×
Mobilā versija
Brīdinājums +21°C
Melānija, Imanta
Svētdiena, 19. augusts, 2018
20. jūlijs, 2016
Drukāt

Agris Liepiņš: Mums, latviešiem, ierēdņu vesels bars (29)

Foto - LETAFoto - LETA

Pēc tam kad izgāzās konkurss uz Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektora amatu, dažādas raudzes ierēdņi plašsaziņas līdzekļos sacēla brēku, ka valsts pārvaldē strādājošiem par maz maksājot un par tādu nieka naudiņu labu darbinieku nevarot noalgot.

Var piekrist, ka par labi padarītu darbu pienākas laba alga. Līdztekus gribētu piebilst, ka par slikti paveiktu darbu alga būtu jāsamazina. Vai kāds ir dzirdējis ministriju ierēdņus sakām – mūsu glupības un neizdarības dēļ jau vairākas reizes ir izgāzies vilcienu iepirkuma konkurss, tāpēc, lūdzu, samaziniet mums algas vairākkārt. Nē! Vai ir dzirdēts, ka ierēdņi teic – savstarpēji kašķējoties, esam nogulējuši visus termiņus, kuros varēja pieteikties uz Eiropas naudu kādam projektam, un tagad, visticamāk, nozare paliks ar garu degunu? Tāpēc samaziniet mums algu uz pusi! Nē! Dažbrīd rodas sajūta, ka, maksājot algu adekvāti padarītajam, ierēdņi pat minimālo algu nenopelnītu.

Ierēdniecība visos laikos ir atražojusi pati sevi. Cik ilgi vien pastāv valsts, vai tā senā Ēģipte, vai moderna mūsdienu Grieķija, ierēdņi vienmēr teiks, ka padarāmais nav paveicams ar tik maz cilvēkiem un tāpēc absolūti nepieciešams ierēdņu skaitu palielināt, veidojot aizvien jaunas nodaļas un departamentus. Tikpat sena kā valsts ir arī cīņa starp ierēdniecības vēlmi uzblīst un prasību pēc maza, bet efektīva valsts pārvaldes aparāta. Latvija nav nekāds izņēmums, arī mūsu valstī vērojama ministriju apaugšana ar nodaļām un apakšnodaļām. Redzama tendence valsts aparātā veidot no zila gaisa pagrābtas darba vietas, jo darba taču pulka vairāk, dokumentu gūzma lielāka, Eiropas direktīvas biezākos sējumos. Tur vajag tulku, konsultantu, riska izvērtētāju, padomnieku un palīgu armiju. Taisnība vien ir, bet no otras puses – vai varam nosaukt daudz piemēru, kad iesniegtais dokuments tiktu izskatīts kaut dienu agrāk, nekā to paredz likumā noteiktais beigu termiņš? To pieļaut nedrīkst! Ja ierēdnis atbildi sniegs pusstundas laikā, tad ko viņš darīs atlikušās trīspadsmit ar pusi dienas un kā iestāstīs, ka darba pāri galvai un tamdēļ nepieciešams pieņemt darbā vēl divus ierēdņus? Citādi laikā nepaspēt.

Reiz novēroju amizantu ainu. Ne visai lielā privātā uzņēmumā darbā gribēja pieteikties jauns cilvēks. Darba intervijas laikā jaunuli īpaši interesēja, kādas pie pamatalgas ir piemaksas un prēmijas, cik liela ir veselības apdrošināšanas polise, kādi bonusi vēl pienākas. Varbūt trenažieru zāles abonements valsts svētkos, varbūt SPA procedūras kā neliela dāvaniņa Vecgada vakarā. Darba devējs sākumā nesaprata, ar ko viņam darīšana, līdz beidzot apjēdza, ka jaunskungs iepriekš strādājis valsts pārvaldē, cilpojis pa ministrijas gaiteņiem.

Var jau salīdzināt citu valstu augstāko ierēdņu algas ar mūsu valsts sarūpēto atalgojumu. Prātīgāk tomēr būtu salīdzināt katrā valstī paveikto. Kaut vai Igaunijā kursējošos modernos vilcienus un Magoņa kungu, kas kursēja ar čemodāniņu padusē. Citstarp, viņam nebija tā mazākā alga. Tāpat par skādi nenāktu vakaros palasīt tautas pasakas. Karalis apsolīja pusi karaļvalsts tam, kurš izglābs princesi. Pieteicās daudzi, bet ne jau visiem tika atdota puse no karaļvalsts. Lielais atalgojums tika vien bruņiniekam, kurš princesi patiešām izglāba. Algu karalis izmaksāja pēc padarītā darba, ne iepriekš. Pārējie palika bešā, jo tukšu bija solījuši.

Pievienot komentāru

Komentāri (29)

 1. tu, ko? Islama dūmus esi saostījies un gribi latviešus radikalizēt? Latvieši ir lepni, ka viņiem ir pašiem sava valsts un var dabūt tik daudz vagaru un rēķinvežu cik paši grib , un nav jāstrādā pie nabagiem. Latvija ir bagātniekiem ļoti draudzīga valsts. Latvieši saprot ģeopolitisko situāciju un kā teica vaira – hibrīdkara apstākļos valsti un priekšniecību nedrīkst kritizēt.

 2. pārējie nav vajadzīgi, jo savējā

 3. TIK nesaprotu kur ir rakstīts KA mums ir jāmaksā kaut kādi nodokļi….konstitūcijā nē.Likumi…tos izdomā parazīti.
  Paši apmaksājam-uzturam tos nejēgas un tad ņaudam.
  Kā būtu, ja ar 1.08.2016 vairs neviens nemaksās nekādu nodokli???? MAN nekad neviens neko nav devis tad kāpēc man būtu kādu parazītu jāuztur???

 4. Pilnīga taisnība. Uz 10 iedzīvotajiem ir viens ierēdnis.

  Labais koments ja vēl to nedalītu uz visiem Latvijas iedzīvotājiem bet reāli tiem kuri dzīvo,strādā un uzturas pastāvīgi Latvijā būtu vēl tie skaitļi šokējoši un mūs gaida jauni nodokļu palielinājumi un izdomāti jauni nodokļi.

 5. Būs vēl vairāk jo tie ir vēlētāji kuri balso lai saglabātu pašreizējo kārtību un neatbildību par padarīto,citādi parastie vēlētāji ar vien mazāk piedalās vēlēšanu teātrī kurš neko nelemj bet ir svarīgi kas skaita un dala balsis “partiju” starpā.

 6. Raksti ļoti loģiski, pamatoti, tikai neticu, ka tie, kam šo rakstu vajadzētu IZLASĪT UN APDOMĀT, TO KAUT REIZI IR DARĪJUŠI un darīs.
  Šo ierēdņu baru vadītāji ir ieinteresēti – neko šai pasaulē nemainīt.

 7. Pilnīga taisnība. Uz 10 iedzīvotajiem ir viens ierēdnis

 8. Šorīt Piebalgs pateica, ko es no laukiem kladzinu iau 10 gadus- ierēdniecību pārstāv un pārvalda ŠOFERU DĒLI!Piebalgs pateica, ka jārevidē ierēdņi , ja nav ierēdņu , no kuriem VAR IZVĒLĒTIES VID VADĪTĀJU! Ha, ha, hā!

 9. Pirmskara Latvijā bija tikai desmit ministrijas.Tagad-trīspadsmit! Ministra biedra vietā,šodien katram ministram ir valsts sekretārs,ar no viena līdz pat četriem (Finanšu,Satiksmes un Labklājības ministrijās) ministriju departamentu ierēdņus dublējošiem valsts sekretāra vietniekiem.Un vēl pa vienam parlamentārajam sekretāram,par kuru nepieciešamību savas šaubas ir izteikuši gan bijušais premjers Valdis Dombrovskis (piedāvājot ministrijām pašām izvēlēties,vai viņu amatus saglabāt,gan arī Valsts kanceleja! Bez tam katrai ministrijai ir vēl savi (no viena līdz pieciem) specializētie atašeji Briselē! Ievērojami audzis ir arī ministriju departamentu skaits.Piemēram,Ulmaņlaika Tautas labklājības ministrijā
  bija tikai trīs departamenti,Veselības departamentu ieskaitot.Atjaunotās Latvijas Veselības ministrijā to ir jau veseli piecpadsmit,jeb piecreiz vairāk! Attiecīgi palielinājies,protams ir arī par Latvijas iedzīvotāju veselību rūpējošos ierēdņu skaits,kas 2014.gadā bija 107,jeb 6,2 reizes vairāk! Neskatoties uz iedzīvotāju skaita sarukumu un valsts pārvaldes kompjūterizāciju.

 10. Uz katru iedzīvotāju pa ierēdnim! Cik vēl ilgi tas jāpacieš?

 11. Latvijas Banka, ko tā tagad dara? Vai Rimševics ir samazinājis savu algu? Mums pēc iestāšanās ES pat saeima nav tā īsti vajadzīga, pietiktu ar valdību.

  • Man priekšā Latvijas Bankas pastāvēšanas piektai gadadienai veltīts specizlaidums, kurā ir foto ar visiem 56 šīs iestādes darbiniekiem. Cik šodien strādā šajā iestāde darbinieki?

 12. kāda ierēdņa skaidrojums ltv1 par vid darbiniekiem un pārējiem :IERĒDŅI ZOGOT ,JO IR PAR MAZU ALGAS.tad sanāk, ka cilvēki ar minimālām algām(PĀRDEVĒJAS APKOPĒJAS,MEDMĀSAS,AUDZINĀTĀJAS UTT) ,ir vislielākie zagļi un tas ir attaisnojams.

 13. ” Tā bija [1988-1991] nomenklatūras revolūcija ” J.Peters (Rīgas Laiks)
  Saules mūžu 4.maija republikai! Lai dzīvo LR un Briseles birokrātija!

 14. Tas ir pats par sevi saprotams,mūsu tautas kungiem vienmēr par maz,ja varētu viņi tautu badā nomērdētu!Mūsu ierēdņi,kā traki suņi kuri vienmēr badā!

 15. to ir savairojies ka biezs!

 16. ar 590 eiro uz rokas pilnīgi pietiek

 17. Liekēži valsts pārvaldē saņem neadekvāti augstu atalgojumu!Ierēdņu skaits jāsamazina vismaz uz pusi,nodokļu maksātāji nespēs badīgos ierēdņus uzturēt!

 18. Bet mums sistēma tāda,ka mūsu ”gudrie”vienmēr izdomās kādu amatu,lai iekārtotu kādu sev pietuvināto,tas tiešām laikam nekad nebeigsies.

 19. Ja nebutu jabaro ierednu-parazitu armija , tad iespejams varetu paaugstinat bernu pabalstu .

 20. …Ē.Ķiģeļa vārdiem izdziedāta dziesma ,, Durvis ,, … aiz katrām durvīm ir burvis …

 21. Y, jums, latviešiem, ierēdņu vesels bars! brāķi var sataisīt tik biezā kārtā, ka alga jāsamazina līdz ļoti lielai pēc absolūtās vērtības, bet negatīvai vērtībai! brāķdari [/vecāku un] skolotāju brāķis. tādēļ iesaku ieviest izglītību ar garantiju līdz pensijas vecumam. vismaz pirmās 4÷7 klases. garantijai jāizpaužās tā – ja kāds elektriķis, santehniķis, žurnaļuga vai depu†āts ar 2 vai 3 augstajām izglītībām nezina to, ko māca līdz 5. klasei un nezināšana viņam traucē darbā, viņu par baltu velti «pārmāca», skola maksā par zaudējumiem un par atraušanu no ražošanas, bet skādi atvelk no brāķdaru skolotāju algām vai pensijām.

 22. Pilnībā piekrītu. MInistrijām radītās mākslīgās aģentūras, kuras pilda to, ko patiesībā varētu darīt ar pašu ministriju vai to pakļautības iestāžu resursiem. Tas sarežģi pakļautības iestāžu darbu, jebkuru procesu padara garāku un birokrātiskāku. Nezin kapēc, tur strādājošo algas ir lielākas ka pakļautības iestādēs par adekvātu darbu. Pie tam, daļu darba padara pakļautības iestāžu darbinieki, kuriem tie tiek uzgrūsti pēdējā brīdī. Jācer, ka reiz pienāks laiki, kad atalgojumu saņems par padarīto darbu.

 23. mēs ta pieticīgi Atbildēt

  kaut kas augstāka līmeņa tak jāražo … vismaz augstākos birokrātus…

 24. Taisnība. Diemžēl nekāda svaigā un izskatās, ka tā liga būs mūžīga.

 25. Nezinu,cik ministriju bija senajā Ēģiptē,bet mūsdienu Grieķijā ir apvienotas vienā ministrijā gan finanses un ekonomika,gan sociālie pakalpojumi un veselības aprūpe! Latvijā toties ir par trim ministrijām vairāk nekā pārtikušajā Briselē,jo Ivara Godmaņa vēl 2008.gadā solītā jau tuvākajā nākotnē valdības samazināšana līdz 11 ministrijām,tās apvienojot,pagaidām vēl nav notikusi! Pirmskara Latvijā taču pilnīgi pietika ar Tautas labklājības ministrijas Veselības departamenta septiņpadsmit darbiniekiem.Pat mūsu ziemeļu kaimiņš-Igaunija,ir paspējusi ne tikai apvienot sociālo pakalpojumu un veselības ministrijas,bet pat jau pirms sešpadsmit gadiem atjaunot savu “Eesti Haidekassa”jeb slimokasi,kas Latvijai,protams,tāpat kā Lietuvas tajā pat gadā atjaunotā slimokase nu nepavisam neder! Iemesli šādai nesaderībai ar koalīciju,diemžēl,netiek skaidroti!

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Gada kodējs – lapsene!

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests pēdējā laikā vai ik dienu nogādājis slimnīcā vairākus lapseņu vai bišu sadzeltus cilvēkus, kuriem pēc tam sākusies alerģiska reakcija. Šogad bijusi silta ziema, līdz ar to lapseņu mātītes ir labāk pārziemojušas, tāpēc lapseņu skaits šajā vasarā ir diezgan liels, vērtējis Latvijas Dabas muzeja zooloģijas nodaļas vecākais entomologs Jānis Dreimanis. Kā katru gadu jūlija beigās un augustā lapseņu skaits sasniedz savu maksimumu.

Vai jums ir bažas, ka novecojusi aparatūra medicīnas iestādēs var apdraudēt veiksmīgu jūsu ārstēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+