Apbrīno

Misionāra Skorsēzes misija Japānā 16

Publicitātes foto

Holivudas veterāna Mārtina Skorsēzes vairāk nekā 20 gadus loloto ideju – pēc patiesiem notikumiem veidoto drāmu “Klusēšana”, kas atklāj jezuītu gaitas 17. gadsimta Japānā, kur kristietība bija aizliegta, – Amerikas Kino institūts iekļāvis starp pagājušā gada labākajām desmit filmām.

Arī Holivudas veterānu vidū ir gana daudz personību, kuru īstenotie projekti bijuši ilgas un mērķtiecīgas darbības rezultāti – viņiem pievienojies arī Mārtins Skorsēze ar savu jaunāko lenti “Klusēšana”. Pēc patiesiem notikumiem veidotais scenārijs – Skorsēze ir līdzautors –, kas sižetu aizņēmies no 1966. gadā izdota Šusaku Endo romāna lapām un aizved uz 17. gadsimta Japānu, kur Dieva vārda sludinātāji tiek nežēlīgi spīdzināti un nogalēti. Taču, neskatoties uz draudošajām briesmām, turp dodas divi jezuītu priesteri, lai noskaidrotu, kas noticis ar viņu skolotāju Fereiru.

Šis episkais kinostāsts – operators Rodrigo Prieto nominēts “Oskaram”, un tā ir šīs filmas vienīgā nominācija Amerikas Kinoakadēmijas balvai, – bez izskaistinājumiem un liekām mocīšanas ainām uzdod jautājumus par ticību, šaubām, ciešanām un neskaitāmām citām tēmām. Skorsēze rīkojas gudri, neejot pa to pašu ceļu, ko gāja, veidodams “Kristus pēdējo kārdināšanu” (1988), un arī Rodrigesa sarunās ar Dievu ir daudz neatbildētā, bet nesaņemtās atbildes viņš rezumē vienā teikumā: “Tavas klusēšanas svars ir briesmīgs.”

Filmas atsvešinātā emocionalitāte un neizteiksmīgais kinematogrāfiskais izpildījums piekāpjas tās galvenajām idejām, padarot “Klusēšanu” par vienu no pārliecinošākajiem darbiem, kas atklāj ticības tēmu, kā arī par jau trešo filmu, kurā savas attiecības ar ticību risina pats režisors (“Kunduns” uz ekrāniem nonāca 1997. gadā). Pirmizrādi “Klusēšana” piedzīvoja Vatikānā, Romā to noskatījās arī simts jezuītu priesteri, un šī ir viena no retajām reizēm, kad kinematogrāfiskā formā veidots reliģisks vēstījums neizpelnās baznīcas nosodījumu vai vismaz iebildumus.

 

“Klusēšana”/”Silence”

ASV, Taivāna, Meksika, 2016.

Režisors: Mārtins Skorsēze

Lomās: Endrū Gārfīlds, Ādams Draivers, Liams Nīsons, Isejs Ogata, Tadanobu Asano

No 17. februāra “Kino Citadele”, “Cinamon”

LA.lv