programma: www.bildes.lv.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+