×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.5°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
31. jūlijs, 2015
Drukāt

Nākotnes namu sāks celt septembrī (2)

Foto-Karīna MiezājaFoto-Karīna Miezāja

Ja viss ritēs, kā iecerēts un neradīsies negaidīti šķēršļi, Okupācijas muzeja pārbūve un Nākotnes nama celtniecība sāksies šā gada septembrī, vakar preses konferencē sacīja VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (“VNĪ”) būvniecības projektu vadītājs Aivars Mirkšs. “VNĪ” pārstāvji uzsvēra, ka norobežojas no arhitektes Zaigas Gailes sāktās kampaņas pret Gunāra Birkerta Nākotnes namu – tās ir tikai “emocijas” un “pilsoniskas aktivitātes” bez juridiskām sekām.

Muzeja pārbūvei un paplašināšanai veltītā preses konference bija sarīkota Okupācijas muzeja, bijušā Latviešu sarkano strēlnieku muzeja pagrabtelpās, kur ož pēc mitruma un pelējuma. Tā kā tur pirms pārvākšanās uz Raiņa bulvāri atradās muzejnieku darba kabineti, tādējādi tika uzskatāmi demonstrēts, kāpēc nepieciešams Nākotnes nams. Okupācijas muzeja biedrības valdes priekšsēdētājs Valters Nollendorfs atgādināja klātesošajiem Okupācijas muzeja likumā sacīto par muzeja uzdevumiem un pienākumiem valsts un sabiedrības priekšā, tajā skaitā par ārvalstu amatpersonu uzņemšanu vizīšu laikā. Nākotnē savu likumā paredzēto misiju muzejs spēs izpildīt tikai paplašinātajā ēkā, nevis sadaloties pa vairākām vietām Rīgā. Vecajā muzeja gadā varēja uzņemt apmēram 100 tūkstošus apmeklētāju, bet pēc pārbūves šo skaitu varēs dubultot.

Nākotnes nama projekts patlaban atrodas izvērtēšanā Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijā (VKPAI). Kad tā dos slēdzienu, projekts nonāks Rīgas pilsētas būvvaldē, kam jādod atļauja celtniecībai. “VNĪ” būvniecības projektu vadītājs Mirkšs informēja, ka līgums ar būvdarbu īstenotāju tiks noslēgts septembrī un būvdarbi ilgs 14 mēnešus. Izmaksām nevajadzētu būt lielākām par valdības piešķirtajiem 4,5 miljoniem eiro, tomēr “VNĪ” Komunikācijas daļas pārstāvis Arnis Blodons arī atgādināja, ka projekta realizācijas kavēšanās izmaksas palielinātu. Teorētiski kādas grūtības un kavēšanās varētu rasties tikai, ja VKPAI atzītu muzeja ēkas arhitektonisko vērtību par lielāku, nekā šobrīd tiek uzskatīts. Tad varētu gaidīt arī Rīgas pilsētas galvenā arhitekta iebildes, kas tālāk ietekmētu būvvaldes lēmumu. Mirkšs apstiprināja, ka kādā brīdī paralēli Nākotnes nama īstenošanai sāksies arī Padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla ieceres īstenošana. Patlaban notiek memoriāla tehniskā projekta izstrāde.

Kaut Okupācijas muzeja biedrības valdes priekšsēdētājs Valters Nollendorfs preses konferences sākumā uzsvēra, ka nevēlas runāt par Zaigas Gailes sākto kampaņu, tomēr gluži bez tās pieminēšanas iztikt nevarēja. Nollendorfs un muzeja direktors Gunārs Nāgels informēja par 25. jūlijā pieņemto Okupācijas muzeja biedrības deklarāciju, kurā Gailes un viņas domubiedru medijos paustie apgalvojumi noraidīti kā “maldinoši un pat godu un cieņu aizskaroši”. Piemēram, ka Birkerta projekts būtu “mēsls” un Nākotnes nams būšot “trimdas tautiešu biznesa centrs”. “Biedrība ir neizpratnē par tik agresīvu un netaktiski organizētu kampaņu, lai it kā aizsargātu izcilu arhitektūras vērtību, tai pašā laikā it kā atbalstot, bet īstenībā apdraudot muzeja darbu,” teikts deklarācijā. Gaile ir sākusi parakstu vākšanu muzeja ēkas Strēlnieku laukumā saglabāšanai tās esošajā veidolā, aicinot nebūvēt Okupācijas muzeja piebūvi. Tagad parakstu vākšanu, tikai par labu Nākotnes namam, sācis arī Okupācijas muzejs.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Ir latvisks vāds- Zaiga; ir latvisks uzvārds – Gaile.
    Ir pretLatviska dvēsele – melna …
    /
    Gaida kārtējos okupantus ???

  2. to tik dzird naudas navnav!cetri miljoni redz atradisies lai apmierinatu dazu blaveju velmi!ja tic tiem kas saka ka nevajaga celt piebuvi!

Draugiem Facebook Twitter Google+