×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
24. marts, 2016
Drukāt

Meža īpašnieks Fokerots atzinis, ka ir krāpnieks (28)

Foto - Artis DrēziņšFoto - Artis Drēziņš

"Kad es uzpirku nevienam nevajadzīgus izcirtumus, mani sauca par jocīgu, tagad, kad mežu atjaunošanā esmu ieguldījis vairāk nekā pusotru miljonu eiro, kad esmu arī pietiekami bagāts, lai par iztiku nebūtu jādomā, mani elementāri apskauž un grib ielikt cietumā!" pērn sarunā ar "LA" teica Modris Fokerots.

Tieši pirms gada 24. martā “LA” rakstīja, ka Latvijas lielākais privātais meža īpašnieks (ap 5,5 tūkstošiem hekt­āru) kuldīdznieks Modris Fokerots pēc Valsts ieņēmumu dienesta (VID) iniciatīvas apsūdzēts par krāpšanu lielā apmērā, par ko draud pat īpašuma konfiskācija un reāls cietumsods. Pirms divām nedēļām, 10. martā, Fokerots parakstīja vienošanos ar Saldus rajona prokuroru Kasparu Didzi par vainas atzīšanu un sodu: 70 minimālajām mēnešalgām (25 900 eiro). Tāpat uzņēmējs ir atmaksājis Lauku atbalsta dienestam (LAD) izkrāptos 179 209,28 eiro. Fokerotam īpašumi nav atņemti, cietumsods nav piemērots. Kā man neoficiāli teica kāda tiesībsargājošo struktūru amatpersona, krāpnieki, noslēdzot vienošanos ar prokuroru, iespējams, izbēga no cietumsoda, kas varētu tikt piespriests pēc ilgstošas tiesvedības.

Šobrīd pats uzņēmējs atrodas Bali, no komentāriem “LA” viņš pagaidām atsakās, tāpēc atkārtošu, ko viņš sacīja pirms gada un kāda bija krimināllietas būtība.

M. Fokerots tika turēts aizdomās, ka 2010. gadā izkrāpis no LAD 179 209 eiro kā Eiropas Lauksaimniecības fonda līdzfinansējumu mežu grāvju atjaunošanai savu un savu divu meitu pieciem īpašumiem Zlēku, Rendas, Pelču, Turlavas un Pūres pagastos, kā arī mēģinājis izkrāpt no valsts budžeta 48 733,90 eiro kā pievienotās vērtības nodokļa pārmaksas atmaksu.

“Kad es uzpirku nevienam nevajadzīgus izcirtumus, mani sauca par jocīgu, tagad, kad mežu atjaunošanā esmu ieguldījis vairāk nekā pusotru miljonu eiro, kad esmu arī pietiekami bagāts, lai par iztiku nebūtu jādomā, mani elementāri apskauž un grib ielikt cietumā! Es saprotu, ka valstij vajag naudu, bet kāpēc tā izrīkoties ar mani, godīgu uzņēmēju, un vēl sēdināt uz apsūdzēto sola?” toreiz sašutis teica uzņēmējs. Viņš izteica arī aizdomas, ka uzņēmuma nolīgtā uzņēmuma “JS Būve” problēmas pārvērstas par viņa problēmām – viņam bijis jāzina, ka “JS Būve” netiks galā ar darbiem, ka viņi ņems apakšuzņēmējus un tur viss nenotikšot likumīgi.

 

Teorētiskā shēma

Pagājušogad VID finanšu policijas pārvaldes direktors Kaspars Podiņš un finanšu izlūkošanas daļas vadītājs Māris Vītols par M. Fokerota lietu atteicās sniegt detalizētu informāciju, taču atklāja, kādas mēdz būt Eiropas Savienības struktūrfondu finansējuma un PVN izkrāpšanas shēmas.

Un K. Podiņš aprakstīja klasisku shēmu (kas konkrēti nebija Fokerota gadījums, bet varēju noprast, ka uz to pusi velk). Piemēram, kādam projektam no LAD tiek iegūts finansējums 60 000 eiro, kam klāt jāpieliek paša saimnieka 40 000 eiro. Visa šī summa tiek pārskaitīta darbu veicējam, kas savukārt nolīgst apakšuzņēmēju, kurš atkal apakšuzņēmēju… Jo trepīte garāka, jo grūtāk izsekojama, bet saimniekam – likumpārkāpējam – svarīgi, ka trepītes pēdējais uzņēmums ir fiktīvs: vai nu mākslīgi bankrotē, vai pieder cilvēkam bez noteiktas dzīvesvietas un ienākumiem.

Projektā paredzamie darbi tiek veikti. No saimnieka viedokļa: jo “pelēkāk”, jo labāk, bieži darbus veic arī pats saimnieks ar saviem cilvēkiem un tehniku. Finansējums pa šo laiku legāli tiek pārskaitīts no viena apakšuzņēmēja otram, pa ceļam kaut kas arī “nobirst”, parasti ap 10%, līdz kādi 90 000 eiro nonāk līdz trepītes pēdējam uzņēmumam. Tajā brīdī nauda tiek izņemta skaidrā veidā un nogādāta saimniekam. Reāli darbi tiek veikti, iztērējot trešdaļu vai nedaudz vairāk no piesaistītā finansējuma, piedevām vēl saimnieks pieprasa no valsts atmaksāt PVN, kas šajā gadījumā no 100 000 eiro ir 17 435 eiro. Rezultātā saimnieks ir ne tikai veicis darbus savā objektā, bet arī labi nopelnījis – summu, ko veido nenomaksātie nodokļi par darbu veikšanu, izkrāptais PVN un piešķirtie struktūrfondu līdzekļi, no tiem atņemot faktiskās projekta izmaksas. Šādos krāpnieciskos darījumos saimnieks piesavinās līdz pat divām trešdaļām no kopējās projekta summas.

 

Fokerota reālās darbības

Izskatās, ka līdzīgi iepriekš minētajai shēmai arī Fokerots darbojies un tagad ir pilnībā atzinis savu vainu krāpšanā un krāpšanas mēģinājumā. Pēc LAD apstiprinātā projekta noteikumiem grāvji bija jārok SIA “JS Būve”, taču viņš ar uzņēmuma pārstāvi Jāni Slišānu vienojies, ka savā starpā slēgs fiktīvus līgumus un ka arī “JS Būve” slēgs fiktīvus līgumus ar Fokerota atrastajiem uzņēmumiem kā apakšuzņēmējiem. Fokerots ar “JS Būve” noslēdzis piecus līgumus par kopējo summu 280 800 eiro. Pēc tam Fokerots vienojies ar Arvi Auziņu un Sergeju Kokinu, ka, lai izkrāptu valsts budžeta naudu kā PVN pārmaksas atmaksu un LAD finansējumu, izmantos viņu kontrolē esošos uzņēmumus SIA “Nova Impeks”, SIA “Merona” un SIA “Buruni”, Auziņam un Kokinam noformējot dokumentus par faktiski nenotikušiem darījumiem. Pirmie divi no minētājiem uzņēmumiem mainījuši īpašnieku, kurš nemaz negribēja veikt uzņēmējdarbību un to arī neveica. Īpašnieku mainījis arī “Buruni”. Tomēr visi trīs uzņēmumi palikuši Auziņa un Kokina kontrolē un ar tiem varēja veikt pārskaitījumus un citas manipulācijas, veikt fiktīvus darījumus un noformēt nepatiesu ziņu saturošus dokumentus. Pēc tam darījumos iesaistījušies arī citi fiktīvi uzņēmumi, tikuši noformēti daudzi citi dokumenti.

Interesanti, kā man saka prokurors K. Didzis, tiesā tā arī neizdevās noskaidrot, kas grāvjus patiesībā izracis: Fokerotam bijušas tiesības to neteikt. Prokurors lēš, ka grāvjus rakuši Fokerota līgti cilvēki.

Arī pārējie apsūdzētie noslēdza vienošanos ar prokuroru par vainas atzīšanu un sodu. Slišāns par krāpšanas atbalstīšanu saņēma 20 minimālo mēnešalgu naudas sodu (7400 eiro), Auziņš un Kokins – katrs 15 minimālās mēnešalgas (5550 eiro).

 

Nebijis kur sprukt

“Strīds jau nebija par to, vai darbi izdarīti. Darbi paveikti, bet, pirmkārt, cilvēki gribēja izkrāpt PVN un Eiropas fonda līdzfinansējumu. Daudziem liekas, ka ļoti labi šādi apkrāpt valsti, bet jāsaprot, ka tā ir visu mūsu nodokļu maksātāju nauda, mūsu pensijas, mūsu ceļi, skolotāju, ārstu algas – viss, ko valsts finansē. Ja nebūtu šādu krāpnieku, mēs dzīvotu daudz labāk,” komentē prokurors K. Didzis. Viņš ir gandarīts, ka tiesvedība tik ātri beigusies – tā varējusi ilgt gadiem. “Bet bija savākts tik daudz pierādījumu, ka vainīgajiem nebija kur sprukt. Viņi jau lauzās, bet laikam saprata, ka nav jēgas.”

Pievienot komentāru

Komentāri (28)

 1. Pedofils un tagad ari kraapnieks un zaglis…

 2. Stulbais A.D. ar saviem skricelejumiem ! Vienmēr visu zin labāk, vienmēr viņam ir informātori Policijā un starp izmeklētajiem 😀 Nez kā pašam ar VID ? Dzīvo privatmājā Ķekavā! Ir Motocikls u.t,.t. Nu nez vai par žurnaļugas algu ko tādu var atļauties??? Interesanti gan! Vai arī uz sievas rēķina dzīvo? 😀

 3. Nesaprotu par ko tas sods. Nauda samaksāta-darbs padarīts.Krāptos ja naudu paņemtu un daļēji vai neko neizdarītu.

  • Vai nav viss ļoti vienkāši? Es zogu, tad vienojos ar prokuroru (summa netiek nosaukta), atmaksāju kaut ko kaut kādam un lieta tiek izbeigta! Šādi ,,izredzētie,, Kuldīgas novadā ir vēl ļoti daudzi, kuri ir zaguši, vēl zog, bet sodu nav saņēmuši un strādā valsts un vadošajos amatos.
   Diez, vai es tā varētu vienoties, kaut veikalā pudeli nozagtu?
   Viena Valsts, bet divas morāles un liela korupcija.

 4. Protams, labāk lai naudu tērē kāds Briselē nevis LV, kam mums tādu naudu tak, ja neesi saeimā, tad vēlams, ka esi nabags un sańem lielu naudu mēnesī ,aptuveni 500 euro!

 5. Ceru pēc šīs lietas arī kersies klāt tiem VID 200 darbiniekiem, kuri atmaksās nozagto naudu atpakał valstij, lai ir ko maksāt pensionāriem, skolotājiem u.c. Valsts darbiniekiem kā tika minēts, kura nauda tika izkrāpta…. Jo, kā skolotājs varu teikt, ka milijonu Latvijas skolās strādājot, saviem bērniem nevarēšu atstāt mantojumā. Un tas jau vairs nav 200 000 kā šajā gadījumā, bet 5x vairāk.

 6. Sesks sava pienamuiza izdarijas vel drankigak.te vismaz Fokerots pats veica darbu,bet pa Seska bruģi samaksaja Liepajas pasvaldiba.

  • Ko cepaties!
   Ja pat prezidents Bērziņš var gūt negodīgus līdzekļus savām personīgajām vajadzībām, tad ko pārmetat novadu deputātiem un tiem pietuvinātām personām. Augša rāda piemēru.
   Zodziet ko tik var, bet par tālāko atbildat paši, lai tik nenoķer…

 7. Ļoti bīstams cilvēks.

 8. nezin ka tie deputati izsprūk.visi viņu miljoni ir nozagtā mūsu nodokļu nauda.bet te viens godigs lv zemnieks gribēja nedaudz apjāt valsti un kirdik

 9. Kauns ka latvietis Atbildēt

  Žīdi būtu priecājušies ka izdevies Eiropu ačakarēt un uz tā nopelnīt , bet salašņas latvieši, kangari un jūdas par grašiem rok un stučī zem savejiem. Kauns!!!! Ja eiropa bija pardzējusi tādu summu , tad tur nebija ko kasīties. Latvietis , latvietim – latvietis.

  • Kauns ka latvietis Atbildēt

   Tu pats atbildēji uz savu komentāru nožēlojamais kangar! Ja kas aizbrauca no Latvijas tad tie ir lūzeri un gļēvuļi tapat kā II pasaules kara laikā aizmuka nevis palika uzticīgi Latvijai un kas tagad brauc lepni izlietu krūti un māca mūs kā dzīvot. Še tev pāri grašu un pārdod Latviju….

   Kāpēc Latvijas zemniekiem nepienakas tādas pašas subsīdijas kā Vācijā – tikai pateicoties latviesu .. līdejiem…

  • Nu šitais vīrelis tev kā latvietim izvilks pēdējo santīmu no maka un pat aci nepamirkšķinās .

 10. Liberāli-veikalnieciskās sistēmas ikdiena…..

 11. Nozagu,bet atdevu atpakaļ,jo pieķēra,nākamreiz zagšu viltīgāk, jo soda tak NAV !

 12. Tas tomēr ir kuldīdznieks, LATVIJAS pilsonis nevis kaut kāds zviedrs vai ķīnietis. Gabaliņš meža, kuram iztirgotāji netiek klāt, vai ne?

 13. tipiska latviešu kašķešanās par neko Atbildēt

  darbi taču ir parariti, nav tā ka nauda saņemta un nekas nav darits. bet te cilveks negrib gadiem ilgi un bezcerigi tiesāties , maitāt nervus un slēdz mierizligumu atmaksājot “izkrāpto”naudu lai valsts aizrijas. darbs taču padarits bet valstij vienalga žēl, pat ne savas bet eiropas naudas, ko vienalga briselei atpakaļ pārskaitīs. kas tāds tik pie mums iespējams

 14. ieskaidrojiet idiotam Atbildēt

  kāpēc valstij vajadzīgas sarežģītas shēmas
  ar visādiem iepirkumiem ?
  Ja saimnieks pats var izrakt tos grāvjus,
  tad viņš to izdara un saņem pienākošos
  naudu bez kādas ierēdņu barošanas uz
  sava rēķina.
  “Man domāt” ka pašu valsti jāsūdz tiesās
  par shēmošanu !!!

  • Bet neviens jau neliedza veikt iepirkumu par reālo summu. Nav jau vienmēr arī jātaisa iepirkums, var noslēgt darba līgumu. Fokerota strādniekiem jau neviens neaizliedza rakt un bija pietiekoši daudz legālu veidu kā šo rakšanu noformēt. Tikai, ja visu dara legāli, daļa projekta jāapmaksā pašam no savas kabatas. Viņš izmantoja shēmu, lai nav jāiegulda savs finansējums un papildus naudu izkrāptu.

   • vispār jau nē, izlasi Atbildēt

    pat pēc vid shēmas skaidrojuma sanāk ka sava nauda jāiegulda turklāt pat pēc vidaprēķiniem sanāk ka reālā darba izmaksas maksā vismaz tik cik paši iegulda (turklat mēs visi zinām kā vid rēķina, ja vid saka 2 tad dabā ir vismaz 4 ja ne 8) turklat vai kas ir mainijies lad noteikumos? nekad nav ļauts pašam darit un pašam saņemt, vienmer ir jāslēdz līgums ar kādu super puper darbu veicēju

   • MK kabineta noteikumi neparedz iespēju veikt darbus pašam. Ir jāpērk pakalpojums. Bez tam LADam ir uzlikts pienākums ižčekot vai ar pakalpojuma sniedzēju nav kāds interešu konflikts nu piemēram brālis nevar rakt utml.

Draugiem Facebook Twitter Google+